شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 16:38 منتشر شده در مورخ: 1399/06/10 شناسه خبر: 1642352
روایت‌های ناب از معاون دولت شهید رجایی؛

مخالفت منورالفکرها با یارانه شهید رجایی به روستانشینان/ این گمراهان، فرزندان انقلاب بودند!

مخالفت منورالفکرها با یارانه شهید رجایی به روستانشینان/  این گمراهان، فرزندان انقلاب بودند!
محمد حسین سرورالدین، معاون سیاسی امنیتی وزیر کشور در دولت شهید رجایی، روایت های ناب از مشی اعتقادی، سیاسی و اقتصادی شهید رجایی را بازگو میکند که خواندنش خالی از لطف نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، روزهای ابتدایی شهریورماه یادآور روزهای تلخ سال شسصت است. روزهایی که یکی از مردمی ترین دولت های پس از انقلاب تنها کمتر از دوماه توانست بر مسند عالی ترین مقام اجرایی کشور تکیه بزند و از قضا در این مدت کوتاه اقدامات چشمگیری انجام داد.

محمدعلی رجایی نخست وزیر بنی صدر که حالا پس از برکناری وی، اصلی ترین گزینه برای ریاست جمهوری بود در مدت کمتر از دوماه ریاست خود، چنان سبک و منشی را در ردای ریاست جمهوری ابداع و نهادینه ساخت که امروز از او و کابینه اش ب عنوان دولت تراز انقلاب اسلامی یاد میشود.

به بهانه فرارسیدن سالگرد شهادت محمدعلی رجایی و شهید باهنر به سراغ یکی از شاهدان عینی و مدیران اجرایی آن زمان رفته‌ایم. محمد حسین سرورالدین معاون سیاسی امنیتی مرحوم آیت الله مهدوی کنی وزیر وقت کشور در دولت شهیدان رجایی و باهنر بود.

ماجرای خواب مرحوم موسوی اردبیلی در دفتر شهید رجایی/ رفاقتی از جنس سادگی و بی ریایی

او خاطرات جالبی از دوران قبل و بعد ازریاست جمهوری شهید رجایی دارد. سرورالدین میگوید: در دورانی که بنی صدر از ریاست جمهوری برکنار شده و شهید رجایی در فکر کاندیداتوری برای انتخابات بود، من بنا مسئولیتم، عهده دار برگزاری انتخابات بودم. به همین منظور با کاندیداهایی که قرار بود در انتخابات شرکت کنند می‌بایست صحبت کرده و برخی نکات را به آن ها میگفتم.

من با شهید رجایی که آن زمان نخست وزیر کشور بود تماس گرفتم و از ایشان خواستم که دقایقی با یکدیگر صحبت کنیم. ایشان بدون هیچ شرط و وقت کشی های مرسوم این ایام، همان روز با بنده قرار گذاشته و ما توانستیم همدیگر را ببینیم.

وقتی وارد دفتر ایشان شدم، با صدای بلند سلام دادم اما ایشان به نشانه سکوت، دست روی دهان خودشان گذاشتند و با اشاره، مرا از حضور آیت الله موسوی اردبیلی که آن زمان پس از شهید بهشتی عهده دار دستگاه قضایی شده بودند، مطلع ساختند. مرحوم موسوی اردبیلی در دفتر آقای رجایی و روی یک صندلی خوابیده بودند و این موضوع نشان از سادگی، برادری، مودت و نبود هیچ گونه از تجملات و بی آلایشی در بین مسئولین بود.

اگر بنشینم به خواب میروم!

سرورالدین در خاطره ای دیگر به سخت کوشی و فعالیت شبانه روزی شخص رجایی و دولت ایشان اشاره میکند. او یادآوری میکند: هر چند وقت یکبار، جلسات سه جانبه ای در خصوص بررسی آخرین وضعیت امنیتی و سیاسی کشور در دفتر ریاست جمهوری و باحضور آقایان رجایی، مهدوی کنی و یک نفر از سپاه برگزار میشد. در بیشتر این جلسات بنده به نیابت از آقای مهدوی در جلسه حضور میافتم.

در یکی از جلسات، آقای رجایی بدون اینکه پشت صندلی بنشینند، ایستاده و قدم زنان در حال شنیدن سخنان ما و ایراد صحبت های خودشان بودند. ما از این اقدام شهید رجایی تعجب کردیم اما ایشان در پایان جلسه با عذرخواهی تمام فرمودند: «مرا ببخشید که امروز سرپا بودم. بیش از 20 ساعت است که نخوابیده ام و اگر بنشینم مطمئنم که بخواب خواهم رفت.»

