شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 18:00 منتشر شده در مورخ: 1399/06/29 شناسه خبر: 1648760
مدیرکل محیط زیست استان البرز مطرح کرد؛

تبر شهرداری در کمین 310 درخت جهانشهر کرج/ پروژه تقاطع غیر همسطح جمهوری اسلامی شفاف سازی شود

تبر شهرداری در کمین 310 درخت جهانشهر کرج/ پروژه تقاطع غیر همسطح جمهوری اسلامی شفاف سازی شود
فردین حکیمی گفت: بنا بر گزارشات رسیده، اعلام شد در جاهایی که قطر درختان جهانشهر کرج زیاد و امکان جابجایی وجود ندارد، درختان قطع و بقیه جاججا شوند!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  مدیرکل محیط زیست استان البرز با اشاره به اینکه متاسفانه عده ای در فضای مجازی به واسطه عدم اطلاع از قانون، محیط زیست را درباره پروژه تقاطع غیر همسطح جمهوری اسلامی زیر سوال می برند، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تیتریک، گفت: اهمیت فضای سبز بر کسی پوشیده نیست و همه ما قبول داریم که فضای سبز کاهش آلودگی هوا، تلطیف ها و تعدیل دما را به دنبال دارد و به عنوان یکی از محورهای اصلی طرح کاهش آلودگی هوا محسوب خواهد شد.

فردین حکیمی افزود: در حوزه شهری در تلاش هستیم تا به عنوان یکی محورهای کاهش آلودگی هوا، فضای سبز شهری را پیگری کرده و به دنبال افزایش سرانه فضای سبز خواهیم بود، یکی از الزامات ما برای واحدهای صنعتی هم ایجاد فضای سبز در محدوده شهرک های صنعتی است.
 
وی با اشاره به اینکه محیط زیست به لحاظ قانونی موظف به جلوگیری از قطع درختان نیست و بر اساس ماده 696 قانون مجازات اسلامی، شهرداری باید با آن مقابله کند، اظهار داشت: متولی پروژه میدان جمهوری، شهرداری کرج است، البته ترافیک شهری در کرج و عدم وجود زیرساخت های مناسب، این کلانشهر را نیازمند تعریض کرده است.
 
حکیمی با اشاره به اینکه اجرای پروژه های شهری، کرج را از بن بست ترافیکی خارج می کند، تصریح کرد: حرف ما در کنار دوستداران محیط زیست این است که اجرای پروژه ها باید به گونه ای باشد که حداقل آسیب به فضای سبز را به دنبال داشته باشد.
 
وی گفت: در دیگر کشورها زمانی که موضوع قطع درخت به واسطه احداث جاده مطرح می شود، با فناوری های روز درختان را جابجا کرده در مکان مناسب کشت می کنند و روند اجرای پروژه شفاف سازی می شود تا با اطلاع رسانی بین مردم، این مسئله برای شهروندان قابل پذیرش باشد.
 
حکیمی افزود: اگر در اجرای یک پروژه شفاف سازی صورت نگیرد و توجهی به صدای دوست داران محیط زیست نشود برای ما قابل پذیرش نیست در نتیجه تاکید ما این است که اگر پروژه ای باید قطعا انجام شود و مطالعات آن هم انجام شده، تلاش شود حداقل آسیب به درختان وارد شود یا جابجایی صورت گیرد.
 
وی اظهار داشت: کمیسیون ماده 7 قانون توسعه و گسترش فضای سبز شهری باید تائیده لازم را برای انجام پروژه های مذکور ارائه دهد اما متاسفانه محیط زیست عضو این کمیسیون نیست، البته بهتر این بود که مجوز ستاد فضای سبز هم اخذ می شد که منابع طبیعی دبیر آن است.
 
حکیمی با اشاره به اینکه 310 اصله درخت در محدوده پروژه تقاطع غیر همسطح جمهوری اسلامی قرار دارند، تصریح کرد:  در قانون آمده است که اخذ مجوز کمیسیون ماده 7 لازم است اما بنده به عنوان یک فعال محیط زیستی اعلام می کنم بهتر بود در ستاد فضای سبز هم مطرح می شد تا در ادامه تصمیم گیری های لازم صورت گیرد.
 
مدیرکل محیط زیست استان البرز در خاتمه خاطرنشان داشت: بنا بر گزارشات رسیده، اعلام شده در جاهایی که قطر درخت زیاد و امکان جابجایی وجود ندارد، درختان قطع و بقیه جاججا می شوند اما با توجه به اینکه مردم با چالش ها و مشکلات عدیده محیط زیستی در شهر مواجه هستند و تمام امیدشان به این است که از فضای سبز کرج به لحاظ زیبایی شناختی و کارکردهای محیط زیستی بهره ببرند، دغدغه آنها به جا خواهد بود.
 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1648760
ارسال نظر
نظرات