شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 16:16 منتشر شده در مورخ: 1399/07/07 شناسه خبر: 1651857
فرمانده دوران دفاع مقدس:

تحقق شعار "ما می‌‌توانیم" در کشور دستاورد دفاع‌مقدس است

تحقق شعار "ما می‌‌توانیم" در کشور دستاورد دفاع‌مقدس است
مهدی طاهرخانی، فرمانده دوران دفاع مقدس گفت: بسیاری از برکات و خودباوری که امروز در جامعه ما وجود دارد برگرفته از دفاع مقدس و جنگ تحمیلی است زیرا جوانان و نخبگان به این باور رسیدند که با نوآوری و خودباوری می‌توانند کشور را اداره کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  مهدی طاهرخانی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ ضمن گرامیداشت هفتۀ دفاع مقدس اظهار کرد: جنگ نابرابری در شهریورماه سال 59 علیه کشور، توسط رژیم بعثی عراق به پشتوانۀ استکبار جهانی، امریکا، شوروی و ایادی آنها شروع شد.

وی افزود: جنگ عراق علیه ایران هشت سال طول کشید و در این جهاد، رزمندگان اسلام برای دفاع از اسلام و دین حضور پیدا کردند؛ دشمن با هدف جنگ افروزی و برهم کوبیدن نظام و با تصور اینکه در نظام جمهوری اسلامی، انقلاب تازه شروع شده و ایران آمادگی برای انسجام داخلی را ندارد، به کشور ما حمله کرد.

فرمانده دوران دفاع مقدس تصریح کرد: رژیم بعثی عراق با این نیت که بتواند ایران را در سه روز تصرف کند، جنگ را شروع کرد و این جنگ برکات و آثار مثبت بسیاری برای نظام به همراه داشت.

وی ادامه داد: با وجود تمام مشکلات، کمبودها و تحریم‌هایی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بر ما حاکم بود، اما در جنگ هشت سال دفاع مقدس، تحریم‌ها، فشارها و محدودیت‌ها برای دفاع از انقلاب و دفاع مقدس به حداقل میزان رسید.

طاهرخانی با اشاره به علل موفقیت‌های دوران دفاع مقدس عنوان کرد: هدایت و رهبری امام راحل در جنگ و آگاهی وی به سیاست‌های خارجی و شناخت ایشان نسبت به مردم توانست این هدایت و رهبری را در جنگ به جهان نشان دهد و پیروزی کشور را در دوران دفاع مقدس رقم بزند.

نقش کلیدی مردم و رهبری در پیروزی کشور

مدیرکل سابق حفظ آثار قزوین یادآور شد: حضور مردم نیز عاملی شد تا در برابر فشارهای سیاسی و نظامی هشت سال جنگ تحمیلی به پیروزی برسیم؛ انقلابی که با نگاه به قرآن، اسلام و دین آغاز شده بود و این نگاه و انگیزۀ مردمی به ویژه در جوانان توانست دفاع مقدس را مقدس کرده و به پیروزی برساند.

وی در ادامه گفت: مردم و هدایت امام راحل نقش کلیدی در پیروزی دفاع مقدس داشت که در این پیروزی می‌توانیم به فضائل اخلاقی و همدلی بین مردم نیز اشاره کنیم.

طاهرخانی تصریح کرد: تمام اقشار مختلف از پیر و جوان در دفاع مقدس نقش داشتند و رزمندگان را حمایت و پشتیبانی می‌کردند و توانستند در طول هشت سال مقاومت، جنگ را به پیروزی برسانند.

وی اضافه کرد: بسیاری از برکات و خودباوری که امروز در بین جامعه، نوجوانان و نخبگان ما وجود دارد برگرفته از دفاع مقدس و جنگ تحمیلی است. جوانان و نخبگان در جنگ به این باور رسیدند که با نوآوری و خودباوری علمی می‌توانند کشور و جنگ را اداره کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: هرچند در ابتدای جنگ نیازمند تجهیزات نظامی بودیم اما با نوآوری و خودباوری توانستیم به جایی برسیم که تجهیزات و امکانات نظامی را بسازیم.

تضمین آیندۀ کشور در گرو استفاده از تجربه پیشکسوتان دفاع مقدس است

فرمانده دوران دفاع مقدس مطرح کرد: باتوجه به اینکه تقریبا بخش قابل توجهی از فرماندهی گردان‌ها و علمیات‌ها در دوران دفاع مقدس بر عهدۀ جوانان بود، این مسئولیت‌پذیری نشان داد که اعتماد به جوانان ما را به پیروزی رساند.

وی اضافه کرد: امروز هم باید به جوانان اعتماد کرده و در عرصه‌های مختلف به آنها مسئولیت دهیم؛ طبیعتا مردم و جامعه تجربۀ گرانبهای دفاع مقدس را به عنوان یک گنجینۀ ارزشمند درنظر دارند و این گنجینۀ گرانبها، قطعا جوانان ما را در پیشرفت‌های مختلف کشور می‌تواند کمک کند.

طاهرخانی عنوان کرد: جوانان ما امروز انگیزه دارند و باید به آنها اعتماد کنیم و با این اعتماد می‌توانیم شرایط موجود کشور را اداره کنیم؛ مسئولان باید به جوانان اعتماد کنند و پیشکسوتان جنگ، تجربیات گذشته را در اختیار آنها قرار دهند.

وی اذعان کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان یک نیروی جوان در دفاع مقدس حضور داشت اما امروز از این شهید به عنوان یک فرماندۀ نظامی و معنوی جهانی یاد می‌شود که تمام مستشاران و فرماندهان نظامی دنیا، امروز از اقدامات این شهید در شگفت هستند.

مدیرکل سابق حفظ آثار قزوین، رزمندگان دفاع مقدس و پیشکسوتان جنگ را سرمایه‌های نظام عنوان کرد و گفت: این رزمندگان دارای تجربیات و اندوخته‌های بسیار هستند و استفاده از سرمایۀ رزمندگان و پیشکسوتان جنگ به ما کمک می‌کند و تضمین آیندۀ کشور و نظام در گرو استفاده از این نیروهاست که در این صورت می‌توانیم بر مشکلات فائق آئیم.

این مقام مسئول در پایان یادآور شد: سخت‌ترین شرایط را در جنگ تحمیلی داشتیم و با تجربۀ همدلی توانستیم بر دشمن پیروزی شویم و امروز هم می‌توانیم از فرهنگ دفاع مقدس استفاده کنیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1651857
ارسال نظر
نظرات