شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 13:24 منتشر شده در مورخ: 1399/06/08 شناسه خبر: 1641801
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین:

عزاداری امسال رزمایشی در راستای مدیریت مسائل معنوی در شرایط سخت است

عزاداری امسال رزمایشی در راستای مدیریت مسائل معنوی در شرایط سخت است
محمدجواد زهرایی،مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین گفت: امسال عزاداری سیدالشهدا(ع) رزمایشی جدی در راستای مدیریت مسائل معنوی در شرایط سخت است و ما به همه دنیا ثابت می‌کنیم که با عزاداری به شکل عقلانی می‌توان ضمن عرض ارادت به امام حسین(ع)، به حفظ جان و سلامت انسان‌ها نیز اهمیت داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام محمدجواد زهرایی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ درباره ضرورت برگزاری مراسم عزاداری محرم و صفر اظهار کرد: اکنون باتوجه به گذشت شش ماه از آغاز کرونا و براساس آنچه در سطح دنیا ثابت شده، باید با کرونا زندگی کرده و همزمان نیازهای خود را تامین کنیم.

وی افزود: نیازهای معیشتی، اجتماعی و معنوی از جمله مواردی هستند که به آنها نیاز داریم، امروز از بازگشایی بازار و مراکز تفریحی خوشحال هستیم؛ زیرا رعایت دستورالعمل‌ها، فاصله‌گذاری و استفاده از ماسک در کنترل شیوع کرونا تاثیرگذار است و با آنها می‌توان کارهای روزانه را انجام داد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین تاکید کرد: تامین نیازهای معنوی نیز با رعایت اصول و پروتکل‌های بهداشتی امکان‌پذیر بوده و منعی برای آن وجود ندارد و مشکل ساز نیست.

وی درباره شرایط و مکان‌های برگزاری مراسم گفت: هیئت‌ها برای برگزاری مراسمات عزاداری، ابتدا مکان‌های باز را به ما معرفی کرده و پس از بازدید و تایید مکان، مجوز آن صادر می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: اکنون آموزش و پرورش برای در اختیار قرار دادن حیاط مدارس همکاری خوبی داشته و علاوه بر آن حیاط مساجد و مجموعه‌های دراختیار شهرداری نیز برای برگزاری مراسمات عزاداری مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

ایستگاه سلامت جایگزین ایستگاه‌های صلواتی شده است

وی ابراز کرد: امسال ایستگاه سلامت جایگزین ایستگاه‌های صلواتی شده و در آنها ضمن جمع آوری نذورات جهت مواسات، فروش ملزومات بهداشتی به گونه‌ای که منجر به تجمع نمی‌شود نیز وجود دارد.

زهرایی افزود: برای هیئت‌ها نیز بسته‌های حمایتی در قالب حواله اقلام بهداشتی از طرف شهرداری و صمت درنظر گرفته شده که نماینده هیئات آنها را در مکان‌های تعیین شده دریافت می‌کنند؛ البته تمام این برنامه‌ها برای دهه نخست محرم بوده و برای ادامه مراسمات مجدد تصمیم گیری می‌شود.

وی درباره بازخوردها و نتایج حاصل از مراسم عزاداری بیان کرد: توسل جدی برای خلاصی از کرونا نخستین موضوعی است که در عزاداری‌ها مدنظر قرار می‌گیرد، در طول تاریخ نیز با توسل به اهل بیت(ع) مشکلات جدی حل شده که موضوع میرزای شیرازی و از بین رفتن بیماری واگیردار در سامرا از جمله آنها هستند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین اظهار کرد: ما به همه دنیا ثابت می‌کنیم که با عزاداری به شکل عقلانی و طبق دستورالعمل‌ها می‌توان به طور همزمان هم عرض ارادت داشت و هم جان مردم را حفظ کرد.

وی ادامه داد: درواقع امسال عزاداری سیدالشهدا(ع) رزمایشی جدی است و تمام دنیا چشم دوخته‌اند تا ببینند شیعیان چگونه می‌توانند مسائل معنوی را در شرایط سخت مدیریت کنند.

این مقام مسئول عنوان کرد: یکی از وظایف همیشگی ما درباره محرم، حفظ درس‌های کربلا است که باید در تمام شرایط وجود داشته باشد‌، پیش از انقلاب در مواقعی عزاداری ممنوع بوده و حتی پادشاهانی بودند که عزاداران را می‌کشتند؛ اما مراسم به شیوه‌های خاصی برگزار می‌شد و حفظ شد.

وی در پایان گفت: امسال باتوجه به شیوع کرونا به طور مدیریت شده وظیفه خود را در عرض ارادت به امام حسین(ع) خواهیم داشت.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1641801
ارسال نظر
نظرات