شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 13:32 منتشر شده در مورخ: 1399/06/15 شناسه خبر: 1643897
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی مطرح کرد؛

مشکل تامین نهاده با ارز دولتی/ قیمت‌ مرغ کاهش خواهد یافت

مشکل تامین نهاده با ارز دولتی/ قیمت‌ مرغ کاهش خواهد یافت
فتحی گفت: تنها 45 درصد از نهاده‌های دامی با ارز دولتی تامین می‌شود و همین مساله موجب افزایش قیمت مرغ شده اما با پیگیری و مطالباتی که داشتیم امیدواریم طی ده روز آینده قیمت محصولات پروتئینی به ویژه مرغ کاهش پیدا کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اکبر فتحی در گفت‌وگو با آناج در خصوص افزایش قیمت محصولات پروتئینی به ویژه قیمت مرغ و تخم مرغ اظهار داشت: اصلی‌ترین دلیل افزایش قیمت در بازار محصولات پروتئینی به علت قیمت نهاده‌های دامی است و تنها 45 درصد نهاده‌های دامی از طریق ارز دولتی تامین می‌شود و مابقی به شکل آزاد و با ارز معمولی تهیه می‌شود. به عنوان مثال کنجاله سویا که یکی از اصلی‌ترین نهاده‌هاست 11 هزار و 500 تومان است که 50 درصد از نیاز بازار با ارز دولتی وارد می‌شود و مابقی با همین قیمت تهیه و توزیع می‌شود.

وی با اشاره به مشکل تامین ارز گفت: این مشکل مربوط به جهاد کشاورزی نیست و ما هم از بانک مرکزی و وزارت صمت مطالبه‌گر هستیم تا بتوانیم با تامین ارز دولتی نهاده دامی وارد کنیم. البته به جز مساله تامین نهاده دامی سامانه بازارگاه هم یکی از مشکلاتی بود که گاها نهاده به دست دلالان می‌رسید اما با اصلاح این سامانه هر مرغدار می‌تواند به اندازه نیاز نهاده‌ را تامین کند و نهاده به دست مصرف کننده واقعی برسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در خصوص احتمال کاهش قیمت در بازار مرغ و تخم مرغ ابراز داشت: از وزارت خانه پیگیر مساله تامین نهاده دامی با ارز دولتی هستیم و خوش بینیم که طی 10 روز آتی کاهش قیمت رخ دهد. البته با توجه به ایام ماه محرم و کمک‌های مومنانه پیک مصرف و افزایش تقاضا را داشتیم که به خاطر عرضه ثابت مقداری قیمت‌ها افزایش داشت و با گذر از این پیک هم قیمت‌ها کاهش خواهد یافت.

وی در پاسخ به این سوال که چه مقدار از نهاده‌های دامی وارداتی است، عنوان کرد: در تولید مرغ کنجاله سویا و ذرت اصلی‌ترین نهاده‌های دامی هستند که 70 درصد از آنها وارداتی هستند. اخیرا الگوی کشت کشور تغییر یافته و این الگو برای تولید حداقل 50 درصد نیازهای کشور در داخل تدوین و ابلاغ شده است که بسته به سیاست‌های حمایتی دولتی و تصویب قیمت مناسب برای نهاده‌هایی مانند کلزا و سویا با توجه به ظرفیت استان و کشور سطح زیرکشت افزایش می‌یابد.

فتحی در پایان در خصوص قیمت گوشت قرمز یادآور شد: در خصوص قیمت گوشت قرمز نه تنها افزایش نداشتیم بلکه با کاهش قیمت هم مواجه بودیم و به همین دلیل هم سازمان جهاد کشاورزی مجبور شد تا گوشت قرمز خریداری و ذخیره سازی کند.

انتهای پیام/

 
 
  •  

 

https://www.dana.ir/1643897
ارسال نظر
نظرات