شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 12:44 منتشر شده در مورخ: 1399/06/13 شناسه خبر: 1643279
شبکه‌ای که شاد نیست؛

اجرای سند 2030 در بستر آموزش آنلاین؛ خیانتی که غیرقابل جبران است/ گلایه والدین البرزی از رهاشدگی دانش‌آموزان در فضای مجازی

اجرای سند 2030 در بستر آموزش آنلاین؛ خیانتی که غیرقابل جبران است/ گلایه والدین البرزی از رهاشدگی دانش‌آموزان در فضای مجازی
شبکه «شاد» به همراه گوشی هوشمند، زیرساخت غیراستاندارد، اینترنت ناپاک، شبکه های اجتماعی مخرب و هزاران محتوای فاسد و همراه با آسیب های فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی داده و دانش آموزان را در این فضا رها کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از "تیتریک"؛ مقام معظم رهبری در آستانه بازگشایی مدارس فرمودند:" در باب آموزش مجازی، یک نکته‌ی دیگر هم وجود دارد و آن، زیانهایی است که احتمالاً در آموزش مجازی وجود دارد. حالا این شبکه‌ی شاد که به وجود آمده، بسیار چیز خوبی است منتها بایست مراقبت کنید تا این موجب این نشود که جوانها وارد فضای بی ‌بند و بار و رهای اینترنت بشوند و سرشان گرم بشود به یک چیزهای دیگری که هم از لحاظ اخلاقی، هم از لحاظ اعتقادی خطرهای بزرگی برای اینها دارد؛ این را باید کاملاً مراقبت بکنید، یعنی پیش‌بینی کنید."

چرا آموزش و پرورش باید در مورد آموزش مجازی دانش آموزان تجدید نظر بکند؟

 آموزش و پرورش به بچه ها فقط «شاد» نداده است بلکه «شاد» به همراه گوشی هوشمند،زیرساخت غیراستاندارد، اینترنت ناپاک، شبکه های اجتماعی مخرب و هزاران محتوای فاسد و همراه با آسیب های فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی داده و دانش آموزان را در این فضا رها کرده است.

 در واقع آموزش و پرورش قصد داشته که یک مشکل را برطرف کند اما هزار مشکل و تهدید دیگر ایجاد کرده است!

با این حساب ،باید بگوییم که غربی ها نیاز به اجرای سند 2030 در کشور ندارند!

خوشحالی جهانگیری از ورود یک باره این همه دانش آموز به فضای مجازی بی در و پیکر!

اسحاق جهانگیری گفته «تا پیش از شیوع کرونا این حساسیت در مدارس وجود داشت که دانش آموزان موبایل با خود به همراه نداشته باشند؛ اما امروز مدرسه به درون تلفن همراه رفته» و این اتفاق را مطلوب و باعث افتخار دانسته!

آقای جهانگیری می داند اصلا چرا موبایل در مدارس ممنوع بوده و چرا والدین و معلمان دغدغه مشغول نشدن دانش آموزان با موبایل و اینترنت را داشتند که امروز به این اجبار به دسترسی، با خنده افتخار می کند؟

او می داند خانواده ها مجبور شده اند پای فرزندانشان را به فضای مجازی بی در و پیکر باز کنند، بدون اینکه فضای امنی برای آنان تعریف شده باشد؟

ایشان خبر دارد بسیاری مدارس ترجیح دادند به جای «شاد» با واتس آپ و تلگرام به آموزش بپردازند و این یعنی دسترسی حتی کودکان کم سن و سال به گروه ها و کانال هایی که محتوایی غیرقابل پیش بینی و کنترل برای والدین دارد؟! تلگرامی که مشاور رئیس جمهور هم حتی ممکن است در خواب وبیداری محتوای غیر اخلاقی در آن به اشتراک بگذارد!

