شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 16:17 منتشر شده در مورخ: 1399/06/31 شناسه خبر: 1649526
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی البرز:

دولت مقصر اصلی عدم تامین کامل نهادههای دامی است/ بازار آزاد 60 درصدی سویا، تولید کننده ها را گرفتار کرد

دولت مقصر اصلی عدم تامین کامل نهادههای دامی است/ بازار آزاد 60 درصدی سویا، تولید کننده ها را گرفتار کرد
مجتبی تقی زاده گفت: متاسفانه برنامه کشوری برای تامین نهاده های مذکور مناسب نبوده است و زمانی که تولید کننده 60 درصد سویا و 70 درصد ذرت را از بازار تهیه می کند، هزینه تمام شده تولید با افزایش مواجه می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی البرز درباره نوسانات اخیر قیمت مرغ و تخم مرغ در گفتگوی تفصیلی و اختصاصی با خبرنگار تیتریک، گفت: در صورت تامین کامل نهاده های تولید توسط دولت، قیمت محصولات پروتئینی شیر گوشت مرغ و تخم مرغ در محدوده کنترل شده قرار خواهد گرفت.

مجتبی تقی زاده افزود: اشتباهی که وجود دارد این است که مراجع کنترلی بازار برای محاسبه نرخ تورم و افزایش قیمت، مقایسه را با قیمت های ابتدای سال انجام می دهد در حالی که قیمت ابتدای سال بدلیل برنامه ریزی عادی تولید بدون در پیش بینی شرایط بیماری انجام شده بود، کشور در محصولات پروتئینی دارای مازاد تولید و افت قیمت بازار مواجه و قیمت‌های آن مقطع منطقی نبود.
 
وی اظهار داشت: کشور از ابتدای اسفند ماه و متعاقب آن در ایام نوروز با شرایط کرونایی مواجه بود و میزان مصرف به اندازه قابل توجهی کاهش پیدا کرد و قیمت مرغ و تخم مرغ هم در طیف قابل قبول نبود، دولت در مقطع یاد شده نسبت به خرید تضمینی مازاد تولید در سطوح گسترده ای اقدام کرد تا تولید کنندگان آسیب نبینند(خرید بیش از بیست درصد تولید گوشت مرغ) ، بنابراین بخشی از این افزایش قیمت محاسبه شده کنونی، بازگشت نرخ این دو محصول به وضعیت طبیعی است.
 
تقی زاده تصریح کرد: در حال حاضر قیمت مرغ در بازار در محدوده کنترل شده قرار دارد، قیمت تخم مرغ نیز دارای حداکثر ده درصد بیش از طیف عادی است و سازمان جهاد کشاورزی با مشارکت اتحادیه مرغداران تخمگذار استان البرز برنامه تامین و توزیع تخم مرغ در بازارچه های میادین شهرداری را با هدف تامین پروتئین اقشار آسیب پذیر انجام داده است.
 
وی با اشاره به اجرای این برنامه توزیعی از روز شنبه هفته آخر شهریور، گفت: از ابتدای سال شاهد افزایش بی رویه قیمت‌ها در همه بخش ‌ها هستیم چه در نهاده ها و چه در خدمات، مگر می شود فعالیتی متاثر از این عوامل باشد اما در خروجی آن اثر این مخارج را شاهد نباشیم؟ از آنجایی که ما به دنبال به دنبال تثبیت و تدوام تولید هستیم، 60 درصد سویای مورد نیاز واحدهای تولیدی البرز را تامین کرده ایم.
 
تقی زاده افزود: 30 درصد دانه ذرت واحدهای تولیدی البرز تامین شده است و این یعنی نتوانسته ایم 70 درصد این نهاده را تامین کنیم، متاسفانه برنامه کشوری برای تامین نهاده های مذکور مناسب نبوده است و زمانی که تولید کننده 60 درصد سویا و 70 درصد ذرت را از بازار تهیه می کند، هزینه تمام شده تولید با افزایش مواجه می شود.
 
