شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:05 منتشر شده در مورخ: 1399/07/10 شناسه خبر: 1652851
۱۰شهریور؛ روز جهانی سالمند

استان مرکزی با ۱۶۴هزار سالمند سومین استان پیر کشور است/ کرونا عامل آسیب روحی و جانی به سالمندان

استان مرکزی با ۱۶۴هزار سالمند سومین استان پیر کشور است/ کرونا عامل آسیب روحی و جانی به سالمندان
نوروزی معاون توانبخشی بهزیستی استان مرکزی گفت: طبق آخرین آمار، استان مرکزی با دارا بودن ۱۶۳هزار و ۹۴۵ نفر سالمند بالای ۶۰ سال، با ۱۱.۲۶ درصد سالمند در رتبه سوم کشور بعد از گیلان و مازندران قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ یکم اکتبر برابر با دهم شهریور ماه به عنوان روز جهانی سالمند نامگذاری شده است.

این روزها شاهد گسترش بیماری کرونا هستیم و یکی از اصلی ترین اقشار جامعه که بنابر آمار سازمان بهداشت جهانی بیشترین آسیب را از این بیماری می بینند، سالمندان هستند. همین آمار ها باعث شد تا این افراد احساس کنند که موقعیت متزلزلی در جامعه دارند.

مشکل دیگری که کرونا برای سالمندان ایجاد کرده، انزوای بیشتر آنان است. در واقع فاصله گذاری اجتماعی که به عنوان یکی از اصلی ترین راه های مهار این بیماری شمرده می شود، باعث شد تا سالمندان که به طور معمول به علت بازنشستگی، بیش از دیگران در خانه هستند، از دیدن فرزندان و اطرافیان خود محروم شوند یا کمتر آنان را ببینند که باعث آسیب دیگری بر روحیه آنان شده است.

به همین علت، سازمان جهانی بهداشت بر "نقش همه گیری ها در تغییر نگرش جامعه نسبت به سالمند و سالمندی" تاکید کرده است.

براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، در طول ۳۰ سال آینده، سالمندان حدود ۲۰ درصد از جمعیت جهان را تشکیل خواهند داد، بطوری که تا سال ۲۰۵۰ میلادی، جمعیت سالمندان به دو میلیارد نفر می رسد. یعنی به ازای هر پنج نفر جمعیت دنیا، یک نفر سالمند خواهد بود. 

همچنین طبق گزارش سازمان آمار کشورمان، جمعیت ایران در سال ۹۸ به حدود ۸۳ میلیون نفر رسیده  و اکنون جمعیت سالمند بالای ۶۰ سال کشورمان با رقم ۸ میلیون و ۲۶۶ هزار و ۵۰۰ نفر، یعنی حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

طبق پیش بینی ها در سال ۱۴۰۰ سهم سالمندی جمعیت از مرز ۱۰ درصد و در سال ۱۴۲۰ از مرز  ۱۹.۴ درصد و در سال ۱۴۳۰ از مرز ۲۶.۱ درصد عبور می کند،  یعنی در آن زمان یک‌ چهارم جمعیت کشور، سالمند خواهند بود. سالخوردگی جمعیت، در واقع یک موفقیت بهداشتی است که در صورت عدم برنامه ‌ریزی مناسب، به چالش بزرگی برای جوامع تبدیل خواهد شد.

امیرحجت نوروزی معاون توانبخشی بهزیستی استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب در خصوص وضعیت جمعیت سالمندان استان، گفت: طبق آخرین آمار، استان مرکزی با دارا بودن ۱۶۳هزار و ۹۴۵ نفر سالمند بالای ۶۰ سال، با ۱۱.۲۶ درصد سالمند در رتبه سوم کشور بعد از گیلان و مازندران قرار دارد. از این میزان سالمند ۷۸هزار نفر مرد و ۸۶هزار نفر زن هستند و ۱۰۶هزار نفر در شهر و ۵۸هزار نفر در روستا ساکن هستند.

وی افزود: در این میان شهرستان های تفرش و آشتیان با حدود ۱۹درصد سالمند در صدر و ساوه با حدود ۷درصد سالمند، جوان ترین شهرستان استان را تشکیل می دهند. شهرستان اراک هم که به عنوان شهر دوستدار سالمند نامگذاری شده است، با حدود ۱۱درصد سالمند در میانه جدول استان از نظر درصد سالمندان است.

نوروزی ادامه داد: بهزیستی استان در حوزه توانبخشی و اجتماعی به حدود ۱۷هزار مددجوی از کارافتاده‌ی بالای ۶۰ سال و معلول، خدماتی از جمله دریافت مستمری، هزینه درمان، کمک هزینه دانشجویی و ... ارائه می کند. همچنین ۷مرکز نگهداری در استان وجود دارد که تقریبا ۳۰۰نفر از سالمندان در آنجا خدمات دریافت می کنند.

معاون توانبخشی بهزیستی مرکزی گفت: مرکز ویزیت در منزل نیز با توجه به مشکلات سالمندان و معلولین خدماتی را ارائه می دهند که در حال حاضر با توجه به قرمز بودن وضعیت شهرهای استان از نظر کرونا، ویزیت به صورت تلفنی انجام می شود و در صورت لزوم تیم درمانی به محل اعزام می شود.

وی با اشاره به اقدامات دانشگاه اراک با همکاری بنیاد فرزانگان در راستای خدمت رسانی به سالمندان، تشریح کرد: بنیاد فرزانگان در اراک و دلیجان به تازگی آغاز به کار کرده اند که خدمات خیرین و گروه های مردمی را به سالمندان ارائه می دهند و بهزیستی هم بر کار آنها نظارت می کند.

نوروزی یکی از دلایل اصلی رتبه بالای استان در زمینه سالمندان را نرخ پایین ازدواج و فرزندآوری دانست و خاطرنشان کرد: البته بالا رفتن کیفیت بهداشت نیز در افزایش امید به زندگی افراد موثر بوده که باعث افزایش درصد سالمندان می شود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1652851
ارسال نظر
نظرات