شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 11:17 منتشر شده در مورخ: 1399/06/19 شناسه خبر: 1645406
آیت الله رئیسی:

انسان سالک اگر شناخت در همه حوزه‌ها را پیشه کرد، یک انسان عالم و دانشمند است

انسان سالک اگر شناخت در همه حوزه‌ها را پیشه کرد، یک انسان عالم و دانشمند است
آیت الله رئیسی گفت: انسان سالک اگر شناخت در حوزه‌های خداشناسی، دین شناسی، هستی شناسی و آسیب شناسی را پیشه کرد، یک انسان عالم و دانشمند است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز (چهارشنبه) در آیین رسمی آغاز سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه استان تهران که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای سرچشمه) برگزار شد، طراحی «فقه نظام» در حوزه علمیه تهران را اقدامی ارزنده در راستای بهره‌مندی قوای سه‌گانه و دستگاه‌ها از فقه غنی جعفری و خدمات علمی حوزه برای پیشبرد اهداف نظام دانست.

* کادرسازی حوزه‌های علمیه برای بخش‌های مختلف نظام مهم است

رئیس قوه قضائیه، کادرسازی حوزه‌های علمیه برای بخش‌های مختلف نظام را مهم دانست و با تأکید بر لزوم ارتباط مستمر حوزه با دستگاه قضا، اظهار داشت: قوه قضائیه نیازمند قضاتی عالم و عادل و اخلاقمدار است و یکی از مأموریت‌های حوزه های علمیه باید کادرسازی برای دستگاه قضایی اسلامی باشد.

آیت الله رئیسی بر همین اساس موضوع شناسی را از مهم‌ترین مسائل محوری حوزه ها و از ضروریات مقام افتاء و قضا دانست و تصریح کرد: فقه و علم و دانش از مهم ترین ابزار قضاست و دستگاه قضایی مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی زمانی به طور کامل شکل می گیرد که دانش قضایی ما به روز و کارآمد باشد.

* امروز منابع عظیمی از فقه در اختیار ما قرار دارد

رئیس قوه قضائیه گفت: امروز منابع عظیمی از فقه در اختیار ما قرار دارد اما تفاوت اساسی دوران ما با روزگار چهره های صاحب نظر و کتب فقهی مرجع این است که در زمان آنها دین حکومت نمی‌کرد اما اکنون دین بر متن جامعه حاکم است ولی هنوز همچنان سؤالات بی جواب زیادی وجود دارد.  

آیت الله رئیسی با اشاره به روایتی از پیامبر اعظم(ص) درباره علم در سه حوزه عقاید و باورها، اخلاق کریمه و احکام دین و غنای فقه در این حوزه‌ها، متذکر شد: باید با تکیه بر اجتهاد تمدن ساز و استفاده از پژوهش‌های صورت گرفته در حوزه ها، تلاش کرد به سؤالات گسترده و متنوع بشر امروز در زمینه‌های مختلف پاسخ داد.

*فقیه کسی است که فقه در جانش ریشه بدواند

رئیس قوه قضائیه در همین راستا به تعریف شخصیت فقیه پرداخت و افزود: فقیه کسی است که فقه در جانش ریشه بدواند و سرشت او با فقه آمیخته شود و حفظیات، یادگیری فرمول‌ها و برخورداری صرف از حافظه و استعداد سرشار انسان را در جایگاه فقاهت قرار نمی‌دهد.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: انسان سالک اگر وارد حوزه های دین شناسی و خداشناسی و هستی شناسی شود، عالم و دانشمند برخوردار از فقه می شود و فقاهت در رفتارش بروز و ظهور می یابد و به مقام و جایگاهی نائل می شود که وارث انبیاء محسوب می شود. 

