شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:05 منتشر شده در مورخ: 1399/06/22 شناسه خبر: 1646379
کارآفرینی با هنر؛

وقتی یک برنامه کودک مشوق راه‌اندازی کارگاه مجسمه‌سازی شد

وقتی یک برنامه کودک مشوق راه‌اندازی کارگاه مجسمه‌سازی شد
مجسمه‌ساز جاجرمی که با چوب از دوران نوجوانی مأنوس بوده است،‌ می‌گوید که کارتون "بچه‌های آلپ" برای یادگیری هنرمجسمه‌سازی به او انگیزه زیادی داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  پایگاه خبری جاجرم عیسی سپاسی یکی از هنرمندان کارآفرین شهرستان جاجرم که با هنر خود هم کار خود را رونق داده هم باعث اشتغال زایی چند نفر در روستای اندقان از بخش سنخواست شهرستان جاجرم شده است. 

عیسی سپاسی گفت: کار مجسمه سازی روی چوب را از دوره نوجوانی در سن ۱۳ سالگی شروع کردم. شاید خنده دار باشه علاقه من به این کار از تماشای کارتون بچه های آلپ شروع شد که کارکتر اصلی این انیمیشن به نام لوسین با چاقوی جیبی کوچک مجسمه های زیبای خلق می کرد من هم همان زمان نوجوانی علاقه به این کار را  پیدا کردم و با چاقو مجسمه می ساختم.

  

وی افزود: در سن ۱۶ سالگی برای عشقی که به کار حرفه ای منبت داشتم به مشهد رفتم و کار منبت را نزد استا داوود نجف زاده شروع کردم. تقریبا ۲ سالی مشهد کار را یاد گرفتم و دوباره برای رفتن به خدمت سربازی برگشتم.

بعد از دوره خدمت سربازی به تهران رفتم و ۱۵ سال در کار مبلمان سلطنتی کار کردم اما از آنجایی که به ساخت کارهای متفاوت علاقه داشتم به سنخواست برگشتم وشروع به ساخت موتور سیکلت، کشتی، ماشینهای کلاسیک و مجسمه،پیکر تراشی و...‌ کردم.

این کارآفرین با بیان اینکه در حال حاضر کارگاه مصنوعات چوبی بانام هنر برتر  یکسال هست که در سنخواست شروع به کار کرده گفت:  ۳نفر نیرو نیز در این کارگاه مشغول به فعالیت هستند.

وی ادامه داد:  260میلیون تومان برای خرید دستگاه ها وچوب و مواد اولیه هزینه کرده ام.

سپاسی ابراز داشت: بسته به سفارش مشتریان، تولیدات این کارگاه کوچک در ماه تقریبا به ۱۰۰ عدد کارهای منبتی وغیره میرسد.

وی با اشاره به اینکه تولیدات کارگاه ما اکثرا به تهران ارسال می شود، گفت: کارهای تولید شده در چندین نمایشگاه و فروشگاهای تزئینی هم پخش می شود. به تازگی چند کار به اصفهان وتبریز هم ارسال کردم که از مشتریان جدید ما هستند.

این هنرمند جاجرمی با بیان اینکه سفارش خارجی نیز داشته اند، اضافه کرد: تولیداتیکه به خارج از کشور ارسال می شود به واسطه روسیه بوده که ابتدا به این کشور ارسال می شود.

وی ادامه داد: چندین کار هم به کشورهای ایتالیا، اربیل عراق، کانادا و آلمان ارسال شده که قیمت کارهای خارج کشور هم به همان قیمت پخش داخل هست ولی متاسفانه پولش در جیب دلال می رود تا من تولید کننده.
 


این هنرمند خوش ذوق گفت: البته نا گفته نماند در داخل کشور بامشکلاتی روبه رو هستیم چون کارهای هنری متاسفانه مشتریان خاص دارند، مخصوصا این نوع کارها  و مشتری یک موتور سیکلت با۴۰۰ قطعه چوبی خیلی سخت تر از مشتری یک صندلی چوبی که نیاز مردم است ، پیدا می شود.

وی تاکید کرد: اگر تاکنون محصولاتمان فروش داشته بخاطر تک بودن و کیفیت کار است.

این هنرمند اندقانی نداشتن کارت بازرگانی را از مشکلات پیش روی خود عنوان کرد و گفت: با داشتن کارت بازرگانی می توان بدون نیاز به واسطه تولیدات را صادر کرد که تاکنون در این زمینه حمایتی نشده است.

سپاسی ادامه داد: انتقال کارگاه به سوله ای بزرگتر، خرید دستگاهای پیشرفته تر و جذب نیروی کار جوان،کارآمد وحرفه ای از برنامه هایی است که برای کارگاه کوچک هنر برتر  در نظر گرفته است.

انتهای پیام/ تقی زاده

 

https://www.dana.ir/1646379
ارسال نظر
نظرات