شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 14:00 منتشر شده در مورخ: 1399/07/01 شناسه خبر: 1649865
برگی از زندگی شهید "محمدعلی صفا"؛

وقتی از رشادت‌های شهید خراسان شمالی از سوی مرکز تکاوری بریتانیا تجلیل شد

وقتی از رشادت‌های شهید خراسان شمالی از سوی مرکز تکاوری بریتانیا تجلیل شد
محمدعلی صفا، شهیدی که پس از شهادتش نامه تسلیتی از طرف پایگاه کماندویی رویال مارین انگلستان برای خانواده صفا ارسال شد که در آن نامه اعلام شده بود به خاطر شهادت محمدعلی صفا، سه روز پرچم این پایگاه نیمه افراشته شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  عصر اترک، تاریخ حماسه‌ ملت ایران در دوران هشت سال دفاع مقدس، پر است از شهدایی که شجاعت، دلاوری، ایمان و اخلاص آنان هر انسان آزاده‌ای را به تفکر و کٌرنش وا می‌دارد.

خراسان شمالی نیز جزو استان هایی است که در دوران دفاع مقدس 3 هزار شهید را تقدیم نظام کرده است در این بین، این دیار شهدایی همچون شهید محمدعلی صفا را تقدیم کرده است که مراکز بین المللی آموزش های نظامی در برابر آن تعظیم کرده اند.

شهید محمدعلی صفا، شهیدی که پس از اعلام خبر شهادتش علاوه بر اینکه مردم بجنورد و شهرهای اطراف در غم از دست دادن آن شهید عزاداری کردند و عده زیادی از استان های همجوار برای تشییع جنازه محمدعلی به بجنورد آمدند، نامه تسلیتی از طرف پایگاه کماندویی رویال مارین انگلستان برای خانواده صفا ارسال شد که در آن نامه اعلام کرده بودند به خاطر شهادت محمدعلی صفا مدت سه روز پرچم این پایگاه نیمه افراشته بوده است. این پایگاه همچنین تندیسی از وی ساخت و پایگاهی به نام پایگاه شکارچی تانک محمد علی صفا در انگلستان بنا شد.

شهید «محمدعلی صفا» در سال 1328 در شهرستان بجنورد استان خراسان شمالی متولد شد. پس از گذراندن دوره متوسطه در دی ماه 1343وارد ارتش شد.ارتش برای تشکیل یگان کماندویی دریایی در حال جذب نیروی ورزیده و قوی از بین کارکنان ارتش بود. لذا از افراد قوی ارتش دعوت به عمل آمد تا در آزمون ورودی پایگاه کماندویی نیروی دریایی شرکت کنند و با توجه به این که محمدعلی از فیزیک بدنی قوی برخوردار بود و علاقه زیادی به فعالیت­‌های سخت و رزمی داشت؛ در آن آزمون شرکت کرد. حدود 250 نفر از یگان‌های ارتش در دوره انتخابی شرکت کردند و دوره‌­های سخت و فشرده کماندویی در ایران که مربیان این افراد از فرماندهان پایگاه رویال مارین انگلستان بودند پس از 18 ماه به اتمام رسید و محمدعلی به عنوان نفر برتر در انجام عملیات­های ویژه انتخاب و به همراه 8 نفر دیگر برای ادامه دوره‌های آموزشی تخصصی کماندویی به پایگاه کماندویی رویال مارین انگلستان (پایگاه موش­های صحرا) اعزام شد.

 

 

وی یک سال دوره کماندویی را در انگلستان گذراند و توانست علاوه بر دوره‌های تخصصی تارزان کورس، پریدن از ارتفاع‌های بلند آبشار و کوه و دوره‌های رزمی، مدرک تخصصی S.P.S شکار تانک را از آن پایگاه دریافت کند.

