شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 08:57 منتشر شده در مورخ: 1399/06/30 شناسه خبر: 1648709
مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با دانا:

ماندن ایران در برجام و منتفع نشدن از آن، استخوان لای زخم است/ اروپایی‌ها به صورت پنهانی دنباله‌رو آمریکا هستند

ماندن ایران در برجام و منتفع نشدن از آن، استخوان لای زخم است/ اروپایی‌ها به صورت پنهانی دنباله‌رو آمریکا هستند
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در حقیقت اینکه هم ایران به برجام پایبند باشد و هم از منافع آن بهره‌مند نشود، یک نوع استخوان لای زخم و نانجیبی از ناحیه کشورهای اروپایی به حساب می‌آید.

«حجت الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص مواضع و رفتار اروپایی‌ها در قبال تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران اظهار داشت: آمریکایی‌ها تکلیفشان روشن است و بنا دارند ایران را با عناوین مختلف تخت فشار قرار دهند تا جمهوری اسلامی به میز مذاکره برگردد؛ این در شرایطی است که تحریم‌ها همچنان باقی‌ست؛ اگر چنین خواسته‌ای هم محقق نشود، ترامپ لااقل یک عکس یادگاری با رئیس جمهور ایران جهت انتخابات پیش روی آمریکا نیاز دارد.

اروپایی‌ها درصدد این هستند که ایران در برجام بماند
 
وی تصحریح کرد: اروپایی‌ها از آغاز برجام به هیچ یک از تعهدات 12 گانه خود بعد از خروج آمریکا از برجام، پایبند نبودند و تنها کاری که کردند راه اندازی اینستکس بود و در واقع آن هم یک بار به صورت خیلی جزئی عملیاتی شد و دیگر هیچ.
 
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اروپایی‌ها درصدد این هستند ایران همچنان در برجام باقی بماند، افزود: تلاش اروپایی‌ها برای تعهدات ایران ذیل برجام در حالی است خودشان به تعهدات خود عمل نکنند، اما ایران به تعهدات برجامی خود پایبند باشد.
 
آمریکا به تنهایی نمی‌تواند ماشه تحریم‌ها را بچکاند
 
حجت الاسلام مصباحی‌مقدم خاطر نشان کرد: این مسئله برای جمهوری اسلامی ایران از یک جهت در کوتاه مدت یک فرصت به حساب می‌آید و آن اینکه اگر اروپایی‌ها به آمریکا ملحق نشوند، آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه با مشکل مواجه خواهد شد و آمریکا به تنهایی نمی‌تواند ماشه مجدد تحریم‌ها را علیه ایران بچکاند.
 
وی بیان داشت: اینکه در کوتاه مدت چنین فایده‌ای دارد معنایش این نیست که ایران باید همچنان به بازی اروپایی‌ها دلخوش باشد و ادامه دهد، بلکه این بازی موجب شده است تا تنها ایران به برجام متعهد باشد.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به عقب‌نشینی‌ اندک اروپایی‌ها از مواضع خود اشاره کرد و گفت: برای فعال کردن اروپایی‌ها در انجام تعهداتشان به کاری خیلی قوی‌تر و مهم‌تر نیاز است تا پای کار بیایند. 
 
تروئیکای اروپایی باید راه داد و ستد ایران را باز کنند
 
حجت الاسلام مصباحی‌مقدم ادامه داد: اگر بنا باشد که آمریکا تحریم‌های ثانویه خود را اعمال کند، ایران همچنان در فشار خواهد بود ولو اروپایی‌ها در زبان با ایران اظهار همراهی کنند و بگویند به برجام پایبندیم. این پایبندی نیست و در واقع متعهد نگه داشتن ایران جهت تامین منافع خودشان است.
 
وی با اشاره به اینکه اروپایی‌ها معتقدند ایران نباید از انرژی هسته‌ای جهت ساخت سلاح اتمی استفاده کند تا امنیت اروپا همچنان محفوظ بماند، توضیح داد: جمهوری اسلامی از ابتدا هم گفته است که هرگز قصد تولید سلاح اتمی را در هیچ شرایطی ندارد؛ اما اینکه آن‌ها یک چنین دستاوردی را برای خودشان مهم تلقی کنند بدون اینکه هزینه آن را بپردازند تصور غلطی است. اروپایی‌ها باید هزینه آن را بپردازند و هزینه آن این است که در مقابل فشار آمریکا مبنی بر تحریم شرکت‌ها و بانک‌های دیگر کشورها کوتاه نیایند و راه را برای داد و ستد ایران در سطج جهانی باز کنند.
 
ماندن ایران در برجام و منتفع نشدن از منافع آن، استخوان لای زخم است
 
حجت الاسلام مصباحی‌مقدم با تاکید بر اینکه ایران باید از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود، ابراز داشت: در حقیقت اینکه هم ایران به برجام پایبند باشد و هم از منافع آن بهره‌مند نشود، یک نوع استخوان لای زخم و نانجیبی از ناحیه کشورهای اروپایی به حساب می‌آید.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه اروپایی‌ها به صورت پنهان دنباله‌رو آمریکا هستند، افزود: می‌توان گفت بخشی از مطالبات آمریکا را اروپایی‌ها هم دنبال می‌کنند که آن بخش به سه مسئله مربوط می شود.
 
وی در تشریح مطالبات آمریکا که توسط اروپایی‌ها دنبال می‌شود، گفت: یکی مسئله عدم حضور ایران در کشورهای منطقه مثل عراق، سوریه، لبنان و... است -که البته این حضور، با موافقت و تقاضای خود آن کشورهاست- اما این‌ها می‌خواهند ایران در آن کشورها حضور نداشته باشد با این هدف که ایران در منطقه تاثیرگذاری خود را از دست بدهد.
 
این عضو مجمع تشخیص مصلحت به دومین مسئله‌ای که اروپایی‌ها به دنبال آن هستند اشاره کرد و گفت: دومین مسئله حمایت ایران از فلسطین و حزب الله لبنان است که اروپایی‌ها می‌خواهند چنین حمایتی صورت نگیرد.
 
حجت الاسلام مصباحی‌مقدم در توضیح سومین مسئله که اروپایی‌ها آن را مطالبه می کنند، بیان داشت: سه کشور اروپایی می‌خواهند مسائل حقوق بشری متناسب با موضوع معمول آن‌ها در ایران اجرا شود. به کلی معنای این سیاست‌های آن‌ها یک نوع تحول اساسی سیاسی در نظام جمهوری اسلامی است که باید بگوییم، خوابش را ببینید.
 
انتهای پیام/
 
 
https://www.dana.ir/1648709
ارسال نظر
نظرات