او می داند والدینی که تابحال تلاش زیادی می کردند فرزندانشان را از فضای آلوده مجازی حفظ کنند، امروز به اجبار گوشی هوشمند را به دست بچه هایشان داده اند و او کم کم طوری غرق این فضا شده که دیگر نمی توان از او گرفت؟

معلوم است که هیچ کس برای بحران کرونا و تبدیل یک باره نظام آموزشی حضوری به آموزش از راه دور و مجازی آماده نبود؛ اما شبکه ملی اطلاعات و «اینترنت امن» مطالبه چندین ساله رهبری، کارشناسان، دلسوزان و والدین بوده و دولت نه تنها کوچکترین قدمی در راه آن برنداشته، بلکه با شوآف سعی کرده این مطالبه را وارونه نمایی کرده و مساوی فیلترینگ و قطع ارتباط با دنیا جا بزند!

گله والدین البرزی از رهاشدگی دانش آموزان در فضای مجازی و آموزش آنلاین/ کلاس اولی های بی سواد خروجی بستر نامناسب آموزش مجازی

یکی از والدین البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: از اسفند ماه سال گذشته که بستر مجازی کلاس درس مدرسه شد گوشی من دیگر مال من نیست و در اختیار فرزندم هست.

اعظم عسگری ادامه داد: شبکه شاد علیرغم تبلیغ های واهی ای که انجام می دهد برای تعامل بین دانش  آموز و معلم چندان مطلوب نیست و ما مجبور به استفاده از پیام رسان هایی که معلمین می گویند و دارند هستیم که اکثر آنها خارجی است.

وی افزود: متاسفانه بستر آموزش مجازی در کشور چندان فراهم نیست و این آموزش ها سبب شد فرزندان ما به نت و گوشی وابسته شوند و تابستان نیز که مدارس تعطیل بود فرزند من مدام گوشی من را می خواست .

یکی دیگر از والدین استانی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: فرزند من دانش آموز مقطع سوم است و در خانواده چهار نفره ما فقط همسرم گوشی هوشمند داشت و آموزش فضای مجازی باعث تغییر نقش ها شد و امروز وسیله ای که باید در اختیار بزرگترها باشد در دست دانش آموزی است که سواد استفاده از آن را آموزش ندیده اند.

احمد دارابی ادامه داد: من همسرم بیشتر برای تعاملات جزیی از گوشی هوشمند استفاده می کرد ولی آموزش مجازی باعث شد ما به شبکه های اجتماعی خارجی عضو شده و اینستاگرام واقعا تصاویری را منتشر می کند که من پدر از دیدن آنها شرم دارم و واقعا آسیب های آموزش آنلاین خیلی زیاد است زیرا بستر آن در کشور درست نیست.

یکی دیگر از والدین البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: فرزند من سال گذشته کلاس اول بود تا اسفند ماه روند درسی اش عالی بود و حروف را تا اسفند یاد گرفت ولی واقعا از اسفند به بعد اصلا هیچ چیز یاد نگرفت.

مریم حسنلو ادامه داد: دانش آموزان کلاس اولی سال 98-99 به شدت بی سواد هستند زیرا در بستر آموزش آنلاین اینها حروف و صداها را نیاموختند و این آسیبی بود که غیرقابل جبران است.

وی افزود: واقعا بستر آموزش آنلاین در کشور فراهم نیست و من باید سال تحصیلی جدید مجدد فرزندم را در پایه اول بنشانم زیرا پایه اول مهمترین پایه است و اگر خوب آموخته نشود تا سالهای سال از آن رنج می برد و فضای بی در و پیکر فضای مجازی رنجم را دو برابر کرد و فرزندان را وابسته به گوشی و اینترنت کرد.

حمایت از پیام رسان های ایرانی، وظیفه همگانی/اٌفت تحصیلی؛ ارمغان کرونا برای محصلان

دبیر آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت:  این روزها که مهمان ناخوانده همه را خانه نشین کرده، آموزش دانش آموزان و دانشجویان هم به صورت حضوری تعطیل شده و عموم آموزش ها از طریق فضای مجازی انجام می‌شود.

زهرا سادات امیری ادامه داد: شاید اکنون بیش از هر زمان دیگری، قدر کلاس و مدرسه را درک کنیم. آموزش مجازی در کنار محاسن و نکات مثبت که دارد؛ هرگز نمی تواند جای آموزش حضوری را بگیرد؛ اما برای این روزها، فرصت خوبی است.

