شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 14:45 منتشر شده در مورخ: 1399/06/12 شناسه خبر: 1643072
گفت‌وگوی تفصیلی با داور فوتبال تبریز؛

مهندسی نتایج ندیدم اما تبانی چرا/ داوری جزو فوتبال نیست!

مهندسی نتایج ندیدم اما تبانی چرا/ داوری جزو فوتبال نیست!
علیرضا شهری، داور فوتبال تبریز معتقد است در فوتبال کشور نگاه خوبی به این حرفه وجود ندارد و داوری جزو ورزش فوتبال نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، آذربایجان‌شرقی با وجود اینکه در لیگ برتر فوتبال کشور صاحب دو تیم ریشه‌دار بوده و یکی از قطب‌های این رشته ورزشی به حساب می‌آید اما در عرصه داوری حرفی برای گفتن ندارد و نتوانسته است به جایگاه مناسبی برسد. 

«علیرضا شهری» که از کمک داوران باتجربه آذربایجان‌شرقی در لیگ دسته یک است، دلیل جایگاه نامناسب داوری استان در کشور را عدم برخورداری از کرسی در فدراسیون فوتبال و نیز عدم حمایت از طرف متولیان ورزش و حتی سیاسیون اعلام می‌کند. 

وی در گفت‌وگویی به مناسبت روز جهانی داور به سوالات خبرنگار ما در مورد مسائل مختلف این حرفه پاسخ داده است که مشروح این مصاحبه در ادامه از منظرتان می‌گذرد: 

* لطفا بیوگرافی کوتاهی از خودتان بیان کنید؟

من علیرضا شهری متولد سال 1358 از شهرستان تبریز هستم. اولین بار در سال 1378 در کلاس درجه 3 داوری که زیر نظر احمد ابهران پیشکسوت داوری استان و منوچهر نظری رئیس اسبق کمیته داوران کشور برگزار شد، حضور یافتم و استارت کارم در داوری از این کلاس زده شد. در ادامه نیز به ترتیب مدارج 2 و یک قضاوت را طی نموده و نهایتا در سال 1389 موفق به اخذ مدرک ملی شدم. من در لیگ‌های پایه کارم را به عنوان کمک داور شروع کردم و الان در لیگ دسته یک فوتبال کشور قضاوت می‌کنم. البته در اواخر دوران داوری خود قرار دارم و زمان زیادی با بازنشستگی‌ام باقی نمانده است. 

* چطور شد که این حرفه را انتخاب کردید؟

ماجرای ورودم به حرفه داوری جالب است و به دوران دانشگاه بازمی‌گردد. زمانی که وارد دانشگاه شدم، در همان اوایل یکی از دوستانم به من پیشنهاد کرد تا باهم در کلاس داوری ثبت‌نام کنیم؛ من ثبت‌نام کردم اما دوستم ثبت‌نام نکرد و به تنهایی در این کلاس حضور یافته و رفته رفته با علاقه‌ای که به داوری پیدا کردم در این حرفه ماندنی شدم. 

* چرا کمک داور؟

من در ابتدا داور فوتسال بودم و تنها داور استان هستم که در هر دو رشته فوتسال و فوتبال مدرک ملی داوری دارم و در سطح کشوری قضاوت کرده‌ام. همچنین تنها داور استان که از فوتسال به فوتبال آمده است. در حین قضاوت‌هایی که داشتم تشخیصم این بود که به عنوان کمک داور خیلی می‌توانم موفق باشم و به همین خاطر کمک داور شدم. به نظرم کمک داوری خیلی سخت‌تر از داوری است چراکه تمرکز خیلی بالایی می‌خواهد بویژه در اعلام آفساید که یک تصمیم اشتباه می‌تواند سرنوشت بازی را عوض کرده و زحمات یک تیم را به هدر بدهد. 

* شما در لیگ دسته یک فوتبال کشور قضاوت می‌کنید، سطح داوری در این لیگ را چطور ارزیابی می‌کنید؟ 

با توجه به اینکه مسابقات لیگ دسته یک برای صعود به لیگ برتر است، طبیعتا بازی‌ها حساس‌تر بوده و کار داوری نیز سنگین‌تر است. اما بدبختانه باید عرض کنم که در این مسابقات مسائلی چون شرط‌بندی و تبانی رواج دارد! من نمی‌خواهم از تیمی نام ببرم اما وجود این مسائل، سلامت مسابقات را زیر سوال می‌برد.

