شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 10:09 منتشر شده در مورخ: 1399/06/22 شناسه خبر: 1646207

مهم‌ترین چالش‌های دانشجویان ترم اولی، از خرید کتاب تا نوشتن جزوه

مهم‌ترین چالش‌های دانشجویان ترم اولی، از خرید کتاب تا نوشتن جزوه
مهم‌ترین چالشی که تقریبا اغلب افراد به آن دچار هستند، آشنایی نداشتن با اصطلاحات رایج در دانشگاه مانند حذف و اضافه، حذف ترم و پرسش درباره گرایش‌های متفاوت است. با این حال درصد کمی از دانشجویان در جستجوی معنی دقیق آن هستند؛ چراکه تصور می‌کنند سوالات ذهن آن‌ها بدیهی و تنها مختص خودشان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شروع هر تجربه جدید در زندگی، دامنه‌ای از استرس‌ها و چالش‌های جدید را برای افراد به ارمغان می‌آورد. با این‌حال شروع آموزش در دانشگاه را می‌توان یکی از متفاوت‌ترین تجربیات جدی اول هر فرد در زندگی دانست. جدا شدن از دنیای مدرسه و پا گذاشتن در مسیری که ممکن است بخش زیادی از آینده را تحت تاثیر قرار دهد، به اندازه کافی برای شما ایجاد اضطراب می‌کند. به همین دلیل بهتر است قبل از ورود به دانشگاه، با چالش‌های احتمالی ابتدای مسیر آشنا شوید تا بتوانید در صورت بروز مشکلات، بحران‌های اولیه را به درستی مدیریت کنید. در ادامه با مهم‌ترین چالش‌هایی که ممکن است برای ترم اولی‌ها اتفاق بیفتد، آشنا خواهید شد.

عدم آشنایی با اصطلاحات دانشگاهی؛ عبارت‌های رایج دانشگاهی را بشناسید

مهم‌ترین چالشی که تقریبا اغلب افراد به آن دچار هستند، آشنایی نداشتن با اصطلاحات رایج در دانشگاه مانند حذف و اضافه، حذف ترم و پرسش درباره گرایش‌های متفاوت است. با این حال درصد کمی از دانشجویان در جستجوی معنی دقیق آن هستند؛ چراکه تصور می‌کنند سوالات ذهن آن‌ها بدیهی و تنها مختص خودشان است. به همین دلیل پرسیدن آن را درست نمی‌دانند و این مسئله در طول زمان، برای آن‌ها مشکل‌ساز می‌شود.

این اصطلاحات بیشتر در زمینه انتخاب واحد و فرایندهای دانشگاهی هستند و  دانستن آن‌ها به دانشجویان ترم اول کمک می‌کند تا در برداشتن واحدها و گذراندن هر درس دقت و نظم بیشتری داشته باشند. فراموش نکنید که خرید منابع آموزشی از بانک کتاب در کنار آگاهی‌هایی که از پرسش‌های به موقع خود به دست می‌آورید، زنجیره‌ای از موفقیت در دانشگاه را از ابتدا برای شما می‌سازد.

برنامه‌ریزی نادرست برای دروس ترم یک؛ چالش انبار کردن دروس دانشگاهی

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان در اولین ترم دانشگاه، برنامه‌ریزی نادرست برای واحدهای درسی است. دروس ترم اول، اغلب به انتخاب دانشگاه برای دانشجو مشخص می‌شود و تعداد واحدهای انتخاب شده افراد بسیار کم است. با این حال دانشجویان پس از ورود به دانشگاه، درس خواندن را جدی نمی‌گیرند و تنها به خرید کتاب دانشگاهی برای هر واحد بسنده می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که در انتهای ترم، از پس دروس باقی مانده برنیایند و روزهای سختی را برای امتحان بگذرانند.

از طرفی بسیاری از دروس ترم یک، پیش‌نیازهایی برای واحدهای بعدی هستند. یعنی بدون گذراندن این واحدها، نمی‌توانید واحدهای بعدی را در ترم‌های بالاتر انتخاب کنید. نتیجه این اتفاق چیزی به جز انبار شدن واحدها و دشواری در گذراندن آن‌ها نیست.

