شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:29 منتشر شده در مورخ: 1399/06/29 شناسه خبر: 1648539
روایتی از رشاده‌های رزمندگان دیار شهید فهمیده؛

سردار کرجی در عملیات والفجر۵، چهار تیپ عملیاتی عراق را به زانو درآورد/ آزادی تنگه حاجیان؛ جلوه ای از رشادت های شهید شرع پسند

سردار کرجی در عملیات والفجر۵، چهار تیپ عملیاتی عراق را به زانو درآورد/ آزادی تنگه حاجیان؛ جلوه ای از رشادت های شهید شرع پسند
مهدی شرع پسند، سرداری از خطه البرز در والفجر 5، به اندازه ای از خود رشادت نشان داد که حیرت و شگفتی همرزمانش را برانگیخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، ارتش عراق در ۱۳۵۹/ ۷ / ۵ ه ش. پس از ناکامی در اشغال گیلانغرب، چند کیلومتر عقب نشینی کرد و روی ارتفاعات اطراف شهر موضع پدافندی گرفت.

قوای دشمن با استقرار در تنگه حاجیان و روستای گورسفید و ارتفاعات داربلوط، جاده گیلانغرب به سرپل ذهاب و پادگان ابوذر را ناامن کرد. همچنین گیلانغرب را در تیررس توپخانه میان برد خود قرار داد.

لشکر ۸۱ زرهی ارتش و سپاه پاسداران گیلانغرب باهدف انهدام قوای دشمن و کسب برتری تاکتیکی در این منطقه، عملیاتی طرح ریزی کردند و در ۱۳۵۹/ ۱۰ / ۱۴ هش. در دو محور شمالی و جنوبی تنگه حاجیان به اجرا درآوردند.

در محور شمالی موانع دشمن باعث شد تنها بخشی از ارتفاعات برآفتاب تصرف شود. در محور جنوبی گردان پیاده سپاه به همراه گردان ۲۸۵ زرهی ارتش دو روستای گورسفید و آوزین و ارتفاعات اطراف را تصرف کردند و سپس با پیشروی به سمت تنگه حاجیان با نیروهای محور شمالی الحاق کردند و بدین ترتیب تنگه حاجیان آزاد شد.

در این عملیات سردار «آقامهدی شرع پسند» سردار کرجی در این عملیات، از خود رشادت های فراوانی نشان داد به نحوی که حیرت و شگفتی همرزمان را برانگیخت.
عملیات والفجر ۵، در ساعت ۲۴ روز ۱۳۶۲/ ۱۱ / ۲۷ بارمز یازهرا(س) در منطقه کوهستانی «چنگوله» حد فاصل شهرهای مهران و دهلران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اجرا درآمد.

نیروهای عمل کننده سپاه پاسداران در دو مرحله باهدف آزادسازی بلندی های منطقه چنگوله وارد عمل شدند. در همان ساعات نخست بلندی های پیزولی - آزادخان کشته - تنگه چنگوله و دهها کیلومتر مربع از خاک ایران آزاد و جادۂ بدر - طیب عراق به تسلط نیروهای ایرانی در آمد. همچنین به ۴ تیپ از گارد مرزی عراق خساراتی وارد شد.

در مرحله دوم، مناطق دیگری نیز از خاک ایران آزاد شد و نیروهای خودی در آن استقرار یافتند که از جمله آن استقرار نیروهای ایرانی در ۳۵ کیلومتری بزرگراه بغداد - بصره است در این مرحله نیز ۴ تیپ کوهستانی عراق به طور صد درصد و تیپ ۵۰ زرهی لشکر ۱۲ بیش از پنجاه درصد منهدم شد و دشمن با دادن ۳۷۷۰ تن کشته و زخمی و اسیر در طی شش پاتک سنگین عقب نشینی کرد.

در مجموع دو مرحله عملیات، منطقه ای به گستردگی ۱۱۰ کیلومتر مربع شامل بلندیهای پیزولی تنگه چنگوله - تونل - چغاعسکر - عباس عظیم، پاسگاههای شمالی: عین عبد، طارق، الرباغی - شهرکهای یک سایه، آل یاسین، و روستای شیخ احمد آزاد گردید و ۴۰ دستگاه تانک و نفربر، مقداری سلاح سبک و نیمه سنگین، ۲ فروند هلیکوپتر، دهها دستگاه خودروی نظامی و ۱۰ انبار مهمات دشمن منهدم و دهها دستگاه تانک و نفربر، شماری خودروی نظامی و انواع سلاح های سبک و نیمه سنگین به غنیمت رزمندگان سپاه پاسداران درآمد.

 در این عملیات رزمندگان ایران اسلامی متشکل از نیروهای سیاه و بسیح تحت امر قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) قرار داشتند. در این عملیات بود که سردار رشید ایرانی «آقامهدی شرع پسند» به درجه رفیع شهادت نائل گشت.
 
 
 

انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1648539
ارسال نظر
نظرات