شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 10:38 منتشر شده در مورخ: 1399/06/23 شناسه خبر: 1646564
مدیر زراعت جهادکشاورزی استان زنجان:

افزایش ۵ برابری قیمت کودهای شیمیایی یارانه‌دار/ ۲۵ هزار تن کودشیمیایی برای کشت پاییزه تهیه شده است

افزایش ۵ برابری قیمت کودهای شیمیایی یارانه‌دار/ ۲۵ هزار تن کودشیمیایی برای کشت پاییزه تهیه شده است
عامری مدیر زراعت جهادکشاورزی استان زنجان با اشاره به افزایش 5 برابری قیمت کودهای یارانه‌دار گفت: با این حال برای کشت پاییزه 25 هزار تن کودشیمیایی تهیه شده و در بین کشاورزان توزیع می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسین عامری در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به اینکه مصرف کودهای پتاسه و فسفاته در مزارع الزامی است اظهار کرد: کشاورزان می‌توانند از کودهای داخلی نیز به جای این کودها در مزارع استفاده کنند.

وی افزود: کشاورزان می توانند از کودهایی که به عنوان ریز مغذی در داخل تولید می‌شود و نسبت به کودهای وارداتی دارای درصدی کمتری هستند به عنوان جایگرین کودهای وارداتی استفاده کنند.

مدیر زراعت جهادکشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه برخی از کودهای وارداتی جایگزینی ندارد اما کشاورزان می‌توانند بخشی از نیاز خود را از کودهای داخلی به عنوان جایگرین استفاده کنند گفت: مشکلی به لحاظ سهمیه کود کشاورزان وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه کودهای داخلی توسط بخش خصوصی توزیع می‌شود و کشاورزان می‌توانند کودهای جایگزین را از مراکز بخش خصوصی تهیه کرده و استفاده کنند عنوان کرد: کودهای وارداتی و یارانه‌دار هر ساله توسط جهادکشاورزی توزیع می‌شود و در این راستا امسال مشکلی در استان نداریم.

عامری با بیان اینکه کودهای مورد نیاز کشاورزان تامین شده است افزود: اکنون کمبودی نداریم و تنها مشکلی که وجود دارد این است که قیمت‌ها تقریبا 5 برابر افزایش یافته است.

وی با تاکید براینکه امسال 25 هزار تن کودشیمیایی یارانه‌دار برای کشت پاییزه تدارک دیده شده است افزود: 12 هزار تن ازته و 13 هزار تن کودهای فسفاته و پتاسه است.

مدیر زراعت جهادکشاورزی استان زنجان در مورد افزایش قیمت کود و تاثیر آن در تولید محصولات کشاورزی گفت: اگر مصرف کودها کمتر شود در راندمان تولید تاثیرگذار است ولی متقاضیانی زیادی در حال حاضر داریم و این نشان می‌دهد که مصرف کودها را همانند سال‌های گذشته خواهیم داشت.

وی عنوان کرد: متاسفانه امسال افزایش قیمت کودشیمیایی منجر به افزایش هزینه تولید می‌شود اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم هر سال کشاورزان کمتر به مصرف استاندارد کودهای شیمیایی در مزارع توجه داشتند که با افزایش قیمت‌ها این موضوع قطعا مورد توجه قرار می‌گیرد و مصرف استاندارد از کودهای شیمیایی تقریبا عملی‌ می‌شود. 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1646564
ارسال نظر
نظرات