شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 16:46 منتشر شده در مورخ: 1399/06/26 شناسه خبر: 1647912
گزارشی از مشکلات اراضی وقفی قزوین؛

اوقافی‌بودن زمین‌های شهرستان‌های البرز در هاله‌ای از ابهام/ حکم دستگاه قضایی کشور اتمام حجتی به تمام اما و اگرهاست

اوقافی‌بودن زمین‌های شهرستان‌های البرز در هاله‌ای از ابهام/ حکم دستگاه قضایی کشور اتمام حجتی به تمام اما و اگرهاست
موضوع اوقافی بودن زمین‌های شهرصنعتی البرز به یک معمای پیچیده بدل شده که به نظر می‌رسد تنها با رای دادگاه می‌توان به جواب این معما رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین؛ یکی از مشکلات جدی مردم در شهرصنعتی البرز که سال‌هاست لاینحل باقی مانده، بحث اوقافی بودن زمین‌هایی ست که به جای سند شش‌دانگ، سند چهار و نیم دانگ داشته و فروش یا انتقال آنها کاری مشکل برای صاحبان آنها و افرادی است که بر روی این زمین‌ها خانه ساخته و یا تاسیسات تجاری و تولیدی در آنها احداث کرده‌اند.

مشکلی که نگرانی‌های زیادی برای ساکنان این شهر ایجاد کرده و حتی عنوان شده که به این اراضی وام و تسهیلات مسکن تعلق نمی‌گیرد.

البته در چند سال اخیر مسئولان زیادی در شهرصنعتی البرز شعارهایی برای رفع این مشکل به مردم و اهالی این متطقه داده‌اند؛ اما واقعیت این است که حل این موضوع نیازمند یک کار حقوقی جدی بوده و تصمیم‌گیری برای آن از عهده مسئولان استان قزوین خارج است و باید توسط دادگاه تکلیف نهایی آن مشخص شود.

وقفی بودن زمین‌های شهرصنعتی البرز قطعی است

حجت‌الاسلام سید مصطفی مجیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین با بیان اینکه کسی نمی‌تواند به اصل وقفیت در املاک شهرصنعتی البرز ایرادی وارد کند، اظهار کرد: وقفیت به طور کامل در اراضی مطرح شده شهرصنعتی البرز شکل گرفته است، ضمن اینکه همه مراجع تقلید و علما فتوا دادند که وقف مادام‌العمر، وقف است و هیچ‌کس نمی‌تواند ملک موقوفه را از وقفیت خارج کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با اشاره به تصرف اراضی موقوفه البرز(الوند) در دوران پهلوی افزود:‌ متاسفانه در سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ قانون اصلاحات ارضی را در اراضی موقوفه البرز اجرا کردند و این اراضی را با حکم دولت از وقفیت خارج و خرد کرده و به کشاورزان فروختند.

وی ادامه داد: اما بعد از انقلاب اسلامی اولین فتوای امام خمینی(ره) که در فروردین‌ماه ۱۳۵۸ صادر شد، در مورد برگشت موقوفه‌های متصرفه به حالت وقفیشان بود؛ ضمن اینکه قانون ابطال مالکیت اراضی وقفی به این موضوع که خروج موقوفه از وقفیت به هر نحوی از انحاء ملغی است.

مجیدی یادآور شد: البته ادعا می‌شود که این اراضی در گذشته تبدیل به احسن شده و بابت واگذاری آنها به مدیران شهرصنعتی البرز از آنها پول دریافت کرده‌اند؛ اما این موضوع تبدیل به احسن که برخی افراد در مدارکشان مدعی‌اند که اتفاق افتاده، توسط متولی موقوفه و بدون اذن و حکم مجتهد جامع‌الشرایط انجام شده است.

فروش موقوفه‌های البرز غیرشرعی بوده است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با یادآوری اینکه بیع (خریدوفروش) ملک موقوفه شرعاً حرام است، گفت: فروش ملک وقفی بعد از انقلاب اسلامی براساس فتوای ولایت فقیه و قبل از انقلاب نیاز به حکم مجتهد جامع‌الشرایط دارد.

وی اضافه کرد: کمیسیون ماده دو قانون ابطال اسناد فروش اراضی موقوفه بر اساس همین اصل، حکم به بازگشت وقفیت اراضی شهرصنعتی داده و تبدیل به احسن این اراضی را غیرقانونی دانسته است.

مجیدی با ذکر اینکه سازمان اوقاف مشکلی با استفاده از ساختمان و تاسیساتی که در شهرصنعتی ساخته شده ندارد، تصریح کرد: طبق قانون ابطال هر آنچه که متصرف قبل از سال ۱۳۶۳ روی ملک موقوفه ساخته متعلق به اوست و به این معناست که اعیان یا ساختمان‌هایی که قبل از سال ۶۳ در شهرصنعتی البرز ایجاد کردند، متعلق به سازندگان است.

