شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان لرستان
ساعت: 09:45 منتشر شده در مورخ: 1399/06/22 شناسه خبر: 1645935
رئیس جهاد کشاورزی لرستان:

سطح باغات لرستان به 42 هزار هکتار رسید/جای خالی صنایع تبدیلی و سردخانه

سطح باغات لرستان به 42 هزار هکتار رسید/جای خالی صنایع تبدیلی و سردخانه
حسنی مقدم؛ رئیس جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه سطح باغات لرستان به 42 هزار هکتار رسید گفت: سطح زیر کشت باغات پسته 300 هکتار است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اسفندیار حسنی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر افلاک، اظهار داشت: سطح زیر کشت باغات در استان لرستان ۴۲ هزار هکتار بوده که ازاین‌بین ۲۹۰ هزار تن محصول برداشت می‌شود، با برنامه‌ای که برای توسعه باغات در نظر داریم از درختان میوه‌ای مثل سیب، هلو، شلیل و سایر محصولاتی که فسادپذیر هستند عبور پیدا کنیم چراکه به‌اندازه کافی این درختان توسعه پیداکرده‌اند و از طرفی سردخانه‌ها و صنایع تکمیلی آن را نداریم.

وی افزود: ما بیشتر در رویکرد جدید توسعه باغات دنبال میوه‌های خشکبار هستیم که اگرچند وقتی به فروش نرسید کشاورز مشکلی نداشته باشد و زمانی که بازار مساعد بود آن را بفروشد، میوه‌هایی همچون گردو، بادام، پسته، فندق، ماکادمیا، زرشک، سنجد و … از این قبیل می‌باشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه ایران یکی از بزرگ‌ترین خاستگاه‌های تولید پسته در جهان است، عنوان کرد: از چند سال گذشته در شهرستان‌های خرم‌آباد، چگنی و کوهدشت برنامه کشت و توسعه باغات پسته را داشته، به‌طوری‌که تا الآن حدود ۳۰۰ هکتار در استان میزان کشت است و ازاین‌بین حدود ۱۹۰ تا ۲۰۰ هکتار در کوهدشت است.

وی تصریح کرد: پسته مصرف آب کمی داشته و درآمد اقتصادی آن نیز نسبت سایر محصولات باغبانی بالاتر بوده و فسادپذیر هم نیست و بازارهای جهانی نیز خواهان این محصول ایرانی هستند.

حسنی مقدم گفت: برای کوهدشت مشکل آب داریم و سفره‌های زیرزمین به سطوح زیر رفته و در برخی نقاط تا ۱۲۰ متر پایین رفته تا جایی که چاه‌ها نتوانند آب را پمپاژ کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان فرهنگ‌سازی در زمینه کشت پسته به جای محصولات آب‌دوست را مهم برشمرد و اظهار داشت: این درخت دارای دوپایه نر و ماده بوده و کشت آن بسیار تخصصی است و با توجه به اینکه مردم آشنایی کافی ندارند ما این دانش و آموزش را به مردم خواهیم داد و نیز به لحاظ تأمین نهال باغداران اقدام خواهیم کرد.

وی گفت: پسته لرستان خیلی خوش‌طعم‌تر و بهتر از سایر مناطق بوده و به‌غلط مصطلح شده که این محصول فقط مخصوص خاک‌های شور است، چراکه در شهرستانی مثل کوهدشت که خاکی حاصلخیز دارد، دارای عملکرد و کیفیتی مناسب است، امیدواریم که با توسعه این محصولات تغییری در درآمد و افق کشاورزی صورت بگیرد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1645935
ارسال نظر
نظرات