شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 12:43 منتشر شده در مورخ: 1399/07/08 شناسه خبر: 1652260
دبیر انجمن قطعه سازان خودرو:

وعده تسریع در ترخیص قطعات خودرو محقق نشد/ قطعه در گمرک داریم ولی ۱۱۰ هزار خودرو ناقص مانده

وعده تسریع در ترخیص قطعات خودرو محقق نشد/ قطعه در گمرک داریم ولی ۱۱۰ هزار خودرو ناقص مانده
دبیر انجمن قطعه سازان خودرو از رسوب قطعات خودرو و عدم ترخیص سریع بر خلاف وعده های داده شده خبر داد و گفت: چرا وقتی قطعات در کشور وجود دارد و می تواند به چرخه تولید تزریق شود، باید شاهد کاهش تیراژ تولید باشیم؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آرش محبی نژاد در خصوص عدم ترخیص قطعات خودرو و انباشت خودروهای ناقص در پارکینگ ها اظهار داشت: یکی از دلایل خودروهای ناقص نبود قطعات است و بعضا بیش از 6 ماه است که قطعات خودرو اعم از یدکی، مواد اولیه و تولید در گمرکات مانده و ترخیص نشده است.

وی ادامه داد: اخیرا گمرک اعلام کرده که ترخیص به صورت درصدی و بدون توجه به کد رهگیری انجام می دهد و با توجه به اینکه حدود 110 هزار خودرو ناقص در پارکینگها رسوب شده، این اقدام می تواند کمک خوبی برای ترخیص سریع قطعات خودرو از گمرک باشد، اما متاسفانه این امر عملی نشده و ترخیص به کندی انجام می شود.

دبیر انجمن قطعه سازان با اشاره به اینکه در شرایطی که تحریم های بین المللی این گونه است، دیگر طاقت بد سلیقگی های داخلی را نداریم، افزود: همچنین هزینه های زیادی برای انبار و نگه داری این قطعات باید پرداخت شود و برخی از مواد نیز تاریخ انقضای آنها با مشکل روبه رو خواهد شد، بنابراین نیازمند همراهی بیشتر مسئولان هستیم.

محبی نژاد با تأکید بر اینکه اگر ترخیص این اقلام به سرعت انجام نشود، نیاز بازار به این قطعات با مشکل روبه رو شده و جهش تولید رخ نخواهد داد، خاطر نشان کرد: علی رغم همه رایزنی هایی که با بانک مرکزی انجام شده، درخواست کردیم تا بخش اندکی از ارز مورد نیاز بخش خودروسازی کشور یعنی یک چهارم را بدون انتقال ارز و ذکر منشا، انجام شود تا بتوانیم خودروهای رسوب شده را تکمیل کنیم.

وی ادامه داد: قصد داشتیم اجازه ترخیص با این شرایط حتی به صورت درصدی نیز انجام شود تا روند کار سرعت بیشتری داشته باشد، زیرا اگر قرار باشد کد پیگیری ثبت شود، روند ترخیص طولانی خواهد شد. ارزش کل کالاهای رسوب شده در گمرک حدود یک میلیارد دلار است که درخواست ما برای ترخیص با این شرایط یک چهارم این مبلغ است.

دبیر انجمن قطعه سازان گفت: جالب  است که ما قطعات مورد نیاز را برای تولید، در گمرک کشور خود داریم، اما شاهد توقف و کاهش تولید و تیراژ خودرو هستیم. بنابراین از مسئولان یعنی وزارت صمت، گمرک و بانک مرکزی درخواست می کنیم با هماهنگی و توافق  با یکدیگر این مشکل را حل کنند تا شاهد وعده های توخالی نباشیم.

انتهای پیام

منبع: تسنیم

 

https://www.dana.ir/1652260
ارسال نظر
نظرات