شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:56 منتشر شده در مورخ: 1399/06/11 شناسه خبر: 1642550
کارشناس مذهبی مطرح کرد؛

امام سجاد؛ نمونه ای بی بدیل در مدیریت بحران

امام سجاد؛ نمونه ای بی بدیل در مدیریت بحران
حجت الاسلام محمد ذاکر دوست گفت: امام سجاد (ع) در بستر دعا شرایط بحرانی آن زمان را مدیریت و همه نیازهای یک جامعه در حوزه عبودیت و بندگی، اخلاص، ظلم ستیزی، نیازهای اجتماعی و فردی و معنوی را در قالب دعا تامین کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: دوران امامت امام سجاد دوران بسیار سختی بر جامعه اسلامی شیعی بوده است که قبل از آن کمتر بوده است گرچه کلید این شرایط از بعد از رحلت پیامبر (ص) زده شد اما پس از واقعه کربلا اوضاع سیاسی مسلمانان دگرگون شده بود.

حجت الاسلام محمد ذاکر دوست ادامه داد: مدینه به عنوان شهر مسلمانها به کانون فساد و فحشا تبدیل شده بود و به لحاظ سیاسی نیز جهان اسلام در آشفتگی و التهاب و نابسامانی به سر می برد.

وی افزود:ارزش های دینی به شدت دچار انحراف شده و گستاخی "بنی امیه" به حدی رسیده بود که مردم را برده خود می دانستند. اوضاع مردم در این دوره طوری بود که دو گروه فقط می توانستند در امنیت باشند؛ گروهی که نسبت به جامعه بی تفاوت بودند و گروهی که در دربار موقعیتی داشتند که دین و شریعت خود را قربانی شکم، غریزه و موقعیت می کردند.

این کارشناس تصریح کرد: امام سجاد (ع) در این زمان به طور دایمی از خود مراقبه و محاسبه داشتند و اعمال خود را در برابر خدا به طور دقیق انجام می دادند و بیشترین اخلاص ایشان در برابر خدا بود.

حجت الاسلام ذاکر دوست گفت: در چنین شرایطی امام سجاد (ع) مبارزات خود را در قالب دعا و نیایش دنبال کردند که مجموعه فرمایشات ایشان در کتاب صحیفه سجادیه و رساله الحقوق جمع آوری شده است.

وی افزود: امام سجاد (ع) که در غالب دعا دستوراتی را برای داشتن یک جامعه بهتر به ما ارایه داده اند، اگر به برخورد های امام سجاد (ع) توجه کنیم در می یابیم که ایشان در مقابل ظلم و ستم حکام تسلیم نشده و با آنان برخورد می کردند و همچنین مهربانی امام با زیردستان و افراد جامعه نشانگر مدبر بودن ایشان در تمامی عرصه ها است.

این کارشناس تاکید کرد: امام سجاد (ع) در بستر دعا شرایط بحرانی آن زمان را مدیریت کردند و همه نیازهای یک جامعه در حوزه عبودیت و بندگی، اخلاص، ظلم ستیزی، نیازهای اجتماعی و فردی و معنوی را در قالب دعا تامین نمودند.

حجت الاسلام ذاکر دوست ادامه داد: امام سجاد (ع) امکان عزاداری برای واقعه عاشورا را نداشتند اما برای اینکه شورآفرینی کربلا به فراموشی سپرده نشود، با رفتارهای مختلف مردم را نسبت به آنچه در عاشورا اتفاق افتاد، آگاه می‌کردند.

وی گفت: امام سجاد (ع) تلاش دارند در دعای مکارم الاخلاق، انسانی را تربیت کنند که ورود به مسیر حق و حقیقت، و نیز تمسک به عبادت و اطاعت الهی را سر لوحه خود قرار دهد و با نیکی به دیگران و نرم خویی و مهربانی، مقدمات اصلاح تربیت اخلاقی جامعه اسلامی را فراهم آورد.

این کارشناس افزد: امام چهارم با پرهیز از ظلم و دشمنی به دیگران؛ از مهم ترین و مبتلا به ترین موانع تکامل اخلاقی انسان ها در جامعه اسلامی بپرهیزد.قطعا چنین انسانی می تواند مراتب قرب الهی و تکامل را به نحو عالی طی کند و به عنوان اشرف مخلوقات معرفی شود. این یک قطره از دریایی است که امام سجاد در بحث مناجات برای آیندگان به جا گذاشته اند.

حجت الاسلام ذاکر دوست گفت: امام سجاد (ع) روشی را انتخاب نمودند که توانستند دوران تاریک اسلام را به دوران تمدن اسلامی تبدیل نمایند به گونه ای عمل نمودند که توانستند آن خفقان سیاسی که بر جامعه حاکم بود و آن جامعه فاسد را به جامعه ای تبدیل نمایند و تحویل امام باقر (ع) دهد که در مکتب امام باقر (ع) هزاران شاگرد شرکت می کردند.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: در واقع جامعه علمی زمان امام باقر (ع) و امام صادق (ع) را امام سجاد آماده نمودند و تمدن علمی اسلامی را امام سجاد برای امامین بعدی خودش فراهم نموده اند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1642550
ارسال نظر
نظرات