شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 13:45 منتشر شده در مورخ: 1399/06/22 شناسه خبر: 1646261
مسئول سازمان بسیج سازندگی استان قزوین:

دهکده اقتصاد مقاومتی در قزوین راه‌اندازی می‌شود/ ایجاد ۲۸۵ صندوق قرض‌الحسنه محله‌محور

دهکده اقتصاد مقاومتی در قزوین راه‌اندازی می‌شود/ ایجاد ۲۸۵ صندوق قرض‌الحسنه محله‌محور
مهدی صادق‌پور، مسئول سازمان بسیج سازندگی استان قزوین گفت: طرح ایجاد دهکده اقتصاد مقاومتی مصوب و توسط دولت هم پذیرفته شد و نزدیک به پنج میلیارد اعتبار از طریق سپاه و دولت برای آن تامین می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  صادق‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ درباره برنامه‌های جهش تولید سازمان بسیج سازندگی اظهار کرد: دبیرخانه جهش تولید در سطح سپاه مربوط به بسیج سازندگی است که ما هفت کارگروه شامل صنعت، کشاورزی، گفتمان سازی، کمک به تشکیل تعاونی‌ها، قطب‌های صنعتی و صنایع تبدیلی و طرح جامع محرومیت زدایی که در قالب پروژه‌های عمرانی است را داریم و هر هفته این کارگروه‌ها تشکیل می‌شود.

وی افزود: به طور مثال بحث عارضه‌یابی در صنعت توسط نیروهای جهادی و بسیج مهندسین انجام می‌شود و اتفاقات خوبی هم در سطح شهرستان‌ها افتاده است به طوری که توانستند با اعضای کارگروه از جمله دادستان و مسئول صنعت و معدن شهرستان این مشکلات را احصاء و آسیب شناسی و برای رفع آن اقدام کنند.

مسئول سازمان بسیج سازندگی استان ادامه داد: پروژه‌های اقتصاد مقاومتی را افزایش دادیم تا به اشتغال و دولت کمک شود؛ همچنین برنامه‌های پایگاه‌ها و حوزه‌های بسیج به صورت پیامدمحور است یعنی از آن‌ها ایجاد اشتغال می‌خواهیم که در قالب تعاونی‌ها و پروژه‌‌های عمرانی انجام می‌شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: بحث تشکیل قطب‌های صنایع تبدیلی جزو برنامه‌های ما است تا در هر شهرستان قطب صنایع تبدیلی مربوط به محصول خاص آن منطقه را داشته باشیم و برای آن تعاون تشکیل دهیم که خود مردم حضور یابند و مطالبه کنند.

صادق‌پور در ادامه بیان کرد: همچنین طرح ایجاد دهکده اقتصاد مقاومتی مصوب و توسط دولت هم پذیرفته شد و نزدیک به پنج میلیارد هم اعتبار از طریق سپاه و دولت برای آن تامین می‌شود و منطقه طلائیه به عنوان دهکده و پایلوت اقتصاد مقاومتی تعیین خواهد شد.

وی عنوان کرد: حدود ۲۸۵ صندوق قرض الحسنه محله محور مردم یار که توسط خود مردم اداره می‌شود در طی سه سال ایجاد کردیم که با هدف ترویج و آموزش فرهنگ قرض الحسنه صورت می‌‌گیرد و تا کنون چند میلیارد هم وام داده شده است.

مسئول بسیج سازندگی استان قزوین اضافه کرد: امسال درصدد هستیم تا در بحث تعاونی ورود کنیم و طی تفاهم نامه‌ای که با اداره کل کار و رفاه اجتماعی منعقد کرده‌ایم نیز به این ۲۸۵ صندوق قرض‌الحسنه آموزش تعاونی خواهیم داد تا روی پای خود بایستند.

