شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اردبیل
ساعت: 12:25 منتشر شده در مورخ: 1399/06/22 شناسه خبر: 1646159
نایب رئیس مجلس خبرداد؛

مشکلات سیب زمینی کاران اردبیل مرتفع می شود/کارت بازرگانی صادرکنندگان سیب زمینی اردبیل شش ماه تمدید شد+فیلم

مشکلات سیب زمینی کاران اردبیل مرتفع می شود/کارت بازرگانی صادرکنندگان سیب زمینی اردبیل شش ماه تمدید شد+فیلم
نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از پیگیری مشکلات سیب زمینی کاران استان اردبیل خبرداد و گفت: در تلاش هستیم تا ضمن فراهم کردن زمینه های صادرات سیب زمینی اردبیل به سایر کشورها، قیمت خرید تضمینی این محصول در داخل را نیز ارتقا دهیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، از پیگیری مشکلات سیب زمینی کاران استان اردبیل خبرداد و گفت: به طور تقریبی سالانه 850 هزار تن سیب زمینی در استان اردبیل تولید می شود که از این میزان 250 هزار تن مصرف داخلی دارد و 600 هزار تن نیز قابلیت صادرات به خارج از کشور دارد.

وی در ادامه سخنان خود به جلسه پیگیری مشکلات سیب زمینی کاران که با حضور رئیس اتحادیه سیب زمینی کاران اردبیل، رئیس اتلق بازرگانی استان و همچننین معاون برنامه ریزی استاندار اردبیل و تعدادی از معاونین وزرا در تهران برگزار شد اشاره کرد و گفت: اولین موضوع مطروحه قیمت ارز بود، به دین صورت که کشاورزان بایدبه ازای هر تن 200 دلار جهت تبدیبا ارز نیمایی به ریال پرداخت می کردن که با چانه زنی آن را به 100 دلار کاهش دادیم، بنابراین صادرات سیب زمینی اردبیل به کشورهایی همچون جمهوری آذربایجان و عراق و یا سایر مناطق باری کشاورزان ما ارزش و صرفه اقتصادی دارد.

نماینده مردم اردبیل در مجلس به دومین مشکل سیب زمینی کاران استان اردبیل نیز اشاره کرد و گفت: کارت صادراتی و یا به عبارتی کارت بازرگانی  تعدادی از صادرکنندگان سیب زمینی استان اردبیل فاقد اعتبار است و یا معلق مانده است که در این خصوص نیز تصمیم گرفته شد تا به این افراد مهلت 6ماهه داده شود تا علاوه بر حل مشکلات خود،به صادرات و واردات خود نیز مبادرت ورزند.

وی به قیمت خرید تضمینی سیب زمینی نیز اشاره کرد و گفت: ضمن اینکه در تلاش هستیم تا قیمت خرید تضمینی سیب زمینی را بالا ببریم در حال رایزنی با سایر استان هستیم تا  کشاورزان ما بتوانند سیب زمینی مازاد مصرف داخل استان را به سایر نقاط کشور نیز صادر کنند.

نیکزاد در پایان سخنان خود از رئیس اتحادیه سیب زمینی کاران استان اردبیل نیز خواست تا با تداوم پیگیری مشکلات سیب زمینی کاران اردبیل  مشکلات کشاورزان اردبیلی در این زمینه مرتفع شود.

 

انتهای پیام/

نیکزاد
https://www.dana.ir/1646159
ارسال نظر
نظرات