وی افزود: این فرصت، زمان مناسبی است برای تمرین آموزش و فراگیری دروس به شیوه مجازی برای همه دبیران، اساتید، دانش آموزان و دانشجویان است ولی به نظر می رسد یک مسئله که این بین مورد غفلت قرارگرفته آسیب‌های فضای مجازی بر ذهن و فکر و روان کاربران است.

این دبیر آموزش و پرورش تصریح کرد: به عنوان مثال اکثر گروهها و کانالهای آموزشی در  پیام رسان های خارجی است که اتفاقا عموما همینها بستر اشاعه شایعه علیه امنیت روانی و ذهنی مردم در قضیه مبتلابه جامعه است.

امیری گفت: همین پیام رسان هایی که اتفاقا در سال‌های اخیر باعث اُفت تحصیلی شدید دانش آموزان شدند! هم بر تحصیل آنها اثر منفی داشتند و هم خشونت‌ها و بی اخلاقی ها و هتک حرمت و حریم هایی را بین اعضای خانواده موجب شدند؛ علاوه بر آنکه از نظر اقتصادی هم مصرف اینترنت بالایی دارند و امنیت پایینی دارند!

وی ادامه داد: اجبار دانش آموزان به استفاده از این پیام رسان ها، اتفاقا بچه‌های پاک و معصوم را به دنیای ناپاک فضای مجازی افسار گسیخته به ویژه در تلگرام و اینستاگرام وارد می کند.

این دبیر افزود: شاید دانش آموز، یک ساعت برای تکلیف مدرسه در گروه به اجبار عضو شده مدرسه حضور داشته باشد؛ اما ۲۳ ساعت بقیه در فضای مجازی چه می کند؟! با عِلم به اینکه کودکان و نوجوانان کنجکاو هستند و طالب جستجو و کشف نادیده ها و ناشنیده ها.

امیری گفت:آگاه باشیم خدای ناکرده، آنچه از سند ۲۰۳۰ را در فضای حقیقی نتوانستند برای دانش‌آموزان و بچه‌های ما عملی کنند؛ فضای مجازی باعث نشود خود بچه‌ها، داوطلبانه، دنبال آنها کشیده شوند و مشکلات جدید برای خودشان، خانواده هایشان، اعتقادات و باورهایشان به وجود آورند.

وی افزود: واقعا جای تعجب است وقتی معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور، رسما اعلام کرده اند بستر آموزش و ارتباط بین همکاران و اولیاء و مربیان باید در پیام رسان های ایرانی باشد؛ چرا هنوز شاهد آن هستیم که یا گروه مدرسه ای در پیام رسان های داخلی نیست؛ یا بسیار انگشت شمار هستند؟!چرا حتی شبکه آموزش، بچه‌ها را تشویق به حضور در اینستاگرام می کند؟!چرا دولت و وزیر ارتباطات برای ارتقای پیام رسان های داخلی و تشویق مردم به استفاده از آنها تلاشی نمی کنند؟! کی و کجا باید متوجه شویم پیام رسان های ایرانی با همه مشکلات سر راه خود، قابلیت‌های بیشتری نسبت به مشابهات خارجی دارند؟!

این دبیر آموزش و پرورش تاکید کرد: متأسفانه بیشتر افراد حقیقی و حقوقی که با پیام رسان های بومی مخالفت می کنند؛ حتی یک بار این پیام رسان ها را نصب نکرده اند و فقط معترض هستند که قابلیت و کیفیت پایینی دارند!

امیری در خاتمه خاطر نشان کرد: وظیفه ماست که در این فرصت پیش آمده، دانش آموزان را با توانایی های فرزندان این مرز و بوم آشناتر کرده و در عمل، در کنار تدریس دروس مدرسه به آن ها حمایت از توان و تولید داخلی را آموزش دهیم و در حقیقت آموزش و پرورش را با هم عجین کنیم تا إن شاءالله بذر  امید و تکیه بر دانش و توان ایرانی و عملی کردن شعار ما می توانیم را در قلب کودکان و نوجوانان کاشته و پرورش دهیم.

