شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اردبیل
ساعت: 15:44 منتشر شده در مورخ: 1399/06/31 شناسه خبر: 1649459
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل خبر داد؛

نمایش جام زرین سه هزار ساله در موزه مشگین شهر

نمایش جام زرین سه هزار ساله در موزه مشگین شهر
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل گفت: پس از تکمیل ساختمان موزه مشگین‌ شهر، شاهد نمایش جام زرین سه ‌هزار ساله مشگین ‌شهر در این موزه خواهیم بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سبلان‌ما، نادر فلاحی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: موزه مشگین‌شهر از نظر آثار فرهنگی و تاریخی از موزه‌های فعال استان بوده و اشیای مختلف مکشوفه از کاوش‌های باستان‌شناسی منطقه به‌ویژه محوطه باستانی شهریری در آن نگهداری می‌شود.

وی افزود: موزه مشگین‌شهر تا سال 1397 با پیشرفت فیزیکی پایین رها شده بود اما در سال 97 جزو پروژه‌های اولویت‌دار میراث‌فرهنگی استان قرار گرفته و عملیات راه‌اندازی این موزه با جدیت پیگیری شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل گفت: عملیات عمرانی این موزه با معماری فاخر ایرانی اسلامی آغاز شده و اینک با پیشرفت فیزیکی بیش از 55 درصد آماده می‌شود تا در بهار سال ۱۴۰۰به بهره‌برداری برسد.

فلاحی با اشاره به کشف جام زرین 3000 ساله کشف‌شده در مشگین‌شهر ابراز داشت: جام طلایی یکی از آثار باستانی قابل‌ توجه استان است که در روستای احمدبیگلوی شهرستان مشگین‌شهر کشف شده و بیانگر تمدن چندهزارساله این شهرستان است که با توجه به اهمیت آن به محض تکمیل ساختمان موزه و جانمایی اشیا بار دیگر این جام به موزه بازگردانده شده و در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به قابلیت‌های شهرستان مشگین‌شهر در حوزه میراث‌فرهنگی تصریح کرد: بناهای تاریخی متعدد همراه با ده‌ها اثر باستانی و نیز سایت تاریخی شهر یئری با چندین پیکره سنگی با حدود هشت هزار سال قدمت در این شهرستان واقع شده است که این بخشی از ظرفیت‌های مشگین‌شهر به شمار می‌رود و تلاش و جدیت بر معرفی این قدمت تاریخ و تمدن در منطقه است.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1649459
ارسال نظر
نظرات