شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 10:01 منتشر شده در مورخ: 1399/07/09 شناسه خبر: 1652533
رضایی در صحن علنی مجلس:

فاز 14 پارس جنوبی به خاطر دستور اشتباه وزیر نفت هنوز افتتاح نشده است

فاز 14 پارس جنوبی به خاطر دستور اشتباه وزیر نفت هنوز افتتاح نشده است
نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی گفت: به خاطر دستور اشتباه وزیر نفتفاز 14 پارس جنوبی که قرار بود 56 میلیون متر مکعب بع گاز و میعانات گازی ما اضافه کند هنوز افتتاح نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ابراهیم رضایی نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه 9 مهر) مجلس شورای اسلامی و در جریان طرح سوال خود از بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت اظهار داشت: در 25 خرداد 1389 قرارداد اجرای 5 طرح پالایشگاهی امضا شد که یکی از آنها فاز 14 پارس جنوبی (ایرانی ترین فاز پارس جنوبی) بود که با یک کنسرسیوم ایرانی آغاز به کار کرد همه 4 طرح دیگر سال‌ها قبل خاتمه و به بهره‌برداری رسیده‌اند به استثنای فاز14 با افتتاح این ابرپروژه ملی قرار بود روزانه 56 میلیون متر مکعب گاز ومیعانات گازی از میدان مشترک با قطر به ظرفیت کشور اضافه شود.

وی افزود: از خرداد 89 تا مرداد 92 (زمان استقرار آقای مهندس زنگنه در راس وزارت نفت) پروژه حدود 50 درصد پیشرفت داشته است یعنی در 38 ماه 50 درصد راه طی شده است با این شیب می‌بایست سال 1395 به بهره‌برداری  می‌رسیده است اما (به خاطر دستور اشتباه وزیر نفت) تا امروز تکمیل نشده و پس از 10 سال هنوز به افتتاح نهایی نرسیده است.

نماینده دشتستان در مجلس خاطرنشان کرد: این تصمیم اشتباه برخلاف اصل 43 قانون اساسی و نیز برخلاف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی سیاست‌های کلی انرژی، سیاست‌های کلی علم و فناوری و سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه (ابلاغی مقام معظم رهبی) نیز قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی است.

رضایی اظهار داشت: به گفته وزیر محترم نفت به ازای هر سال تاخیر در اجرای هر طرح پارس جنوبی سالانه 5 میلیارد دلار خسارت (عدم النفع) به کشور وارد می‌شود، محاسبات نشان می‌دهد که حداقل دو سال تاخیر در افتتاح بخش دریایی (برداشت گاز و میعانات گازی از میدان مشترک گازی با قطر) پروژه فاز 14 وجود داشته است. با فرمول آقای زنگنه حداقل10 میلیارد دلار خسارت (عدم النفع) بابت تاخیر در اجرای پروژه مذکور متوجه کشور شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حال سؤال این است که چرا این ابرپروژه ملی دچار تاخیر شده و مقصر خسارت 10 میلیارد دلاری (معادل 290 هزار میلیارد تومان) به کشور کیست؟

 

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1652533
ارسال نظر
نظرات