اجرای غیر مستقیم سند 2030 در بستر آموزش آنلاین؛ خیانتی که غیر قابل جبران است/ ضرورت آموزش سواد رسانه به تمامی مقاطع با آموزش آنلاین

کارشناس فضای مجازی در گفتگو با "تیتریک" گفت: سند 2030 بدنبال حاکم کردن فرهنگ غرب در بین دانش آموزان است زیرا اجرای این سند علاوه بر تاثیرات منفی بر روی دانش آموزان، آثار مخربی بر خانواده ها دارد.

امیر کوشا ادامه داد: متاسفانه ویروس کرونا باعث شد بستر آموزش آنلاین در کشور پر رنگ شود و از طرفی زیرساخت های آن فراهم نبود لذا شبکه شاد راه اندازی شد ولی هیچ یک از دانش آموزان ما دوره مقدماتی سواد رسانه را نگذرانده بودند.

وی افزود: ورود بدون دانش به این فضا باعث شد با شکایت والدین روبرو شویم و اینکه آموزش آنلاین فرزندان ما را به فضای نت و اینترنت وابسته کرد و دانش آموزی که سواد رسانه ای را نگذرانده بود در این دوره قطعا آسیب دیدند و از طرفی شبکه شاد پاسخگو نبود و  پای دانش آموزان به شبکه های اجتماعی خارجی باز شد علی رغم اینکه تاکید به استفاده از پیام رسان های داخلی بود.

این کارشناس تاکید کرد: خیانت به کشور خیانت به امام زمان عج است وقتی یک وزیر به ناموس یک ملت با طرح مداوم سند سراسر خیانت 2030 خیانت میکند بایستی به خودش و اربابش تا بیشتر از این دیر نشده تودهنی زد و گرنه خسارت از این هم بیشتر خواهد شد.

کوشا گفت: امروز بخش هایی از سند سراسر خیانت 2030 در بستر نت برای دانش آموزان پیاده می شود این باعث شد که مقام معظم رهبری نیز به طور مستقیم هشدار دهند که مراقبت دانش آموزان باشید لذا والدین باید آگاه باشند و بر ورود فرزندانشان به فضای نت نظارت کنند.

این کارشناس تاکید کرد: آموزش و پرورش باید کتاب سواد رسانه را در تمامی مقاطع تحصیلی آموزش دهد زیرا بستر آموزش مجازی ضرورت این واحد درسی را بیش از پیش نشان داد و اگر این مهم محقق نشد ضرر آن را در سالهای بعد خواهیم دید.

برای دور ماندن فرزندانتان از خطرات فضای مجازی برای استفاده از شبکه شاد، از سیم کارت مخصوص کودک و نوجوان استفاده کنید

والدین عدد ۲۲۲ را به شماره ۳۰۰۰۶۸۶۰ بفرستند. پیامی برای  آنها ارسال می شود که کد شما می شود.

این کد را به همراه شناسنامه خود و فرزندان تان به یکی از دفاتر همراه اول ببرید.

یک سیم کارت رایگان دانش آموزی به شما می دهند که یک ماه اینترنت رایگان دارد.

تفاوت این سیم کارت با بقیه سیم کارتها: این سیم کارت "وایت لیست" هست یعنی ۷۰ هزار سایت و نرم افزار مناسب سن کودک و خانواده باز می کند ولی نرم افزارهایی نامناسب مثل اینستاگرام  و... که در کنار یک فیلم خوب، هزاران عکس و فیلم غیر اخلاقی هم دارد را باز نمی کند.

و حتی اگر نیاز باشد می توانید فقط شماره های شناخته شده خودتان را روی سیم کارت ذخیره کنید و بعد ذخیره را ببندید تا مزاحم ها نتوانند با فرزند شما تماس بگیرند و در نتیجه دانش آموزان در فضای سالمتری به اینترنت دسترسی دارند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1643279
ارسال نظر
نظرات