شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 15:19 منتشر شده در مورخ: 1399/07/01 شناسه خبر: 1649802
عکاس و تصویربردار گیلانی دفاع مقدس:

زمان جنگ اگر یک درصد امکانات امروز را داشتیم دنیا را به لرزه در می آوردیم/ افراد دست به قلم در ثبت تاریخ دفاع مقدس کم اند

زمان جنگ اگر یک درصد امکانات امروز را داشتیم دنیا را به لرزه در می آوردیم/ افراد دست به قلم در ثبت تاریخ دفاع مقدس کم اند
رحمت انصاری، عکاس و تصویربردار گیلانی دفاع مقدس گفت: اگر یک درصد امکانات امروز را زمان جنگ داشتیم با تصاویر و فیلم‌های خود دنیا را به لرزه در می آوردیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رحمت انصاری، عکاس و تصویربردار گیلانی دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار 8دی، در رابطه با خاطراتی که از دوران دفاع مقدس دارد، اظهار کرد: عکاسی، گزازشگری و تصویربرداری مجموعه ای از کارهای من در ۵۶ ماه حضورم در جبهه بود.

وی در بیان بهترین تصاویری که از جبهه های دفاع مقدس عکاسی یا تصویربرداری کرده است، گفت: هر صحنه و فریم برایم یک خاطره است، بعضی عکس ها ۲ تا ۳ شهید در خود دارند که با ارزش است. یا به طور مثال گاهی در مصاحبه ای از رزمنده ای می پرسیدم چندمین بار است که به جبهه می آیی؟! می گفت: مخفی بماند بهتر است و می رفت و شهید می شد! این در حالی است که در آخرین مصاحبه اش در یک جمله یک دنیا حرف زده بود.

این رزمنده گیلانی واحد تبلیغات جبهه و جنگ ادامه داد:  با کسانی مصاحبه کرده ام که دو ساعت بعد از مصاحبه شهید شدند. همه این تصاویر زیبایی های خودشان را داشتند. تصاویری که فقط به خاطر این گرفته می‌شدند که شاید فیلم یا عکس خراب شده باشد و فردای همان روز می دیدیم از همان عکسی که محض اطمینان گرفته بودیم ۴نفر شهید شدند‌.

انصاری با بیان اینکه در آن زمان دوربین عکاسی تی ۵۰ و تی ۷۰ استفاده می‌کردیم گفت: در هر عملیات حداقل ۲۰۰ حلقه فیلم برای رزمندگان تهیه می‌کردیم آخرین عکس شهید املاکی در روستای ننه مریوان را من در ماشین گرفتم، آخرین سخنرانی شهید اصغری خواه را نیز در این روستا من ضبط کردم.

وی با اشاره به فیلمی از شهید املاکی در بیت المقدس ۲ که در حال سینه زنی در ایام محرم است است، گفت: در عملیات کربلای ۵ در حین مصاحبه در حالیکه چندین متر با عراقی‌ها فاصله داشتیم دیدم چند نفر گوشه های پتویی را گرفتند و می آیند، با دیدن چهره شهیدی متوجه شدم که خمپاره به صورتش برخورد کرده و حتی دندان هایش هم ریخته بود اما به هوش بود و برای ما دست تکان داد و پس از ۲ دقیقه شهید شد که از همه این صحنه ها فیلم و سند داریم.

انصاری با بیان اینکه در سال ۶۰ و پس از شهادت شهید علی اکبر چافی از گیلان به عنوان اولین طلبه شهید که پسر خاله ام بود به عنوان بسیجی ۱۱ روز تحت آموزش فشرده قرار گرفتم، بیان کرد: پس از آن آموزشی ۳۰۰ نفر از گیلان انتخاب شده و به فرماندهی شهید حاج محمود آذر ارجمند بیش از ۳ماه در سردشت و سپس حدود سه ماه دیگر در مریوان بودیم.

تصویربردار جبهه و جنگ افزود: سال ۶۲ حدود ۷۰ نفر تحت آموزش عکاسی قرار گرفتیم که فقط دو نفر موفق به اتمام این دوره شدیم که در نهایت به سرپل ذهاب و تیپ نبی اکرم اعزام شدیم.

وی با بیان اینکه اولین شهید را در همان دوره ۱۱روزه در دوره آموزشی دیدم گفت: سال ۶۴ و  در عملیات کربلای۲ وارد لشکر گیلان شدم و تا پایان جنگ در آنجا حضور داشتم.

انصاری با اشاره به سختی های دوران جنگ ابراز کرد: امروز ما تحریم نیستیم چون می توانیم همه چیز را با قیمت بالا بخریم اما در زمان جنگ ما حتی از نظر تأمین فیلم های ویدیویی در مضیقه بودیم.

