شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:18 منتشر شده در مورخ: 1399/06/24 شناسه خبر: 1647122
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی عنوان کرد؛

صدور مجوز راه اندازی ۱۷ واحد مرغ گوشتی/تامین ۱۵ هزار تن نهاده دولتی برای مرغداری‌ها

صدور مجوز راه اندازی ۱۷ واحد مرغ گوشتی/تامین ۱۵ هزار تن نهاده دولتی برای مرغداری‌ها
علیرضا صادق گفت: وزارت جهاد کشاورزی برای احداث 17 واحد مرغداری جدید در استان به منظور پرورش مرغ گوشتی، مجوز صادر کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا صادق، مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: استان خراسان شمالی دارای 101 واحد مرغداری گوشتی است که 88 واحد آن فعال و 13 واحد آن غیر فعال است.

صادق در ادامه به برنامه به روز رسانی تجهیزات و بهینه سازی واحدهای مرغداری در استان اشاره و اعلام کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان به روز رسانی تجهیزات، افزایش ظرفیت تولید این واحدها را همچنین ایجاد واحدهای مرغداری جدید را در استان در دستور کار خود قرار داده است.

وی عنوان کرد: از این تعداد واحد مرغداری در استان حدود 25 واحد نیازمند به روز رسانی تجهیزات هستند که باید برای دریافت تسهیلات اقدام کنند.

وی یادآور شد: تا به کنون 39 واحد با دریافت تسهیلات، بهینه سازی واحد خود را انجام داده اند.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه با اشاره به ممنوعیت صدور مجوز مرغداری در کشور، عنوان کرد: در سال گذشته، استان خراسان شمالی توانست از وزارت جهاد کشاورزی مجوز پرورش 350 هزار قطعه مرغ گوشتی جدید برای استان را دریافت کند.

وی گفت: با دریافت این مجوز از وزارت جهاد کشاورزی، در استان خراسان شمالی برای احداث 17 واحد مرغداری جدید به منظور پرورش مرغ گوشتی مجوز صادر شده است.

وی خاطر نشان کرد: با راه اندازی این 17 واحد پیش بینی می شود که به ظرفیت تولید گوشت مرغ در استان تا  دو هزار و 700 تن اضافه شود.

صادق همچنین افزود: هشت واحد مرغداری استان نیز ظرفیت تولید پرورش مرغ گوشتی خود را از پنج هزار قطعه به 20 هزار قطعه ارتقا داده اند.

افزون بر این، وی اعلام کرد: در راستای توسعه واحدهای زیربنایی در صنعت مرغداری استان، مجوز برای احداث سه واحد مرغ مادر گوشتی به منظور تامین جوجه مورد نیاز مرغداری ها با ظرفیت 350 هزار قطعه را صادر کرده ایم.

وی همچنین افزود: اخذ مجوز احداث یک واحد مرغ مادر تخم گذار در استان با ظرفیت 66 هزار قطعه نیز در حال پیگیری است.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در بخش دیگری از سخن خود درباره تامین نهاده خوراکی برای واحدهای مرغداری گوشتی نیز عنوان کرد: ذرت و کنجاله سویا دو نهاده خوراکی هستند که مرغداری ها برای تولید گوشت سفید در هر دوره جوجه ریزی باید تامین کنند.

وی افزود: 85 تا 90 درصد از این دو نهاد خوراکی مورد نیاز صنعت مرغداری کشور از محل واردات تامین می شوند.

وی با اشاره به استان خراسان شمالی، عنوان کرد: استان خراسان شمالی در زمینه تامین نهاده برای واحدهای مرغداری اش با مشکلاتی از جمله دوری استان از بنادر جنوبی کشور، افزایش غیر متعارف کرایه ناوگان حمل و نقل، کسری بار نهاده که از بنادر به استان ارسال می شوند، در برخی از مواقع وجود کیفیت پایین نهاده های ارسال شده همچنین مشکلات تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و مشکلات ثبت سفارش نهاده ها مواجه است.

صادق در ادامه بیان کرد: خراسان شمالی برای 101 واحد مرغداری گوشتی خود در هر دوره جوجه ریزی به تامین 21 هزار تن نهاده خوراکی نیاز دارد.

وی اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تا به کنون برای 88 واحد مرغداری گوشتی استان 15 هزار تن نهاده خوراکی با قیمت دولتی ( شامل شش هزار و 57 تن کنجاله سویا و هشت هزار و 680 تن ذرت ) تامین شده که تا به حال حاضر 12 هزار و 500 تن آن به استان ارسال شده است و دو هزار و 500 تن دیگر نیز باید از بنادر به استان حمل شوند.

وی تصریح کرد: در نیمه نخست امسال در 88 واحد مرغداری استان چهار میلیون و پنج هزار قطعه جوجه ریزی انجام شد که حدود 10 هزار تن گوشت مرغ، تولید و به بازار مصرف عرضه شدند.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی همچنین با اشاره به قیمت های دولتی و آزاد این دو نهاده خوراکی در کشور، عنوان کرد: در حال حاضر قیمت کنجاله سویا با قیمت دولتی دو هزار و 450 تومان در هر کیلو و ذرت با قیمت دولتی هزار و 500 تومان در هر کیلو است درحالیکه قیمت کنجاله سویا در بازار آزاد 12 تا 13 هزار تومان در هر کیلو و قیمت ذرت در بازار آزاد سه هزار و 100 تومان در هر کیلو به فروش می رسند.

صادق با اشاره به اینکه هزینه تولید مرغداری ها به نحو قابل ملاحظه ای در سطح بازار افزایش یافته است، گفت: قیمت کنونی گوشت مرغ در سطح بازار پاسخگوی هزینه های صرف شده در مرغداری ها نیست.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1647122
ارسال نظر
نظرات