شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 09:44 منتشر شده در مورخ: 1399/06/24 شناسه خبر: 1646381
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با دانا مطرح کرد؛

به حاشیه رفتن خودکفایی با تعلل دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم/ کاشت گندم برای کشاورزان سودآور شود

به حاشیه رفتن خودکفایی با تعلل دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم/ کاشت گندم برای کشاورزان سودآور شود
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم با اشاره به اینکه زمزمه هایی درباره خرید گندم با نرخ های پایین مطرح می‌شود گفت: اگر کاشت گندم برای کشاورزان سودآور نباشد، کشاورزان به کاشت دیگر محصولات روی می آورند و در همین راستا هم الگوی کشت به هم می ریزد و هم اینکه ذخایر استراتژیک کشور با مشکل مواجه می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ هر ساله دولت با خرید گندم مازاد گندمکاران، ذخایر استراتژیک کشور را تأمین می کند؛ این خرید با نرخی مصوب صورت می گیرد؛ بر اساس قانون، قیمت خرید تضمینی گندم باید در ابتدای شهریورماه اعلام شود تا گندمکاران بر اساس هزینه ها و سود نهایی خود تصمیم لازم جهت کشت گندم را بگیرند.

در شرایطی که با افزایش نرخ دلار، قیمت کود شیمیایی، سم و ... افزایش پیدا کرده و کشاورزان منتظر نرخ خرید تضمینی گندم هستند، دولت همچنان با گذشت 22 روز از آغاز شهریور نرخ خرید تضمینی را برای گندم اعلام نکرده است و این موضوع الگوی کشت را در سال زراعی پیش رو دچار چالش می‌کند.

در همین راستا رحمت الله نوروزی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا در خصوص نرخ خرید تضمینی گندم اظهار داشت: دولت باید هرچه سریعتر نرخ خرید تضمینی را برای گندم اعلام کند چرا که در غیر این صورت کشاورزان گندم نکاشته و در نهایت ذخایر استراتژیک گندم کشور به مشکل برخورد می کند.

وی با بیان اینکه هزینه کاشت، داشت و برداشت گندم برای کشاورزان بالاست عنوان کرد: اگر دولت بخواهد واردات گندم انجام بدهد باید برای هر کیلو گندم بالغ بر 5 هزار تومان هزینه کند که البته با افزایش نرخ دلار این رقم نیز افزایش پیدا می کند در همین راستا باید نرخ مصوب برای گندم، نرخی معقولاه باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن اشاره به اینکه زمزمه هایی درباره خرید گندم با نرخ های پایین مطرح می شود عنوان کرد: اگر کاشت گندم برای کشاورزان سودآور نباشد، کشاورزان به کاشت دیگر محصولات روی می آورند و در همین راستا هم الگوی کشت به هم می ریزد و هم اینکه ذخایر استراتژیک کشور با مشکل مواجه می شود که دولت در چنین شرایطی باید رقم بسیار بیشتری برای واردات گندم بپردازد.

نوروزی در پایان تصریح کرد: با وزیر کشاورزی صحبت هایی مبنی بر تعیین هرچه سریعتر نرخ خرید تضمینی صورت گرفته و بر همین اساس امیدواریم هر چه سریعتر نرخ خرید تضمینی گندم مشخص و اعلام شود.

انتهای پیام/ط

 

 

https://www.dana.ir/1646381
ارسال نظر
نظرات