شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:28 منتشر شده در مورخ: 1399/07/02 شناسه خبر: 1650061
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس:

امکان بازنگری قیمت خرید تضمینی گندم وجود دارد

امکان بازنگری قیمت خرید تضمینی گندم وجود دارد
نظری عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: ساز و کار جدید در قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را هم شامل خواهد شد و این طرح به نحوی دیده‌شده است که حتی اگر دولت برای سال زراعی پیش رو نیز نرخی تعیین کند امکان بازنگری توسط شورای جدید وجود دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ طبق اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارائه گزارش دستگاه‌های مرتبط در خصوص تأمین گندم کشور و اقدامات صورت گرفته برای تداوم خودکفایی و ارائه به‌صرفه‌تر نان به مردم، قیمت خرید تضمینی گندم که پیش از این در شورای اقتصاد مورد تأیید قرارگرفته بود، برای سال زراعی آینده، ۴ هزار تومان تعیین شد.

این در حالی است که طی روزهای اخیر نمایندگان مجلس در حال بررسی طرح اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی هستند تا تعیین قیمت برای خرید محصولات استراتژیک همچون گندم در قالب یک ساختار جدید و با در نظر گرفتن حضور کشاورزان در «شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست حمایتی محصولات اساسی کشاورزی» انجام گیرد.

با توجه به اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی امکان بازنگری قیمت خرید تضمینی گندم وجود دارد

علیرضا نظری عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در گفتگو با دیارآفتاب در رابطه با این طرح گفت: طرحی که در کمیسیون کشاورزی آماده شد درنهایت از صحن مجلس هم تقریباً عبور کرد و رو به اتمام است و جزئیات آن به‌جز یک مورد پیشنهاد که فرصتی نشد موردبررسی قرار بگیرد تا مورد تصویب نهایی قرار گیرد و برای شورای نگهبان ارسال شود.

وی ادامه داد: با توجه به اصلاح دو تبصره‌ی ماده واحد قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، قیمت‌گذاری واقعی برابر با هزینه‌های تمام‌شده و سود متعارفی که باید برای تولیدکننده وجود داشته باشد در این قانون دیده‌شده است و همچنین سازوکاری که دولت را ملزم به اعلام این نرخ می‌کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: سه نفر نمایندگان دولت اعم از وزیر جهاد کشاورزی، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه و سه نفر از نمایندگان کشاورزان یعنی رئیس نظام صنفی کشاورزی، رئیس نظام‌مهندسی کشاورزی و همچنین رئیس بنیاد ملی گندم کارن اعضای این شورا هستند و مشخص شد که این مصوبه تنها در صورتی اعتبار دارد که وزیر جهاد کشاورزی آن را تأیید کند و به‌نوعی وزیر جهاد کشاورزی نیز نماینده کشاورزان است و قطعاً هزینه تمام‌شده و حقوق کشاورزان در نظر گرفته می‌شود.

نظری افزود: قیمت‌گذاری خرید تضمینی محصولات کشاورزی برای سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ هم مشمول این قانون می‌شود و این طرح به نحوی دیده‌شده است که حتی اگر دولت برای سال زراعی پیش رو نیز نرخی تعیین کند امکان بازنگری توسط شورای جدید وجود دارد.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به نظرم قیمت پیشنهادی وزیر جهاد کشاورزی به شورای اقتصاد ۴۵۰۰ تومان بوده است ولی قیمت مدنظر بنیاد ملی گندم کاران بیشتر است که هر دو در این شورا حضور دارند و فکر می‌کنم این قیمت تا حدود ۴۵۰۰ تومان برای سال زراعی پیش رو برسد البته این‌یک پیش‌بینی است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1650061
ارسال نظر
نظرات