یکی از شاخصه‌های اصلی بسیج حرکت‌های جهادی و آتش به اختیار است

این مقام مسئول بیان کرد: در بحث‌های وام اشتغال سال گذشته از محل بانک مهر انجام می‌شد که متاسفانه امسال به علت ادغام این بانک دیگر این امکان وجود ندارد اما از ظرفیت سایر دستگاه‌ها برای تزریق منابع مالی به صندوق‌های قرض الحسنه استفاده می‌کنیم.

صادق‌پور تصریح کرد: سال گذشته باتوجه به حادثه سیل که پیش آمد و بنابر رسالت سپاه برای حضور در مناطق محروم؛ بحث ساخت و بازسازی ۴۵۰ واحد مسکونی در شهرستان دلفان لرستان به سپاه استان قزوین واگذار شد که ۲۸ واحد را ساختیم و مابقی هم بحث تعمیرات بود.

وی اذعان کرد: این واحدها بنا بود آبان ماه به اتمام برسد اما تا مهرماه تکمیل کردیم چراکه فصل سرما در این مناطق زودتر شروع می‌شود؛ همچنین برای هر واحد یک فرش به عنوان هدیه تهیه کردیم و تمام اقدامات با نظارت بنیاد مسکن و حضور ۸۰۰ نفر نیروی جهادی صورت گرفت.

مسئول بسیج سازندگی استان تصریح کرد: تمام این اقدامات به پشتوانه گروه‌های جهادی انجام می‌شود به طوری که یکی از شاخصه‌ها و برگ برنده ما استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی است؛ هزینه و صعب العبور بودن مناطق محروم کار را برای هر پیمان کاری سخت می‌کند اما حضور نیروهای جهادی این سد را می‌شکند.

این مقام مسئول با بیان اینکه یکی از شاخصه‌های اصلی بسیج حرکت‌های جهادی و آتش به اختیار است، گفت: ما در سال جاری برنامه‌ریزی کردیم که هر پایگاه بسیج یک گروه جهادی داشته باشد و حتما هم دنبال کار عمرانی و ساخت و ساز نیستیم و هر اقدام فرهنگی، بهداشتی و درمانی و هر خدماتی که شامل حال یک بسیجی می‌شود را می‌توان اجرا کرد.

۷۰۰ گروه جهادی را در سطح استان قزوین سازمان‌دهی کردیم

صادق‌پور ادامه داد: از یک پایگاه بسیج انتظار می‌رود که مشکلات محله خود را احصاء و درصدد رفع آن برآید؛ حتی مطالبه‌گری از کارهای این گروه‌های بسیج است که اتفاق می‌افتد.

وی عنوان کرد: همچنین گروه‌های جهادی جغرافیایی را داریم که منطقه محور کار می‌کنند و در هر منطقه به مدت سه سال به صورت پایلوت کارهای فرهنگی و عمرانی انجام می‌دهند که اثربخش‌تر است؛ خوشبختانه فضای خوبی برای حضور نیروهای جهادی است و به حمایت نیاز دارند.

مسئول بسیج سازندگی استان یادآور شد: ۷۰۰ گروه جهادی را در سطح استان قزوین سازمان‌دهی کردیم و پروژه‌های تملک و دارایی و محرومیت‌زدایی را در کل استان داریم که تعداد پروژه‌ها در حوزه آب و راه بسیار زیاد است.

وی با اشاره به وظایف قرارگاه و پیشرفت آبادانی ابراز کرد: تمام پروژه‌هایی که این قرارگاه انجام می‌دهد بابت این است که بسیج سازندگی دستگاه مجری در استان و طبق قانون عهده‌دار قراردادها و تفاهم نامه‌ها است درواقع ما پروژه‌ها را به قرارگاه پیشرفت و آبادانی تفویض می‌کنیم.

صادق‌پور در پایان بیان کرد: قرارگاه پیشرفت و آبادانی در سطح شش دهستان به صورت متمرکز کار می‌کند که شامل پروژه‌های عمرانی، بهداشتی، درمانی، فرهنگی و تربیتی است.

انتهای پیام/ 

 

https://www.dana.ir/1646261
ارسال نظر
نظرات