شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان غربی
ساعت: 12:26 منتشر شده در مورخ: 1399/07/08 شناسه خبر: 1652247
بر اساس اعلام پزشکی قانونی؛

رتبه پنجم آمار نزاع و درگیری به آذربایجان‌‌غربی رسید

رتبه پنجم آمار نزاع و درگیری به آذربایجان‌‌غربی رسید
بر اساس آمار منتشر شده، آذربایجان غربی با مجموع 13 هزار و 430 مورد مراجعه به پزشکی قانونی با موضوع نزاع و درگیری رتبه پنجم کشوری را بعد از استان های تهران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و اصفهان دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اروم نیوز، آمارهای پزشکی قانونی نشان می دهد یکی از مهم ترین دلایل مراجعه به پزشکی قانونی و مراجع قضایی نزاع و درگیری است.

مردم در حالی برای هر موضوع کوچک و بزرگی با یکدیگر گلاویز می‌شوند که بر اساس ماده ۶۱۵ قانون مجازات اسلامی(مصوب ۱۳۷۵)، «هرگاه عده‌ای با یکدیگر منازعه کنند، هریک از شرکت‌کنندگان در نزاع، حسب مورد به مجازات مقرر محکوم می‌شوند.»

آمار ۵ ماهه اول سال ۹۹ که در رابطه با مراجعات به پزشکی قانونی در کشور منتشر شده، از وضعیت نامناسب رتبه آذربایجان غربی در سطح کشور حکایت دارد.

بر اساس آمار منتشر شده توسط سازمان پزشکی قانونی کشور در پنج ماهه نخست سال جاری، ۲۷۱ هزار و ۵۹۴ مورد مراجعه به پزشکی قانونی در پی نزاع به ثبت رسیده است که ۱۸۷ هزار و ۹۵۰ مورد از مراجعات مربوط به مردان و مابقی یعنی ۸۳ هزار و ۶۴۴ مورد مراجعه مربوط به زنان بوده است.

با بررسی جدول منتشر شده مشخص می شود که آذربایجان غربی از حیث مجموع کل مراجعات به پزشکی قانونی با مجموع ۱۳ هزار و ۴۳۰ مورد رتبه پنجم کشوری را بعد از استان های تهران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و اصفهان دارد.

همچنین با بررسی تطبیقی آمار رسمی جمعیت استان های کشور به نسبت منازعات ثبت شده، آذربایجان غربی به همراه آذربایجان شرقی بیشترین نسبت منازعات ثبت شده به جمعیت استان را به مقدار ۰.۴ درصد به خود اختصاص داده است. در حالی که استان تهران با بیشترین میزان ثبت شده مقدار ۰.۳ درصد را به خود اختصاص داده است.

جرم شناسان دلایل متعددی را برای نزاع خصوصا نزاع دسته جمعی برشمرده اند.  از علل و عوامل اجتماعی جرم زا مهاجرت و اختلاف فرهنگی،فقر و بیکاری بر شمرده  شده اند . همچنین علل و عوامل طبیعی در کنار عوامل فردی مثل تأثیر جنسیت ، تأثیر سن، اختلالات روانی از دلایل دیگری است که به آن پرداخته اند.

روانشانسان مهمترین دلیل انواع نزاع خصوصا موارد فردی و ساده آن را  کاهش تاب آوری فردی و اجتماعی می دانند به این معنی که آستانه تحمل افراد کاهش پیدا کرده است.

در هر حال مسئولان خصوصا در شورای فرهنگ عمومی باید برای این معضل و آمار بالای آذربایجان غربی فکری کنند چراکه بروز برخی گونه های نزاع مثل نزاع جمعی یا خیابانی می تواند امنیت عمومی و اجتماعی و روانی مردم را به خطر بیاندازد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1652247
ارسال نظر
نظرات