ماجرای تایید شرعی فروش موقوفه قبل از انقلاب

از سوی دیگر عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی قزوین با اشاره به قانونی و شرعی بودن فروش زمین‌های موقوفه شهرصنعتی البرز به خبرنگار اجتماعی صبح قزوین گفت: در آن زمان شورای عالی اوقاف با فروش این زمین‌ها موافقت کرده و دو مجتهد در این باره نظر دادند و شرعی بودن فروش موقوفه را تایید کرده‌اند.

اصغر آهنی‌ها ادامه داد: با این حال مدیرکل اوقاف استان قزوین معتقد است که مجتهدانی که با دستگاه پهلوی همراهی می‌کردند، جامع‌الشرایط نیستند.

سند خاصی مبنی بر اوقافی بودن اراضی وجود ندارد

اما استاندار قزوین اعتقاد دارد که سندیت زمین‌های اوقافی شهرصنعتی البرز باید مورد کنکاش بیشتری قرار گیرد.

هدایت‌الله جمالی‌پور با بیان اینکه آن روز که شهرصنعتی البرز ایجاد شده، حرفی از وقف نبوده است، اظهار کرد: از آنجایی که نهاد اوقاف قبل از انقلاب هم وجود داشته، اگر آن زمان این اراضی موقوفه بوده، حتماً باید قراردادی با اوقاف بسته می‌شد که این اراضی واگذار شده یا حداقل سند اجاره‌ای بین اوقاف و هیئت امنای شهرصنعتی باید منعقد می‌شد.

وی یادآور شد: از زمانی که شهرصنعتی البرز ایجاد شده، سازمان ثبت اسناد و املاک هیچ‌وقت اعلام نکرده که بخشی از زمین‌های شهرصنعتی وقفی است؛ در حالی که برای صدور سند در این شهر استعلام داده، موقعیت زمین‌ها را تعیین و نقطه‌گذاری دقیق کرده است.

جمالی‌پور تصریح کرد: حتی اگر زمین‌های شهرصنعتی البرز وقفی باشد، می‌توان در عوض آنها زمین‌های جایگزین به اوقاف بدهیم که برای انجام این کار به اجازه و اذن مقام معظم رهبری به عنوان ولی‌فقیه احتیاج داریم.

وی با یادآوری اینکه در ارزش‌گذاری و تعیین معوض برای این اراضی ارزش افزوده امروز این زمین‌ها نباید مورد توجه باشد، ادامه داد: این زمین‌ها با توجه به روزهای اول ساخت شهرصنعتی و بر اساس قیمت زمین در روز تملک باید ارزش‌گذاری شوند و بر این مبنا زمین جایگزین به سازمان اوقاف داده شود.

دادگاه باید تصمیم نهایی را بگیرد

از سوی دیگر، دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین با تاکید بر اینکه مشکل زمین‌های اوقافی شهرصنعتی البرز تنها با حکم دادگاه حل خواهد شد، گفت: بحث‌هایی که سازمان اوقاف مطرح می‌کند، شاید از جنبه نظری درست باشد؛ ولی این بحث‌ها نمی‌تواند منجر به ابطال سند شود.

وی در ادامه بیان کرد: ابطال اسناد مالکیت صادر شده تشریفات قانونی دارد و فقط با طرح دعوای حقوقی از سوی بالاترین مقام سازمان اوقاف کشور که منصوب ولی‌فقیه است، در دادگاه امکان‌پذیر است.

محمد قاسمی با ذکر اینکه حتی اگر اوقاف قبول کند که اراضی شهرصنعتی البرز وقف نیست، تاثیری بر ماهیت قضیه ندارد، تصریح کرد: به هرحال همه این بررسی‌ها و تحقیقات صورت گرفته باید به شکل پرونده قضائی مطرح شود و با رای دادگاه این مشکل برای همیشه حل شود.

به گزارش صبح قزوین؛ با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی صبح قزوین در مصاحبه با مسئولان ارشد استان قزوین اگر در نهایت رای دستگاه قضائی منجر به تایید وقفی بودن زمین‌های شهر صنعتی البرز شود، می‌توان همان‌گونه که استاندار قزوین پیشنهاد داده، زمین‌های معوضی در ازای زمین‌های اوقافی در اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه قرار گیرد تا بتواند از عواید آن بهره‌مند شده و به کمک محرومان بشتابد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1647912
ارسال نظر
نظرات