شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 13:45 منتشر شده در مورخ: 1399/07/08 شناسه خبر: 1652288
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی:

کمبود بذر گواهی شده گندم مشکل همه استان هاست/ تلاش می کنیم ۴۵ درصد تأمین بذر داشته باشیم

کمبود بذر گواهی شده گندم مشکل همه استان هاست/ تلاش می کنیم ۴۵ درصد تأمین بذر داشته باشیم
زاهدی گفت: مشکلات کمبود بذر سراسری است و سایر استان‌ها نیز با آن درگیر هستند اما تلاش می‌کنیم با توجه به کمبود بذر، ۳۰ درصدی که وظیفه‌داریم را تأمین کنیم و شاید امسال بتوانیم ۴۰ تا ۴۵ درصد تأمین بذر داشته باشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد زاهدی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب؛ در رابطه با مشکل کمبود بذر گندم در کارگزاری‌های توزیع نهاده‌های کشاورزی گفت: هرساله حداکثر ۳۰ درصد بذر گندم و جو کشت آبی و دیم موردنیاز کشاورزان را تأمین می‌کنیم و البته علت آن این است که هر سه سال یک‌بار باید این بذر تغییر پیدا کند.

وی ادامه داد: کشاورزانی که در سال‌های اخیر بذر گواهی‌شده دریافت کرده‌اند نیاز به تعویض بذر ندارند و بذر گواهی‌شده برای کسانی است که طی چند سال اخیر تغییر بذر را انجام نداده‌اند.

زاهدی تصریح کرد: امسال به علت افزایش قیمتی که در قیمت خرید تضمینی ۲۵۰۰ تومانی رخ داد باعث شد تا کشاورزان کل گندم خود اعم از بذری که هرساله به‌عنوان خودمصرفی نگه می‌داشتند را نیز به سیلو تحویل بدهند و این اتفاق موجب شد بذر خودمصرفی در اختیار کشاورزان کاهش یابد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان مرکزی افزود: مشکلات کمبود بذر سراسری است و سایر استان‌ها نیز با آن درگیر هستند اما تلاش می‌کنیم با توجه به کمبود بذر، ۳۰ درصدی که وظیفه‌داریم را تأمین کنیم و شاید امسال بتوانیم ۴۰ تا ۴۵ درصد تأمین بذر داشته باشیم، تلاش می‌کنیم از بذرهای مرغوب نیز در کنار بذر گواهی‌شده استفاده کنیم و امیدواریم این مشکل حل شود.

زاهدی همچنین خاطرنشان کرد: تولید و تأمین بذر گندم دیم در استان مرکزی توسط سه شرکت تعاونی روستایی اراک، تعاونی روستایی ساوه و تعاونی روستایی شازند صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه گندم بذری در مزارع جداگانه‌ و با پیمانکاران مشخص کشت می‌شود افزود: تولید گندم بذر پروسه‌ای تحت کنترل دارد که از ابتدا با پیمانکار قرارداد بسته می‌شود تا بذر مادری را کشت ‌کنند و در تمام طول کاشت، داشت و برداشت نظارت‌ها انجام می‌شود که درنهایت این بذر توسط اداره تحقیقات کنترل‌شده و در اختیار مراکز توزیع قرار می‌گیرد.

زاهدی اظهار کرد: بذرهایی داریم که ممکن است دانه‌هایی غیر از آن بذر بیشتر از استاندارد داشته باشند که معمولاً به‌عنوان بذر گواهی‌شده تأیید نمی‌شوند اما به‌عنوان بذر مرغوب و باقیمت پایین‌تر می‌توان از آن استفاده کرد که بهتر از بذرهایی است که ممکن است به روش سنتی تهیه و بوجاری شود.

وی در رابطه با افزایش قیمت حدود ۲۰۰ تومانی هر کیلو گندم بذر طی روزهای اخیر نیز گفت: این افزایش قیمت کار درستی است که در حمایت از تولید بذر صورت گرفت، قیمت بذر گواهی‌شده ابتدا ۳۴۹۰ تومان اعلام شد و هنگامی‌که نرخ خرید تضمینی گندم برای سال آینده ۴۰۰۰ تومان تعیین شد این نگرانی وجود داشت بذری که شرکت‌های تولید بذر و پیمانکاران تولید کرده‌اند بوجاری نشود و به دست کشاورزان نرسد و رغبتی به تولید بذر نداشته باشند تا این گندم را با توجه به اختلاف قیمت سال آینده به مراکز خرید تحویل دهند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: کشاورزان سعی کنند درصورتی‌که طی سه سال گذشته بذر گواهی‌شده دریافت کرده‌اند ضمن ضدعفونی کردن از گندم تولیدی خود به‌عنوان بذر خودمصرفی استفاده کنند و یا با سایر کشاورزان تبادل داشته باشند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1652288
ارسال نظر
نظرات