از آن جایی که شهید صفا توانسته بود دوره‌های یاد شده را با موفقیت در انگلستان به پایان برساند و عنوان کماندویی برتر را از آن خود کند، برای آموزش دوره‌های تخصصی انهدام ناوهای جنگی به پایگاه کماندویی جان.اف.کندی آمریکا فرستاده شد و پس از گذراندن آموزش دوره‌های مختلف در آمریکا برای نخستین بار در ایران توانست مدرک تخصصی کماندوی ویژه با عنوان انهدام ناوهای جنگی را دریافت کند. به دلیل شجاعت زیادی که او در عملیات‌های آموزشی از خودش نشان داده بود برای دوره‌های کماندویی زندگی در شرایط سخت به نام Long Hope(امید طولانی) در جنگل‌های آمازون برزیل نیز انتخاب شد.

شهید صفا پس از اتمام دوره‌های مختلف تخصصی کماندویی در قدم اول در پایگاه تکاوران نیروی دریایی ارتش در بوشهر به عنوان مربی و استاد، به تعلیم و تربیت کماندوهای دریایی پرداخت و در روزهای اول پیروزی انقلاب که کشور شرایط خاصی داشت و افراد ضدانقلاب در گوشه و کنار، آشوبگری می‌کردند؛ محمدعلی نیز همگام با مردم انقلابی به دفاع از انقلاب پرداخت. محمدعلی در هنگام درگیری با نیروهای ضدانقلاب از ناحیه شکم به شدت مجروح شد. پس از مجروح شدن وی را به بیمارستان انتقال دادند و پس از 3 بار عمل جراحی قسمتی از روده‌های محمدعلی قطع و برداشته شد امّا با روحیه قوی که داشت دوباره توانست سلامتی خود را به دست آورد.

همزمان با آغاز جنگ تحمیلی با توجه به این که محمدعلی دو سال استراحت پزشکی داشت اما خود را برای نبرد با دشمن متجاوز آماده کرد. او بر این باور بود که باید از علم، دانش و تخصص‌اش که با هزینه طریق بیت‌المال در چند کشور مختلف کسب کرده و در شرایطی که برای کشور پیش آمده، باید برای دفاع و خدمت به کشور و آموزش نیروهای ارتش استفاده کند.

در 31 شهریور سال 1359 ارتش رژیم بعث عراق که با چند لشکر زرهی، تانک­های مجهز و با تمام تجهیزات، به خرمشهر حمله کرد و خیال فتح سه روزه خوزستان را در سرداشت، محمدعلی به همراه سایر کماندوها و تکاوران پایگاه دریایی بوشهر با رشادت و جانفشانی و در حالی که نفرات آن‌ها از نظر تعداد اندک و ولی از لحاظ روحیه، دلاوری، غیرت و مردانگی بسیار بالا بود؛ توانستند ده‌ها دستگاه از تانک‌های افسانه‌ای که در اختیار لشکرهای رژیم بعثی عراق قرار داشت را منهدم کنند و ارتش رژیم بعثی عراق را به عقب رانده و دفاع 34 روزه خرمشهر را با همکاری و همراهی نیروهای سپاه پاسداران، دانشجویان دانشگاه افسری ارتش، نیروهای مردمی را رقم بزنند. به دلیل خسارت سنگینی که کماندوها و تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به تانک‌های مجهز و پیشرفته دشمن وارد آوردند؛ بعد از اشغال خرمشهر، صدام متجاوز، خرمشهر را«گورستان تانک» خود نامید.

 

 

سرانجام پس از مقاومت‌ بسیار سرسختانه تکاوران نیروی دریایی ارتش و پس از انهدام دهها تانک و تار و مار کردن لشکرهای مجهز صدام، محمدعلی صفا در 12 مهر 1359 بر اثر انفجار خمپاره و اصابت ترکش به درجه رفیع شهادت نائل آمد. اعتقادات قوی شهید صفا و دیگر رزمندگان اسلام موجب شد تا آنها بتوانند در برابر امکانات بی‌شمار دشمن تا بن دندان مسلح، مقاومت و دفاع 34 روزه ماندگاری را در تاریخ این سرزمین به ثبت برسانند.

پس از اعلام خبر شهادت شهید محمدعلی صفا نامه تسلیتی از طرف پایگاه کماندویی رویال مارین انگلستان برای خانواده صفا ارسال شد که در آن نامه اعلام کرده بودند به خاطر شهادت محمدعلی صفا مدت سه روز پرچم این پایگاه نیمه برافراشته بوده است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1649865
ارسال نظر
نظرات