متاسفانه در لیگ‌های رده‌های پایین مانند لیگ دسته‌های 2 و 3 توجه چندانی به داوری نمی‌شود و برخلاف مسابقات لیگ برتر و دسته یک، در لیگ‌های سطح پایین‌تر از ناظر داوری استفاده نمی‌شود مگر در بازی‌های حساس. وجود ناظران برای سنجش عملکرد داوران است که به دلیل عدم استفاده در لیگ‌های پایین، تیم‌ها و حتی خود داوران متضرر می‌شوند. 

* بعد از برادران رحیمی‌مقدم که در مسابقات لیگ برتر سوت می‌زدند، استان آذربایجان‌شرقی در تربیت داوران موفق نبوده یا به عبارتی بهتر پسرفت کرده است، شما علت این پسرفت را در کجا می‌بینید؟

ما در گذشته داوران بین‌المللی خوبی داشتیم اما در سال‌های اخیر به دلیل بی‌توجهی یا سهل‌انگاری در برخی مسائل دچار پسرفت شده‌ایم. فکر می‌کنم ریشه این پسرفت در عدم حمایت‌هاست. استان‌های همجوار در فدراسیون فوتبال صاحب کرسی هستند اما متاسفانه از استان ما به جز آرش جابری که در سازمان لیگ فوتسال حضور دارد، در فوتبال کسی را نداریم که بتواند از داوری و حق ما دفاع کند. برخی از استان‌ها جایگاه خوبی در فوتبال ندارند اما چندین داور بین‌المللی دارند. معتقدم حق استان ما در داوری خورده شده و برای تبریز شایسته و بایسته نیست که از لحاظ داوری در چنین وضعی باشد.

* می‌توانیم به حضورتان در لیگ برتر امیدوار باشیم؟

من تلاشم را انجام می‌دهم و به سختی تمرین می‌کنم. حتی در بدترین شرایط نیز امیدم را از دست نداده‌ام. مطمئناً اگر حمایت شوم می‌توانم به لیگ برتر برسم و در غیر این صورت، ماندن در لیگ دسته یک را باید به حساب تقدیر بنویسم. 

* اشتباه تاثیرگذاری در طول دوران داوری خود داشتید؟

قطعاً همه داوران اشتباه می‌کنند و هیچ داوری نمی‌تواند بگوید که اشتباه تأثیرگذاری نداشته است. من هم از این قاعده مستثنی نیستم و صد درصد اشتباه کرده‌ام. به نظرم در لیگ برتر و لیگ دسته یک مجالی برای اشتباه وجود ندارد و گاهاً که شاهد هستیم داوران با بدترین اشتباهات همچنان به کار خود ادامه می‌دهند به همان حمایت‌ها برمی‌گردد. داوران سایر استان‌ها حتی از طرف سیاسیون و نمایندگان مجلس خود نیز حمایت می‌شوند اما در آذربایجان‌شرقی اینگونه نیست. در مجموع در استان ما چه از طرف اداره ورزش و جوانان و چه از طرف هیات فوتبال و نمایندگان مجلس حمایتی از داوران نمی‌شود.

* اخیرا قوانین داوری دست‌خوش تغییراتی شده است، مخصوصا در قانون برخورد توپ به دست در محوطه جریمه، در مورد این قوانین چه نظری دارید؟

قوانین جدید در داوری بر حالت طبیعی بدن تأکید دارد. به عنوان مثال در همین قانون برخورد توپ به دست اگر بدن بازیکن در حالت طبیعی بوده و حرکت غیرعمدی باشد، خطای هند محسوب نمی‌شود. در گذشته با این مورد به صورت سلیقه‌ای برخورد می‌شد ولی در حال حاضر قوانین شفاف‌تر شده و فقط تفسیرهای متفاوتی پیدا کرده‌اند.

