شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 16:30 منتشر شده در مورخ: 1399/06/31 شناسه خبر: 1649554
یک هنرمند مطرح کرد؛

ضعف نمایشنامه، مهمترین آسیب تئاتر دفاع مقدس/ ۵ نمایش خیابانی مقاومت در کرج اجرا می شود

ضعف نمایشنامه، مهمترین آسیب تئاتر دفاع مقدس/ ۵ نمایش خیابانی مقاومت در کرج اجرا می شود
مهدی فتحی گفت: نبود نمایشنامه های خوش ساخت و تکنیکی، ضعف در حوزه بازیگری و کارگردانی باعث شده است تا نمایش ها در منظر مخاطبان عمدتا سطحی و نازیبا جلوه کند و همین عنصر هم باعث دوری مخاطبان از تئاتر هایی با مضامین دفاع مقدس شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ هنرمند البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: ضعف نگارشی جدی‌ ترین آسیب حوزه تئاتر دفاع مقدس در البرز است و اعتقاد دارم که همین مشکل زیر ساختی باعث ضعف در دیگر حوزه های تولیدی چون کارگردانی، بازیگری و... شده است.

مهدی فتحی ادامه داد: ضعف در این بخش چنان مشهود است که باعث شده کارگردانی و بازیگری دراین گونه نمایش ها به عنوان دیگر بخش های مهم در تولید تئاتر تحت تاثیر قرار گیرد و عدم توازن بین سه بخش اصلی تولید تئاتر یعنی"متن" ،"کارگردانی" و "بازیگری " خروجی ای جز نمایش های ضعیف و به دور از باور در پی نداشته باشد.

وی افزود: نبود نمایشنامه های خوش ساخت و تکنیکی ، ضعف در حوزه بازیگری و کارگردانی باعث شده است تا نمایش ها در منظر مخاطبان عمدتا سطحی و نازیبا جلوه کند و همین عنصر هم باعث دوری مخاطبان از تئاتر هایی با مضامین دفاع مقدس شده است .

این هنرمند تصریح کرد: علی رغم تمامی تلاش های دلسوزانه فعالان این عرصه ؛ اما متاسفانه تا کنون هیچ تعریف درستی از این گونه نمایش ها ارایه نشده است به همین جهت اگر که گاه اتفاقی افتاده و اثری با اقبال عمومی رو به رو شده ، بیشتر به واسطه خلاقیت های شخصی و گروهی بوده که عمدتا هم ادامه دار و مستمر نبوده است.

فتحی گفت: به همین جهت در حوزه تئاتر دفاع مقدس انگشت شمارند نمایشنامه های خوش ساخت و تکنیک محوری که بتوان از آنها یاد کرد. آمار بیانگر عدم علاقه فعالان عرصه تئاتر کشور به تولیدات تئاتر دفاع مقدس نیست این مسئله گویای این واقعیت است که بسیاری از پیشکسوتان و جوانان خلاق حوزه هنر نمایشی ایران علاقه وافری به تولید آثار تئاتری با اینگونه مضامین دارند که به جهت نبود مراکز آموزشی ،پژوهشی و برنامه های منسجم برای تولید و اجرای مستمر علاقه مندی آنها کم کم به سردی می گراید.

وی افزود: اما بحث هر چه باشد وضعیت موجود بیانگر این واقعیت است که تئاتر دفاع مقدس با وجود تلاش های زیاد و جشنواره های مطرح درسطح کشور؛ در شرایط حال وضعیت چندان مناسبی  در عرصه برنامه ریزی و تولیدی ندارد و این مهم یاد آور این مسئله است که پرداختن به تئاتر دفاع مقدس نیاز امروزی در جامعه اسلامی ما است که اهل هنر و برنامه ریزان از آن غفلت کرده اند.

مسئول بسیج هنرمندان کانون نظرآباد عمده ترین معضلات حوزه تئاتر دفاع مقدس را نگاه سفارشی به این  تولیدات و ضعف نمایشنامه بر شمرد و گفت: این دو مشکل فضای تولیدات را دچار نوعی مسمومیت اجرایی کرده است .

فتحی ادامه داد: البته در  40 سال گذشته این حوزه با رشد چشم گیری رو به رو بوده است و پس از انقلاب با طرح مسائلی چون دین ،انقلاب، اسلام و دفاع مقدس در عرصه تئاتر و به طور کلی در حوزه فرهنگ و هنر ایران زمین باعث ظهور نوع جدیدی از تئاتر شده است که امروزه با نام تئاتر دفاع مقدس مطرح است هر چند تا نقطه مطلوب فاصله بسیار دارد .

وی تاکید کرد: من ضعف های موجود دراین عرصه تئاتر را البته با ابراز احترام بسیار؛کم توجهی نویسندگان و تولید کنندگان تئاترو دوری آنها ازمقولاتی چون ، داستان ها ؛ خاطرات رزمندگان ،ایثارگران و خانواده شهدا می دانم .

این مسئول علاوه بر موارد بالا برای رونق تئاتر دفاع مقدس؛ حمایت های مدیران،برنامه ریزی مدون و ایجاد مکان های ثابت جهت تولید آثار دفاع مقدس را سه عنصر مهم در پیشرفت  این تئاتر دانست و افزود: چرا که پرداختن به این سه باعث بروز خلاقیت در هنرمندان، جلب توجه افکار عمومی به تئاتر و نهایتا رشد تئاتر در جامعه  می شود.

فتحی گفت: پس  توجه به نیاز مخاطبان، پرداختن به موضوعات پژوهشی و تحقیقی، تعامل با کارشناسان عرصه  دفاع مقدس ، ایجاد فضاهای ثابت جهت اجرا و دوری از تکرار و روزمره گی را از جمله مهمترین عوامل تاثیرگذار در مسیر پیشرفت این گونه تئاتر واستقبال واقبال عمومی می دانم.

وی ادامه داد: تولید در عرصه تئاتر دفاع مقدس عملا تعطیل است.  اگر تولید به مفهوم اجرا رخ دهد، مشکلات حل می شوند در این شرایط می توان به تولید نمایشنامه و گرایش بیشتر نمایشنامه نویسان به این حوزه امیدوار بود. در مرحله تولید است که ضعف ها آشکار می شود و با رفع نقاط ضعف می توان قوی تر عمل نمود.

این هنرمند در خاتمه خاطر نشان کرد:12  متن نمایشنامه مرتبط با موضوع دفاع مقدس در فیلم های کوتاه 2 الی 3 دقیقه توسط اداره ارشاد وانجمن هنرهای نمایشی و بسیج هنرمندان  نظر آباد آماده و تولید و ضبط شده و در هفته دفاع مقدس در فضای مجازی منتشر می شود و 5 نمایش خیابانی تئاتر دفاع مقدس در مکان های عمومی از جمله امامزاده حسن، امامزاده محمد، امامزاده طاهر، پارک تنیس و... در هفته دفاع مقدس در کرج اجرا می شود.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1649554
ارسال نظر
نظرات