جدی نگرفتن فوت و فن جزوه‌نویسی

دانشگاه، محیط تحصیلی کاملا متفاوت از آنچه تا به حال تجربه کرده‌اید است. بنابراین باید با فرهنگ درس خواندن در این محیط هماهنگ شوید. یکی از کارهایی که باید به درستی آن را در دانشگاه یاد بگیرید، روش صحیح نوشتن جزوه است. اگر این مهارت را به خوبی انجام ندهید، در ادامه مسیر با بحران زیادی روبرو می‌شوید.

از طرفی باید بدانید که درس خواندن در دانشگاه مانند مدرسه نیست که بتوانید مطالب فراموش شده و محتوای از یاد رفته را با خرید کتاب کمک درسی جبران کنید. به همین دلیل بهتر است ترفندهای جزوه‌نویسی سریع و البته صحیح را بیاموزید. برای اینکه جزوه کارآمد و منظمی داشته باشید، از روش‌های خلاقانه نگارش سریع مانند خلاصه‌نویسی، نوشتن کلیدواژه، جدول‌بندی و یا رسم نقشه ذهنی استفاده کنید. این کار هم به شما انگیزه مضاعف می‌دهد و هم باعث می‌شود که از جزوه نوشتن عقب نمانید.

سبک زندگی جدید؛ مهم‌ترین دغدغه دانشجویان در محیط دانشگاه

با ورود به دانشگاه، بخش زیادی از مسیر ذهنی دانشجویان با گذشته متفاوت می‌شود. گذراندن ساعت‌های طولانی در یک محیط جدید و کاملا متفاوت با محیط‌های تحصیلی گذشته، دغدغه‌های جدیدی را نیز برای دانشجویان ایجاد می‌کند. عدم آشنایی با محیط دانشگاه و مسائلی مانند آگاه نبودن از فرایندهای ثبت‌نام و روش‌های درس خواندن می‌تواند به بزرگ‌ترین چالش‌ها برای ورودی‌های جدید تبدیل شود.

این چالش‌ها بیش از همه برای دانشجویانی اتفاق می‌افتد، که از شهر خود به شهر دیگری کوچ کرده‌اند. زندگی در خوابگاه، هم‌خانه بودن با افراد کاملا غریبه و آشنا نبودن با مهم‌ترین دسترسی‌های شهر بخش زیادی از چالش این دانشجویان است.

مهم‌ترین راه حل برای این چالش‌ها، بالا بردن صبر و گذر زمان است. فراموش نکنید که شما تا همیشه ترم اولی باقی نمی‌مانید. بنابراین با مدیریت استرس می‌توانید بخش زیادی از دغذغه خود را حل کنید.

آشنا نبودن با مهم‌ترین منابع آموزشی دانشگاهی؛ بحران هزینه کردن برای کتاب بی کیفیت

بالا بودن سطح استرس در ترم اول دانشگاه، باعث می‌شود که بسیاری از دانشجویان تصمیمات هیجانی و نادرست بگیرند. یکی از این تصمیمات، خرید کتاب‌های ناکارآمد است. ممکن است کتاب‌هایی که می‌خرید، به بالا بردن سطح دانش شما کمک کند، اما برای گذراندن دروس دانشگاهی مناسب نیست. بنابراین هنگام خرید کتاب دانشگاهی، از استادهای راهنما کمک بگیرید تا هزینه اضافی برای منابع بی ارزش پرداخت نکنید. برای این کار می‌توانید از تجربه فروشندگان کتاب معتمد نیز کمک بگیرید.

خرید کتاب دانشگاهی از بهترین فروشگاه

فروشگاه کتاب مارکا با درنظر گرفتن دغدغه دانشجویان و دانش‌آموزان در همه مقاطع تحصیلی، بهترین بستر برای عرضه بهترین کتاب‌های آموزشی و تازه‌ترین نسخه‌های کتاب دانشگاهی است. در مارکا کتاب می‌توانید پس از خواندن اطلاعات کامل کتاب‌ها، مناسب‌ترین گزینه را به صورت حضوری یا از طریق خرید آنلاین خریداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره خرید به سایت فروشگاه کتاب مارکا مراجعه کنید یا با شماره 021-66400400 تماس بگیرید.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1646207
ارسال نظر
نظرات