رزمنده گیلانی با تاکید بر اینکه اگر یک درصد امکانات امروز را زمان جنگ داشتیم با تصاویر و فیلم‌های خود دنیا را به لرزه در می آوردیم ادامه داد: در یکی از عملیات ها در منطقه شلمچه باتری دوربین و فیلم ما تمام شده بود و ما وانمود می کردیم که داریم عکس می گیریم که فقط رزمندگان خوشحال شوند.

وی گفت: خدا را گواه می گیرم که یک روز هم از دفاع مقدس فاصله نگرفتم؛ هفته گذشته فیلمی از مصاحبه یک شهید را به همسرش نشان دادیم و همسر این شهید می گفت که هر چیزی را که از خدا می خواهید به من بگویید از شهید برایتان بگیرم.

 

انصاری با اشاره به اینکه گیلان ثبت تاریخ دفاع مقدس را فراموش کرده و سال به سال فقط یادواره برگزار می شود، افزود: ۸ هزار شهید داریم و ولی اسناد ما ناقص است و افراد دست به قلم نداریم، تهرانی‌ها و مازندرانی‌ها از خاطرات ما کتاب چاپ کردند ولی متاسفانه در گیلان کسانی که در میدان بودند اکنون بازنشسته شدند.

این رزمنده گیلانی با بیان اینکه برخی‌ها مانند شهید املاکی مهندس عملیات‌ها بودند، برخی ها قلم زیبا دارند و برخی ها می توانند تصاویر خوبی بگیرند تصریح کرد: امروز قلم زن های خوبمان بازنشسته شدند و حتی کتاب‌هایمان هم با زبان بد نوشته می شود.

وی ادامه داد: بنیاد شهید درگیر کارهایی شده که ما دیگر در نوشتن کتاب از آنها امید نداریم بنیاد در حال رسیدگی به خانواده شهدا و درمان جانبازان است و وقتی برای رسیدگی و ناظر بودن بر قلم ها ندارد؛کسی که ناظر قلم‌زنان است باید جنگ را بشناسد.

انصاری با بیان اینکه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس باید اتاقی تهیه کند و از هر کسی با هر خاطره‌ای دعوت کند تا حتی شده ۴خط هم از خاطرات خود بنویسند خاطرنشان کرد: هر کس در عملیات یک مسیر جدایی را طی کرده است. ممکن است سرباز یک گردان خاطراتی داشته باشد که فرمانده آن نداشته باشد یا بیسیم چی ها حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند، پس باید از همه اقشار جنگ و جبهه استفاده کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه همه چیز از تصویر است و داستان و خاطرات همه حرف هستند ادامه داد: بزرگترین پیروزی گیلانی ها در عملیات نصر ۴ بود این در حالی است که اکنون می‌گویند که گیلانی ها در این عملیات حضور نداشتند که ما توانستیم با عکس، فیلم و اسناد حضور گیلانی ها در این عملیات را اثبات کنیم.

وی با اشاره به اینکه سال ۶۸ از تهران دستور دادند که تمام فیلم ها جمع آوری شود که من شدیدا مخالف این موضوع بودم افزود: در نهایت حدود ۷۰ حلقه فیلم در یک مرحله و در مرحله دیگر حدود ۲۰۰فیلم به تهران ارسال شد که پس از کپی به ما هم یک نسخه بدهند اما پس از مدتی گفتند فیلم ها خراب شده من که فیلم های خودمان را علامت گذاری کرده بودم توانستم تعدادی از آنها را جمع آوری کنم که برخی از آنها را به سپاه و بنیاد حفظ آثار دادم و برخی دیگر را برای خودم آرشیو کردم.

انصاری با اشاره به اینکه من حداقل ۳۵۰ آثار تصویری مصاحبه شهدا را ساختم گفت: گیلان در جنگ، اولین مردان گیل، ستارگان گیلان در خرمشهر را با آرشیو هایم ساختم، بیش از ۱۰عملیات بزرگ را مستند کار کردم و هم اکنون هم فیلم‌هایی می سازم که در فضای مجازی هم به اشتراک می گذارم.

ابن رزمنده گیلانی واحد تبلیغات جنگ با بیان اینکه بعد از بازنشستگی این کار را شروع کرده و شخصی کار می کنم افزود: کار حرفه ای این است که خالق هر اثر باید مشخص باشد وقتی عکسی را در داخل شهر بنر می‌زنید باید اسم خالق آن را هم بیاورید؛ به همین دلیل تمام فیلم ها و عکس های خود را با آرم پلاک ۸ منتشر می کنم اما باز هم دیدم که فیلم هایم را بر می‌دارند و جای آرم پلاک ۸ چیز دیگری می گذارند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1649802
ارسال نظر
نظرات