* از نظر فقه شیعه هیچ بن بست و سؤال بی جوابی وجود ندارد

رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنانش اظهار داشت: امروز که بر این باوریم همه زوایای زندگی می تواند از فقه بهره مند شود و مدنیت مبتنی بر دین باید شکل بگیرد تا پاسخگوی نیازها و سؤالات بشریت باشد، فقها و حوزه‌های علمیه باید بیش از پیش در این عرصه نقش آفرینی کنند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه از نظر فقه شیعه هیچ بن بست و سوال بی جوابی وجود ندارد، به سؤالات بی شمار حقوقی و قضایی روز که باید با کار اجتهادی پاسخ داده شوند اشاره کرد و از فقها و مدیران و اساتید حوزه خواست که دستگاه قضایی را در پاسخگویی به این سؤالات و تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری بهتر یاری دهند.

* پیامبر اسلام حق بزرگی بر گردن بشریت دارند

رئیس قوه قضائیه با اشاره به گسترش دین و معنویت در دنیای امروز اظهار داشت: امروز ملت ها و به ویژه جوانان گرایش زیادی به دین پیدا کرده اند و عامل اصلی عصبانیت دشمنان و هجمه‌هایی که به دین می کنند، استیصال آنها در برابر اقتدار اسلام و نظام اسلامی در تسخیر دل ها و افکار ملت ها و بیداری و ایستادگی آنها در برابر نظام سلطه و مستکبران است.

آیت الله رئیسی با ابراز تأسف مقامات کشورهای غربی و مجامع مدعی حقوق بشر در برابر اهانت هایی که در برخی کشورها به قرآن کریم و پیامبر اعظم (ص) می شود، ادعای آنها برای حمایت از «آزادی بیان» را فریبکاری دانست و افزود: «آزادی»، صیانت از علم و دانش و عقلانیت بشر است.

رئیس قوه قضائیه گفت: پیامبر اسلام حق بزرگی بر گردن بشریت دارند و مدنیت امروز انسان مرهون آموخته‌ها و تلاش مصلحانه آن حضرت است و توهین به نبی مکرم ما که اول شخص عالم هستی هستند، توهین به انسان و همه انبیاء الهی و کتب آسمانی و محکوم به شکست است.

آیت الله رئیسی افزود: اینکه به عده‌ای اوباش اجازه دهند به مقدسات انسان های دیگر اهانت کنند، خلاف آزادی و مصداق بارز سلب آزادی است و قطعاً موجب نفرت انسان های آزاده دنیا از عوامل و حامیان این نوع حرکات سخیف و رذیلانه می شود و اتاق فرمان این اقدامات موفق نمی‌شود به اهداف پلید خود دست پیدا کند.

رئیس دستگاه قضا در پایان سخنانش از همه اندیشمندان و حقوقدانان و سران کشورها به ویژه رهبران کشورهای اسلامی خواست که با موضع گیری قاطع در برابر اهانت به مقدسات، اجازه ندهند مشتی انسان جاهل آزادی را سلب و عرصه را برای خردمندان و آزاداندیشان تنگ کنند.         

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، آیت الله العظمی سبحانی از مراجع عظام تقلید نیز در پیامی تصویری به مناسبت آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه، توصیه هایی خطاب به طلاب مطرح کرد و اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا تحصیل علم را با مشکلاتی مواجه کرده اما طلاب باید ضمن رعایت اصول بهداشتی با تلاش و مجاهدت کاستی ها و موانع علم اندوزی را جبران کنند.

وی با اشاره به تهاجم فرهنگی و جنگ نرم علیه اسلام و تشیّع، افزود: در جهانی که برخی اشخاص جاهل در کشورهای مدعی علم و فرهنگ به کتاب خدا و پیامبر عظیم الشأن اسلام اهانت می‌کنند، لازم است در حوزه ها، علاوه بر فقاهت، به کلام و اصول عقاید نیز توجه ویژه شود تا انسان هایی عالم برای دفاع از اسلام تربیت شوند.