نگاه با رافت اسلامی به فریب‌خوردگان/ این گمراهان، فرزندان انقلاب بودند

معاون سیاسی وزیر کشور در دولت شهید رجایی از منش و برخورد شهید رجایی با گروه های سیاسی و برخی از منافقین هم مطالبی به یاد دارد. وی می افزاید: موضوع منافقین در اوایل انقلاب یکی از موضوعات اساسی و اصلی بود. نگاه مسئولین آن زمان از شهید بهشتی، آیت الله خامنه ای و... گرفته تا شهیدان رجایی و باهنر به این افراد، نگاه از روی رافت اسلامی و خوش بینی بود. شهید رجایی معتقد بود جوانانی که در دام منافقین گرفتار شده اند همگی فرزندان این کشور و انقلاب هستند که باید به آنها توجه داشت.

از سوابق کشمیری و کلاهی باخبر بودیم

سرورالدین ادامه می دهد: این طور نبود که ما از سابقه امثال کلاهی یا کشمیری بی خبر باشیم. خود شهید رجایی از بسیاری ازموضوعات خبر داشتند اما نگاهشان به این افراد نگاه مسئولانه بود. از همین رو معتقد بودند که باید با صحبت کردن یا دادن مسئولیت به افرادی که توبه کرده اند آنها را به سمت انقلاب اسلامی کشید.

شهید رجایی معتقد بود که باید این افراد را نجات داد اما متاسفانه این افراد در ذات خود خباثت و نامردی داشتند و آخر سر هم ضربه خود به انقلاب و نظام اسلامی را وارد کردند.

طرح انقلابی شهید رجایی در پرداخت یارانه

سرورالدین در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگار آناج به مشی و عملکرد اقتصادی دولت شهید رجایی اشاره میکند. او میگوید: شهید رجایی در اوج دوران سختی و فشار ناشی از جنگ و تحریم، طرحی انقلابی به اجرا درآورد که همان طرح سالها بعد توسط دولت نهم و دهم اجرا شد.

وی در توضیح این طرح می افزاید: شهید رجایی فردی زحمت کش و رنج دیده بود. او سالها دست فروشی کرده و با مشکلات مختلف مردم از نزدیک آشنایی داشت. ایشان در طرحی منحصر به فرد، اهدای کمک هزینه نقدی به مردان و زنان روستایی را مطرح و به اجرا درآوردند.

حق روستاییان را باید داد/ منورالفکرها: روستاییان پول یارانه را خرج مشهد میکنند

طرح شهید رجایی از این قرار بود که دولت برای جلوگیری از مهاجرت معکوس روستاییان و برای حمایت از مستضعفین ماهانه مبلغ 300 تومن را به هر مرد و زن بالای شسصت سال که در روستا زندگی میکردند اهدا کند. ایشان معتقد بودند که این مبلغ حق و سهم مردم روستایی است چرا که پیرمرد یا پیر زن بالای 60 سال دیگر توانایی کارکردن ندارد.

این طرح ادامه پیدا میکند اما بلافاصله پس از شهادت ایشان، عده ای از منورالفکرهای آن دوران به این طرح ایراد وارد میکنند. ابتدا آمدند و از موضوع ثروتمند بودن برخی از آنهایی که پول میگیرند را مطرح کردند. سپس گفتند ما باید آنها را شناسایی کنیم و افرادی که نیازمند هستند را تحت پوشش قرار بدهیم و در نهایت با وقاحت تمام از بی تدبیری مردم و نداشتن عقل معاش در برخی مردم سخن گفتند. آنها معتقد بودند که برخی از این روستاییان، پولی که دریافت میکنند را صرف رفتن به مشهد میکنند و ما باید بجای پرداخت پول نقدی، اقلام زندگی به آنها اهدا کنیم.

از همین سخنان که امروز هم مطرح میشود و میگویند پخش پول و این موضوعات، در حالی که شهید رجایی معتقد بود این پول حق و سهم مردم است و به ما مربوط نیست که این پول ها را کجا هزینه میکنند.

هرچند دوران مسئولیت شهید رجایی بسیار کوتاه بود. در زمان نخست وزیری بنی صدر او عملا به موضوعات دست چندم گمارده میشد و بنی صدر او را به چشم نفوذی و فردی تحمیل شده می نگریست و پس از رسیدن به ریاست جمهوری، دوران خدمت این شهید بزرگوار چنان کوتاه بود که بسیاری از طرح ها و نظرات او بدون طرح شدن، به فراموشی سپرده شد. شاید تنها چند فریم تصویر و فیلم از شهید رجایی بجا مانده باشد. تصاویری که حتی در آن ها پیام سیاسی و اعتقادی منتشر میشود و میتوان مدعی بود، تصاویر شهید رجایی هم نشانه ای برای مسئولین فعلی است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1642352
ارسال نظر
نظرات