شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 10:23 منتشر شده در مورخ: 1399/07/09 شناسه خبر: 1652531
تولید کننده گل خشک:

تولید سالانه ۷تن گل خشک به ارزش ۲۲میلیون دلار در ۱۰کارگاه محلات/ محلات تولیدکننده اسانس گل محمدی در آینده ای نزدیک

تولید سالانه ۷تن گل خشک به ارزش ۲۲میلیون دلار در ۱۰کارگاه محلات/ محلات تولیدکننده اسانس گل محمدی در آینده ای نزدیک
آعلی تولید کننده گل خشک، گفت: سالانه ۷ تن گل خشک در شهرستان محلات تولید می شود که امیدواریم بتوان در آینده ای نزدیک با تبدیل آن به اسانس، ارزآوری زیادی برای کشور داشته باشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسین آعلی تولید کننده گل خشک در گفتگو با دیارآفتاب؛ در خصوص وضعیت تولید گل در شهرستان محلات، گفت: این شهرستان با جمعیت ۵۵هزار نفری و با قدمتی بیش از ۷۰ سال در حوزه تولید گل، به هلند ایران معروف است و ۱۸درصد نیاز کشور به این محصول را تامین می کند.

وی افزود: در کنار تولید انواع گل های زینتی که به صورت شاخه بریده استفاده می شود، باغداران محلاتی به سمت تولید گل خشک از گل محمدی که برای مصارف خوراکی مانند استفاده در دمنوش، تزیین غذاها و همچنین تولید اسانس استفاده می شود، روی آورده اند. هم اکنون ۱۰کارگاه تولید گل خشک در محلات فعال است که باعث اشتغال حدود صد نفر شده است و متوسط درآمد هر فرد شاغل در این حرفه ۵۰میلیون تومان است.

آعلی با اشاره به تولید سالانه ۷ تن گل خشک در این شهرستان، گفت: صادرات گل خشک در سال ۱۳۹۷ به عدد ۲۲میلیون دلار رسید و کشورهای آذربایجان، قطر، عراق، ایتالیا، ترکیه، ارمنستان، ترکمنستان، روسیه و کشورهای عربی خلیج فارس مشتری های این محصول با ارزش بودند.

وی  با اشاره به  اینکه­ ارزش اقتصادی هفت کیلوگرم گل خشک، معادل یک بشکه نفت است، اظهار کرد: در شرایطی که تحریم امکان صادرات نفت را کاهش داده است و توجه به صادرات غیر نفتی در اولویت قرار دارد. با توجه به مزیت‌های صادراتی محصولات و پتانسیل بسیار مناسب زنجیره تأمین و تولید این صنعت در ایجاد اشتغال پایدار و افزایش بهره‌وری منابع آب و خاک شهرستان محلات و همچنین ویژگی‌های بی‌شمار دیگر، لزوم برنامه‌ریزی و تلاش مضاعف در توسعه همه جانبه این رشته از فعالیت‌های کشاورزی کاملاً احساس می‌شود.

آعلی با اشاره به سازگاری خوب گل محمدی با شرایط جغرافیایی این شهرستان، تصریح کرد: این سازگاری باعث شده تا افراد به تولید این محصول چه در سطح بزرگ چه در اندازه و مقیاس کوچک ترغیب شوند. البته تسهیلاتی هم از سوی بسیج سازندگی به افرادی که خواهان افزایش سطح زیرکشت خود باشند پرداخت می شود.

این فعال عرصه گل خشک، گفت: برای تولید این محصول باید گل محمدی را قبل از شکفته شدن چید. چرا که هم از نظر حجم کوچکتر است، هم عطر گل بهتر حفظ می شود. سال های گذشته بیشتر این محصول به کارگاه های گلاب گیری یا کشورهای وارد کننده گل خشک فروخته می شد. کارگاه های گلاب گیری این محصول را به صورت اقساطی از ما می خریدند و پول آن را سال بعد به ما می دادند که اصلا صرفه اقتصادی ندارد. کشورهای واردکننده گل خشک هم این محصول را برای تولید اسانس (برای استفاده در تولید عطر) از ما می خریدند که ارزش افزوده بسیار زیادی دارد. همین ارزش افزوده‌ی فراوان، ما را به فکر انداخت تا خودمان به سمت تولید اسانس برویم. برای این منظور با تهیه دستگاه تولید اسانس و استقرار آن در روستای نخجیروان محلات، تمام گل های خشک روستاهای اطراف را در آنجا جمع آوری کرده و با استفاده از آن دستگاه، قصد داریم در آینده ای نزدیک اسانس گل محمدی را که ارزشی به مراتب بیشتر از گل خشک دارد، تولید کنیم.

آعلی خاطرنشان کرد: در صورت راه اندازی کامل این کارگاه تولید اسانس، ارزآوری خوبی برای کشور می شود چرا که این محصول با قیمتی بسیار بیشتر از گل خشک یا سایر فرآورده های آن به فروش می رسد. البته اگر به درستی بتوان اسانس گل محمدی را استخراج کرد، می توان از اسانس بدست آمده عصاره گل محمدی را تولید کرد که ارزش آن از اسانس هم بیشتر است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1652531
ارسال نظر
نظرات