شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 19:22 منتشر شده در مورخ: 1399/06/26 شناسه خبر: 1647927
معاون دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان مطرح کرد؛

وضعیت نگران کننده کاهش میزان موالید در زنجان

وضعیت نگران کننده کاهش میزان موالید در زنجان
محمدرضا صائینی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان زنجان از وضعیت نگران کننده کاهش میزان موالید در زنجان خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از موج رسا;  محمدرضا صائینی امروز در جلسه شورای راهبری استان زنجان اظهار داشت: سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص وضعیت جمعیتی کشور، نیازمند توجه بیشتری از سوی مسئولان بوده و باید متولیان برنامه درستی در این زمینه پیاده‌سازی کنند.

 
 وی با اشاره به فرصت 15 تا 20 ساله استفاده از پنجره جمعیتی، افزود: در حال حاضر در سال‌های طلایی پنجره جمعیتی قرار داریم که باید با برنامه‌ریزی مناسب عدم رشد جمعیت جبران شود.
 
این مسئول با بیان اینکه در حال حاضر استان زنجان دارای یک میلیون و ۹۵ هزار و ۵۷ نفر جمعیت است که درصد جمعیتی بالای ۶۰ سال این استان ۱۱.۳ درصد است، افزود: شاخص امید به زندگی در استان زنجان نیز حدود ۷۹ سال است که این آمار در بانوان یک و نیم سال بیشتر است.
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان زنجان کاهش میزان موالید استان را نگران کننده اعلام کرد و گفت: در سال ۹۴ بیشترین موالید با ۲۲ هزار و ۱۸۰ نفر ثبت شده است که در سال‌های اخیر با کاهش به حدود ۴ هزار نفری  این آمار به ۱۶ هزار و ۹۸۱ نفر در سال گذشته رسیده است.
 
صائینی با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای رشد جمعیت باید یک دهه قبل‌تر انجام شود، ادامه داد: سیاست‌های یک دهه‌ای در زمینه جمعیت کارساز است و برای استفاده از فرصت طلایی پنجره طلایی امروز زمان تصمیم‌گیری است.
 
وی نمودار مرگ نوزاد در استان زنجان را سند افتخار ملی برای استان عنوان کرد و گفت: این نمودار با مرگ 6.42 در برابر هر یک هزار کودک متولد شده، به عنوان شاخص توسعه یافتگی است.
 
این مسئول درصد متوسط رشد سالانه جمعیت در زنجان را ۱.۱ درصد اعلام کرد و بیان داشت: وضعیت زنجان در این شاخص نسبت به نرم کشوری بهتر است.
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان زنجان ادامه داد: میزان باروری کلی برای زنان ۱۰ تا ۴۹ سال در استان در سال گذشته رقم ۱.۹۱ است که در مقایسه با سال ماقبل که ۲.۲ درصد بود، کاهش ۱۱ دهم درصد را نشان می‌دهد.
 
صائینی با بیان اینکه روند ازدواج زنجان در فاصله سال‌های بین ۹۰ تا ۹۸ کاهش یافته  و حدود ۴۷ درصد است، افزود: روند طلاق در زنجان نسبت به نرم کشور بهتر است.
فتح‌الله حقیقی در ادامه این جلسه اظهارداشت: برخی گزارش‌های جمعیتی خوشحال کننده بوده و بر اساس شاخص‌های ارائه شده می‌توان تصمیم‌گیری کرد اما برخی از آمارها نیز نشان می‌دهد نتوانسته‌ایم در زمان طلایی تصمیم‌گیری کنیم که این موضوع نگران کننده است.
 
مقام عالی استان برضرورت ورود دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی به موضوع آمار تاکید کرد و گفت: چنین دستگاه‌هایی می‌توانند این شاخص‌ها را به کمی و عملی تبدیل کرده و دستورالعمل‌های عملیاتی ارائه کنند که قابلیت اجرا داشته باشد.
 
حقیقی برضرورت استفاده درست از آمار تاکید کرد و گفت: آمارها باید یک کاسه شده و از موازی کاری در این زمینه جلوگیری شود.
 
وی خاطرنشان کرد: بانک جامع آمار استان زنجان در ورژن زمان ناصرالدین شاه باقی مانده است در حالی که ضروری است آمارها با استفاده از نرم‌افزارهای جدید به‌روز رسانی شود.
 
استاندار زنجان یادآور شد: آمار موضوع مهم و مبنای تصمیم‌گیری درست در جامعه است که باید به آن به عنوان بیس مدیریتی توجه شود.
 
حقیقی تصریح کرد: سازمان مدیریت نقش بسزایی در یک کاسه کردن آمار دارد که مقایسه آماری باید جامع بوده و به صورتی روند مورد بررسی قرار گرفته و آمار درست ارائه شود.
 
وی با بیان اینکه بر اساس زبان آمار صحبت کردن موجب برنامه‌ریزی مناسب برای استان شده و روند توسعه را سرعت می‌بخشد، افزود:با آمار سال ۹۵ نمی‌توان برای سال ۹۹ تصمیم‌گیری کرد چرا که آمار در این مدت تغییر یافته و شرایط دچار تغییر و تحولات بسیاری شده است.
 
استاندار زنجان گفت: روستاهایی که به شهر تبدیل شده‌اند نقش مهمی در ارائه آمار و علت مهاجرت معکوس در استان دارند که در گزارش‌های ارائه شده به این موضوع اشاره نشد.
 
حقیقی برضرورت توجه به پنجره جمعیتی و سند جمعیت استان تاکید کرد و گفت: در سال‌های باقی مانده طلایی باید با برنامه‌‌ریزی مناسب و درست اجازه نداد جامعه به سمت دیگری سوق داده شود اگر چه موفقیت‌های استان در بسیاری از آمارهای ارائه شده چشمگیر است اما در آمارهای نگران‌کننده باید به دنبال دلیل و ارائه راه حل برای آن بود.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1647927
ارسال نظر
نظرات