شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 14:03 منتشر شده در مورخ: 1399/07/09 شناسه خبر: 1652659
نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی خبر داد؛

سفر اعضای وزارتخانه‌های امور خارجه و کشور برای بررسی مشکلات مرزی به سیستان/ برای ماندگاری مردم در تنگه احد چاره‌اندیشی می‌شود

سفر اعضای وزارتخانه‌های امور خارجه و کشور برای بررسی مشکلات مرزی به سیستان/ برای ماندگاری مردم در تنگه احد چاره‌اندیشی می‌شود
دهمرده گفت: در پی طرح سوال بنده از وزیر کشور درباره مرز سیستان، مقرر شد هیات تصمیم گیرنده متشکل از کمیسیون امنیت ملی وزارت کشور و وزارت امور خارجه در تعطیلات آتی مجلس به سیستان سفر و مشکلات مرز را بررسی کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حبیب اله دهمرده، نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: تیم مورد نظر در چارچوب کارگروه مرزهای مجاز به سیستان می آید و علاوه بر مدیران کل مربوطه، سفیر ایران در افغانستان و سفیر افغانستان در ایران هم حضور خواهند داشت تا در همان 2 روز مختص مرز تصمیم بگیریم و صورت جلسه داشته باشیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در سیستان سه بازارچه مرزی مصوب دولت شامل شاهگل، بش دلبر و تخت عدالت وجود دارد که باید پرسید آیا اتفاقی در این زمینه رخ داده است؟

وی اضافه کرد: دو دهه قبل مردمان دو سوی مرز ایران و افغانستان با هم تبادل کالا داشتند، اما پس از خشک شدن رودخانه هیرمند دیوار مرزی در آنجا ایجاد شد.

این نماینده تصریح کرد: کارخانه و شغل هم در منطقه سیستان در نظر گرفته نشده است و به همین دلیل بسیاری از مردم در حال تخلیه آنجا هستند. 

دهمرده بیان کرد: وزیر کشور بازارچه مرزی تخت عدالت را افتتاح کرد، و باید پرسید آیا این بازارچه یک روز فعال بوده است یا نه؟ 

وی گفت: بازارچه شاهگل زهک دو سال قبل فعال بوده و به گفته نیروهای انتظامی، فرماندار و مردم منطقه 50 درصد جرائم شهرستان زهک در این مدت کاهش یافت، این بازارچه های مرزی ظرفیتی بود که مردم استفاده می کردند و اکنون تعطیل شده است.

مشکلات رانندگان ایرانی در مرز افغانستان

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: میلک به عنوان یک مرز رسمی در سیستان فعال است، تعداد کامیون های افغانستانی که با شناسنامه در حال تردد در منطقه هستند به چهار هزار و دویست عدد می رسد، اما کامیون های ایرانی 400 عدد است که کمتر از 10 درصد را شامل می شود.

دهمرده گفت: همین تعداد کم کامیون ایرانی هم که به افغانستان می روند دچار مشکلات زیادی می شوند و باید پرسید آیا در این خصوص رسیدگی شده است؟

وی ادامه داد: اگر زیرساخت های این پایانه مرزی فراهم شود و هنگ مرزی همراهی کند و راه اندازی ایکس ری و فیبر نوری با سرعت و شتاب انجام شود امکان تردد روزانه هزار دستگاه در منطقه وجود دارد.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی گفت: باید از ظرفیت مرز برای نگهداری مردم در سیستان استفاده کنیم، زیرا مرزهای ایران یک فرصت است و نباید به تهدید تبدیل شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1652659
ارسال نظر
نظرات