شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 10:40 منتشر شده در مورخ: 1399/06/20 شناسه خبر: 1645686
نماینده ولی فقیه در بوشهر خبر داد؛

استقرار دبیرخانه اتحادیه دانشگاه های حوزه خلیج فارس در بوشهر

استقرار دبیرخانه اتحادیه دانشگاه های حوزه خلیج فارس در بوشهر
نماینده مقام معظم رهبری در استان بوشهر گفت: استان بوشهر دارای ظرفیت بالای منابع انسانی، علمی و مراکز ارزشمند دانشگاهی است و یکی از توانمندی های استان بوشهر، استقرار دبیرخانه دائمی اتحادیه دانشگاه های حوزه خلیج فارس در بوشهر می باشد که قبلا نیز جلساتی در این عرصه با حضور دانشگاه های بصره و مسقط برگزار شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سپاس؛ مدتی پیش طی دیداری که آیت الله صفایی بوشهری با دکتر طهرانچی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی داشتند، پیشنهاد تشکیل اتحادیه دانشگاه های حوزه خلیج فارس با دبیرخانه دائمی در بوشهر دادند که مورد استقبال و قبول دکتر طهرانچی قرار گرفت و در هیئت امنای دانشگاه آزاد نیز مصوب شد.

در پی این پیشنهاد روز گذشته دکتر علاء الدین بروجردی معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی برای اتخاذ تدابیر لازم، برنامه ریزی و اجرایی شدن این پیشنهاد به بوشهر سفر کرده و با هیئت همراه طی جلسه ای مشروح که با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر داشتند این امور مورد بررسی قرار گرفت.

آیت الله صفایی بوشهری در این جلسه درباره تاریخ پرشکوه استان بوشهر و ظرفیت های مختلف علمی، فرهنگی، اقتصادی و شاخص های سیاسی و مقاومتی و توانمندی و ظرفیت های توسعه و پیشرفت استان به ویژه عرصه های علم و فناوری به صورت مشروح بیانات مهمی مطرح کردند.

وی یبان کرد: استان بوشهر دارای ظرفیت بالای منابع انسانی، علمی و مراکز ارزشمند دانشگاهی است و یکی از توانمندی های استان بوشهر، استقرار دبیرخانه دائمی اتحادیه دانشگاه های حوزه خلیج فارس در بوشهر می باشد که قبلا نیز جلساتی در این عرصه با حضور دانشگاه های بصره و مسقط برگزار شده است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در ادامه در مورد اهمیت این کار بیان داشتند که اکنون جهان اسلام به ویژه حوزه خلیج فارس نیازمند همکاری های لازم فی ما بین عرصه های علمی و تبادل دانش، علم و فناوری و محصولات دانش بنیان است و این اتحادیه موجب نزدیکی هر چه بیشتر کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه نخبگان و زمینه بسیار مناسبی برای این امور است همانطوری که می توان در فضاهای دیگر مثل سازمان اکو نیز این کار صورت گیرد.

وی با اشاره به  نقش دانشگاه ها در عرصه های علمی و اجرایی و حمایت از تولیدات محصولات مطابق با زیست بوم استان، بیان کرد: توجه به عرصه های نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی هسته ای، تولید آب شیرین از دریا و سیستم های دیگر، کار علمی و پژوهشی و توسعه صنایع تبدیلی و در عرصه های محصولات استان مثل خرما، آبزیان، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و دیگر محصولات استان بوشهر دارای ظرفیت فوق العاده ای است که می تواند نمونه عالی برای ایران اسلامی باشد.

بروجردی از طرح پیشنهادی آیت الله صفایی بوشهری استقبال و ضمن تشکر از ایشان، این طرح را کامل و جامع عنوان کردند.

تشکیل اتحادیه دانشگاه‌های علمی نیاز به ارتباط متعددی با مراکز علمی دارد

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه توانمندی‌های علمی بالفعل جمهوری اسلامی ایران عامل مهمی در برقراری ارتباطات با دیگر کشورها خواهد بود، اظهار کرد: حلقه علمی، عاملی قابل اتکا در زنجیره ارتباطات و تعامل با کشورهای منطقه است.

وی ادامه داد: اتحادیه زمانی شکل می‌گیرد که ارتباط متعددی با مراکز علمی برقرار شود و همکاری‌ها در حرکت علمی توافقی شکل جدیدی به خود می‌گیرند.

بروجردی فزود: پیشنهاد ایجاد دبیرخانه اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس بسیار حائز اهمیت است. باید با فعالیت‌های تأثیرگذار عملیاتی به کشورهای همسایه اطمینان داد که ایران خطر و تهدیدی چالش‌زا برای امنیت آنان نیست. با برگزاری دو اجلاس در گذشته درباره اتحادیه دانشگاه‌های خلیج‌فارس، کلیت این امر انجام شده و فقط باید این ارتباطات را تقویت کرد.

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: آمریکایی‌ها سالانه چند هزار جوان از کشورهایی مختلف را بورسیه و آنان را تبدیل به عناصر آمریکا دوست می‌کنند که اگر در این زمینه غفلت کنیم، قطعاً در آینده با عناصری در کشورهای همسایه روبه‌رو خواهیم شد که مقابل امنیت و منافع ملی جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرند.

بروجردی با بیان اینکه دغدغه مهم امروز کشور مسئله اقتصاد است، تصریح کرد: باید تحول مهمی در این زمینه انجام شود؛ چراکه رهاکردن ظرفیت‌ها فرصت‌سوزی بزرگ محسوب می‌شود.

 

انتهای پیام//

https://www.dana.ir/1645686
ارسال نظر
نظرات