شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 09:55 منتشر شده در مورخ: 1399/06/22 شناسه خبر: 1646195
دانا گزارش می دهد؛

حکومت های مرتجع عربی ابزار تبلیغاتی ترامپ/ سرسپردگی به امریکا عاقبت خیانت به آرمان فلسطین

حکومت های مرتجع عربی ابزار تبلیغاتی ترامپ/ سرسپردگی به امریکا عاقبت خیانت به آرمان فلسطین
با اقداماتی که حکومت های مرتجع اماراتی و بحرینی انجام دادند سطح وابستگی آنان به آمریکا چند برابر شد؛ چراکه در حوزه افکار عمومی با خیانت به آرمان فلسطین به شدت مشروعیت خود را از دست داده اند و همین موضوع سبب می شود که برای حفظ موجودیت خود به آمریکا باج بیشتری بدهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ طی روزهای اخیر بحرین دومین حکومت مرتجع عربی بود که رابطه خود با رژیم صهیونیستی را علنی کرد. رویدادی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که به خوبی نشان می دهد این مسئله از کجا آب می خورد. 

امارات و بحرین به نوعی با دادن این باج بزرگ به غرب نشان دادند که نه تنها در صف حمایت از فلسطین اشغالی قرار ندارند، بلکه در مقابل آن هم ایستاده اند. امریکایی ها در این حوزه سعی داشتند طرح " معامله قرن" را اجرایی کنند اما با شکست این پروژه دونالد ترامپ سعی می کند برای اینکه سیاست خارجی خود را موفق جلوه دهد و دل لابی صهیونیستی را به دست بیاورد، با فشار بر حکومت‌های عربی آنها را در راستای سیاست های خود به خط کند.
 
جالب است که در این حوزه مشخص می شود عربستان سعودی که خود را قدرت منطقه ای و فرمانده کشورهای عربی می داند بدون هیچ واکنشی نظاره گر این اتفاقات است. هر چند که سعودی ها نیز ارتباطات پنهانی با اسرائیل دارند و در اثنای جنگ یمن برخی از  این مراودات مشخص شد.
 
عربستان نه تنها به طور کاملا انفعالی در این حوزه عمل کرد بلکه نشان داد از لحاظ سیاسی و راهبردی نیز فقط یک مهره است و تنها به عنوان ژاندارم می تواند فعالیت محدودی در راستای سیاست های آمریکا داشته باشد و حتی برای این پست منطقه ای نیز باید هزینه بسیار هنگفتی متقبل شود تا جایی که  ترامپ آنرا " گاو شیرده" می خواند. 
 
همچنین با اقداماتی که حکومت های مرتجع اماراتی و بحرینی انجام دادند سطح وابستگی آنان به آمریکا چند برابر شد؛ چراکه در حوزه افکار عمومی با خیانت به آرمان فلسطین به شدت مشروعیت خود را از دست داده اند و همین موضوع سبب می شود که برای حفظ موجودیت خود به آمریکا باج بیشتری بدهند.
 
از این منظر اگرچه این حکومت ها تحت فشار آمریکا ابزار تبلیغاتی ترامپ شده اند اما درواقع سند سرسپردگی بیشتر خود را امضا کرده اند. از طرف دیگر باید گفت کشورهای سرسپرده به هیچ وجه امکان حمایت از آرمان فلسطین را نداشتند؛ چراکه باید برای آزادی فلسطین از دست اشغالگران با آنها مقابله می کردند و این موضوع تا وقتی در خفا بود به فلسطین به طور منافقانه ای ضربه می زد. اما حالا با جدا شدن این حکومت ها از صف و واقعی شدن این موضوع امکان مبارزه واقعی بوجود آمد که ثمرات ملموس تری خواهد داشت.
 
انتهای پیام
https://www.dana.ir/1646195
ارسال نظر
نظرات