وی با اشاره به اینکه قرار نیست واحدهای تولیدی فقط یک دوره به فعالیت بپردازند و درصدد استمرار تولید نباشند، اظهار داشت: برنامه تعهد تولید محصولات کشور که در قالب تعهدات استانی به البرز اعلام می شود، برای سالجاری  92 هزار تن تخم مرغ جانمایی شده است و این یعنی 190 هزار تن نهاده لازم دارد.
 
تقی زاده تصریح کرد: اگر قرار باشد 30 درصد ذرت یا 60 درصد سویا برای توزیع بین واحدهای تولیدی اختصاص داده شود، شاهد کنترل قیمت نخواهیم بود زیرا دولت نتوانسته این نهاده ها را کامل تامین کند. تامین و تخصیص ارز مورد نیاز واردات نهاده های تولید در حیطه وزارت جهاد کشاورزی جانمایی نشده است.
 
وی با اشاره به اینکه تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی برای نهاده ها در 6 ماهه ابتدای سال کافی نبوده است و شرکت های تامین کننده هم متاسفانه از تمام سیاست های دولت تمکین نکردند، گفت: برخی از شرکت ها تمام بارشان را در سامانه بازارگاه ارائه نکردند تا این موضوع شفاف شود که نهاده ها به دست چه کسانی می رسد و اینجاست که قیمت تمام شده تولید افزایش می یابد.
 
تقی زاده افزود: وزارت جهاد کشاورزی تعهد تولید دارد و باید برنامه های خود را به گونه ای انجام دهد که تولید محقق شود، واردات نهاده های دامی چنانچه با نظارت مکفی همراه باشد مشکلی به وجود نخواهد آمد. باید تخصیص ارز باید به موقع صورت گیرد و در مقابل روی عملکرد آنها نظارت های دقیقی وجود داشته باشد.
 
وی با اشاره به اینکه اگر در این بخش نظارت کافی وجود داشته باشد در حلقه بعدی دچار چالش نمی شویم، اظهار داشت: این حلقه ها به هم مرتبط خواهند بود، تولید یک زنجیره است و اگر یک بخش نتواند به تعهدات خود عمل کند حلقه های بعدی از این رویه متاثر خواهند شد، در حال حاضر دولت به دنبال این است که تخصیص ارز را به وزارت جهاد کشاورزی بازگرداند تا نهاده های مورد نیاز تولید تامین شود.
 
تقی زاده تصریح کرد: امنیت غذایی چیزی نیست که کسی در آن خللی ایجاد کند، باید ببنیم قوت مردم چیست و چه الزاماتی دارد تا با تامین آن بتوانیم قیمت تمام شده را هم مشخص کنیم. اگر بتوانیم کلیه نهاده ها را تامین کنیم نیازی به تنظیم بازار محصول نخواهیم داشت.
 
وی گفت: در حال حاضر ضریب تبدیل بخشی از تولید به واسطه اینکه نهاده در اختیار آن قرار نگرفته است کاهش پیدا کرده و شاخصه های کارشناسی آن دچار اختلال شده است، چون نهاده تامین نشده، تولید کننده هر گونه نهاده جایگزین را وارد جیره غذایی کرده و با توجه به اینکه معادل ماده اصلی در بخش مواد مغذی نیست، باعث کاهش تولید سرانه تا حدود بیست درصد شده است.
 
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی البرز در خاتمه خاطرنشان داشت: اگر نهاده دامی به اندازه کافی وجود داشته باشد، در شرایط کنونی 20 درصد تولید افزایش پیدا می کند و با ورود همین 20 درصد به بازار دیگر نیازی به تنظیم قیمت ها نخواهم داشت، در واقع با توجه به اینکه عرضه و تقاضا متناسب می شود مشکلی به وجود نمی آید.
 
 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1649526
ارسال نظر
نظرات