شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 10:23 منتشر شده در مورخ: 1399/07/03 شناسه خبر: 1650445
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛

عدم بهره گیری از مرز در صادرات خرمای سیستان و بلوچستان/ شناسایی بازارهای هدف توسط وزارت امور خارجه ضروری است

عدم بهره گیری از مرز در صادرات خرمای سیستان و بلوچستان/  شناسایی بازارهای هدف توسط وزارت امور خارجه ضروری است
عبدالناصر درخشان گفت: از مرز و بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان در زمینه صادرات خرما به درستی بهره گیری نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عبدالناصر درخشان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون پیرامون جلسه در جلسه صادرات میز خرما که با حضور برخی از نمایندگان در وزارت امور خارجه برگزار شد گفت: بیشتر نمایندگان استان هایی که تولیدات خرما دارند مانند کرمان، خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان در این جلسه حضور داشتند.

وی ادامه داد: از استان ما علاوه بر بنده، نمایندگان چابهار و سراوان نیز حضور داشتند، محورهای این جلسه تسهیل صادرات خرما، کمک به خرماکاران و استفاده از ظرفیت های وزارت امور خارجه برای بازار یابی و شناسایی بازارهای هدف بیشتر است.

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج، بمپور، راسک، بنت، لاشار، آهوران و آشار بیان کرد: در بیشتر کشورهای دنیا از جمله کشورهای شرق آسیا، روسیه، هند و پاکستان از خرما به عنوان محصول غذایی سالم عنوان می شود و این روند رو به رشد درخواست خرما بسیار مفید است.

درخشان تصریح کرد: سیستان و بلوچستان هم با توجه به قرار گرفتن در مرز پاکستان و افغانستان و داشتن مرز دریایی این ظرفیت را دارد که در این زمینه صادرات انجام دهد و باید روند انجام صادرات این محصول تسهیل شود و این موضوع نگاه ویژه وزارت امور خارجه را می طلبد.

بازارچه های مرزی کارایی چندانی ندارند

وی اظهار کرد: به علاوه بازارچه های مرزی استان با کشورهای همسایه هم باید فعال تر باشند که متاسفانه در شرایط کنونی کارایی لازم را ندارند.

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان گفت: باید با کشورهای مختلف دنیا و بازارهای هدف رایزنی شود تا خرماکاران به ویژه حوزه سیستان و بلوچستان که اطلاع چندانی در زمینه صادرات ندارند، بتوانند محصول خود را به قیمت خوبی صادر کنند، زیرا در سیستان و بلوچستان دلالان خرماهای تولیدی را پیش از برداشت از روی درخت خریداری می کنند.

درخشان اظهار کرد: باید تمهیداتی اندیشیده و صنایع تبدیلی، فرآوری و سردخانه هایی ایجاد شود تازمانی که بازار به خرما نیاز دارد صادرات صورت گیرد.

عدم بهره گیری از مرز در صادرات خرمای استان

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کاستی های موجود در صادرات خرما به ویژه در سیستان و بلوچستان در زمینه عدم بهره گیری از مرز است، خرماکاران و کشاورزان ما توانایی ندارند که خرمای خود را خودشان صادر کنند.

وی گفت: اکثر واسطه ها بومیان منطقه نیستند و از فرهنگ و مناسبات اجتماعی خطه هم شناخت چندانی ندارند، طبیعتا فقط به دنبال منافع خود هستندو ما می خواهیم منافع کشاورزان بیشتر تامین شود و انگیزه کار هم افزایش یابد.

این نماینده تصریح کرد: میزان تولید خرمای ایرانشهر و پیرامون آن نقریبا 140 هزار تن در سال است که سهم دقیق استان از صادرات مشخص نیست، زیرا نمی دانیم چه میزان از این خرما به مرزها می رود و صادر می شود و چه میزان در بازارهای داخلی به فروش می رود.

امیدواری ها برای سفر رئیس مجلس به سیستان و بلوچستان

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج، بمپور، راسک، بنت، لاشار، آهوران و آشار بیان کرد: تاریخ دقیق سفر رئیس مجلس به سیستان و بلوچستان مشخص نیست، اما با توجه به رایزنی ها و صحبت هایی که انجام می دهیم انتطار داریم در تعطیلات آتی مجلس که اواسط مهرماه است به سیستان و بلوچستان سفر کند. 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1650445
ارسال نظر
نظرات