* از نظر شما سخت‌ترین قسمت داوری در فوتبال چیست؟

قضاوت در محوطه‌ جریمه بسیار سخت‌ است، گرچه با میانه میدان برای داور هیچ تفاوتی ندارد اما حساسیت و استرس در این نقطه از میدان خیلی زیاد است و تصمیم‌گیری را برای داوران دشوار می‌کند.

* در مورد تکنولوژی‌های جدید در داوری مانند وی‌ای‌آر چه نظری دارید؟

شاید وی‌ای‌آر کمکی برای اجرای عدالت باشد اما به عقیده من از جذابیت فوتبال می‌کاهد و این ورزش را از حالت طبیعی به مکانیکی تبدیل می‌کند. من با این تکنولوژی مخالف هستم، البته از این منظر که از ضایع شدن حق تیم‌ها جلوگیری می‌کند بسیار ارزشمند است. 

* نظرتان در مورد «مهندسی نتایج» چیست؟

من این موضوع را قویا رد می‌کنم چون در طول مسابقات هرگز با موارد خارجی مثلاً فشار از طرف نهادی به داوری برخوردی نداشتم. منتها همانطور که عرض کردم دست‌های پنهان همیشه وجود دارد و افرادی هستند که به تیم‌ها نفوذ کرده و باعث تبانی می‌شوند. 

* تا حالا پیشنهاد نامتعارفی داشتید و اگر بوده می‌توانید بگویید از کجا بوده است؟

تمام کسانی که بنده را می‌شناسند می‌دانند که به حلال و حرام اعتقاد زیادی دارم و هیچ‌وقت پول حرامی سر سفره‌ام نبرده‌ام. خوشبختانه تا بحال چنین پیشنهادی نداشتم و فکر می‌کنم از من ترسیده‌اند که تا بحال با این مسائل مواجه نشده‌ام.

* برای هر بازی چقدر پول می‌گیرید؟

درآمد داوران فوق‌العاده پایین است. شاید باور نکنید ما در لیگ دسته یک برای قضاوت در هر بازی کمتر از 400 هزار تومان دریافت می‌کنیم. این شرایط در مسابقات دسته‌های پایین‌تر بسیار بدتر است. به نظرم این پولی که می‌گیریم ارزش این همه تمرین کردن، استرس کشیدن و ... را ندارد ولی عشق و علاقه باعث شده است تا به کارمان با حداقل دریافتی هم ادامه بدهیم.

* الگوی خاصی در این عرصه دارید؟

در کشور ما آقای کامرانی‌فر از کمک‌ داوران بین‌المللی و فوق‌العاده‌ ما بودند که متاسفانه قضاوت را به علت مصدومیت رها کردند. در استان نیز آقای محمدی‌رام که از پیشکسوتان عرصه داوری هستند و الان در بستر بیماری به سر می‌برند که برای ایشان آرزوی سلامتی می‌کنم. 

* به نظرتان در حال حاضر بهترین داور ایران کیست؟

ما در گذشته آقای فنایی را داشتیم که در فینال جام جهانی قضاوت کرد. آقای فغانی هم از داوران بین‌المللی خوب ما بود که مهاجرت کرد. متاسفانه نگاه خوبی به داوری در فوتبال کشورمان وجود ندارد و شخصا بر این باورم که داوری جزو ورزش حرفه‌ای فوتبال نیست!

چند کلمه می‌گوییم اولین عبارتی که به ذهن‌تان می‌رسد را بیان کنید:

داور: عدالت
تبریز: شهر من
محوطه جریمه: حساس
خطای هند: جنجالی
کارت قرمز: فرصتی برای فکر کردن!
آفساید: تلنگر به تیم

* صحبت پایانی؟

بنده به نوبه خودم روز جهانی داور را به تمامی همکارانم در کشور تبریک عرض کرده و برای همه آن‌ها آرزوی موفقیت می‌کنم. تلاش رمز موفقیت در قضاوت است که می‌تواند یک داور را از پایین‌ترین سطح به بالاترین افتخارات برساند. من از شما نیز تشکر می‌کنم که این وقت را در اختیارم قرار دادید.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1643072
ارسال نظر
نظرات