آیت الله سبحانی با اشاره به نقش «منبر» در حفظ دین مردم بر لزوم تربیت وعاظ و خطبای متبحر، کامل و مؤثر نیز تأکید کردم و گفت: حوزه های علمیه باید به مسأله تبلیغ و مبنر اهمیت بدهند و الاف و دین مردم تلاش کنند.

این مرجع عالیقدر در پایان به مراجع و علمای اعلام در عراق که از آنها به عنوان «شخصیت های برجسته و کامل در حوزه» یاد کرد، پیشنهاد کرد بای تقویت حوزه های علمیه به خصوص حوزه عمیه تهران به ایران مهاجرت کنند.

آیت الله رشاد رئیس شورای عالی حوزه های علمیه استان تهران هم در این مراسم به ایراد سخن پرداخت و از آیت الله رئیسی به عنوان قاضی القضاتی قاطع، شجاع و عادل یاد کرد که مایه فخر حوزه های علمیه و گفتمان انقلاب اسلامی شده است و از اقدامات دستگاه قضا در دوره مدیریت وی تقدیر کرد.

وی با بیان اینکه حوزه تهران تمام قامت در خدمت نظام اسلامی است، از طراحی «فقه نظام» در حوزه علمیه تهران خبر داد و گفت: حوزه تهران ساختار جدیدی برای فقه بر مبنای حکومت در چارچوب 5 محور معرفتی دین و متناسب با بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی فرهنگی و قضایی تدوین کرده که می توانیم نیاز دستگاه ها برای مدیریت بر مبنای اصول فقهی را برطرف کنیم.

رئیس شورای عالی حوزه های علمیه استان تهران با بیان این که «رابطه حوزه با دستگاه های مختلف نظام نهادمند هست ولی باید نهادینه شود»، به نقل قولی از آیت الله سیستانی در این زمینه پرداخت که تصریح داشتند «موضوعات دروس خارج حوزه باید از پارلمان بیاید و مجلس بگوید چه نیازی دارد تا حوزه ها برای حل مشکلات تولید معرفت کنند».

آیت الله رشاد با اشاره به تحصیل 15 هزار طلبه در سطوح و محدوده های درسی در حوزه های علمیه استان تهران که به گفته او بزرگ ترین حوزه علمیه بعد از قم است، حوزه تهران را «غنی ترین حوزه از نظر علمی و معرفتی» و «فقیرترین از نظر منابع مالی و امکانات» توصیف کرد و خواستار حمایت دستگاه ها از این حوزه شد که آیت الله رئیسی تصریح کرد با احیای موقوفات در اختیار حوزه های علمیه تهران می توان مشکلات مالی این حوزه ها را برطرف کرد.

حجت الاسلام رحیمی صادق مدیر حوزه های علمیه استان تهران نیز در سخنانی اعلام کرد که سال گذشته با وجود آن که حدود 2 هزار و 500 نفر از اساتید، مدیران و طلاب در قالب گروه های جهادی در صحنه مقابله با ویروس کرونا و طرح احسان و کمک های مؤمنانه حضور داشتند، همه محدوده های درسی حوزه ها در تهران به اتمام رسید.

وی با اشاره به قریب الوقوع بودن نهایی شدن برنامه 5 ساله حوزه های علمیه و تدوین اسناد حوزوی در سال جاری گفت که آئین نامه فعالیت های حوزه ها در سال تحصیلی جدید نیز پس از تصویب در شورای عالی حوزه های علمیه استان تهران ابلاغ شده که با توجه به شیوع بیماری کرونا، اصل نخست آن «حفظ سلامتی حوزویان و طلاب» است.

در پایان این مراسم از «سامانه برخط آموزش مجازی طلاب حوزه های علمیه استان تهران (بیان)» با حضور رئیس دستگاه قضا و مدیران رونمایی شد که قابلیت برگزاری 1000 کلاس درسی همزمان را دارد و 10 هزار نفر می‌توانند به صورت آنلاین در این کلاس ها شرکت کنند.

انتهای پیام/ا

https://www.dana.ir/1645406
ارسال نظر
نظرات