شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:50 منتشر شده در مورخ: 1399/07/10 شناسه خبر: 1652930
خصوصی سازی باز هم در کمین صنایع استان مرکزی؛

شرکت «شیر پاستوریزه پگاه اراک» به بخش خصوصی واگذار می شود/ نماینده مردم اراک خواستار توقف مزایده و فروش این شرکت شد

شرکت «شیر پاستوریزه پگاه اراک» به بخش خصوصی واگذار می شود/ نماینده مردم اراک خواستار توقف مزایده و فروش این شرکت شد
با تمام تجربه های تلخ خصوصی سازی صنایعی همچون هپکو و آذرآب، بحث واگذاری و فروش شرکت «شیر پاستوریزه پگاه اراک» یا همان شرکت «صنایع لبنی اراک» به بخش خصوصی مطرح است و نگاه به سوابق خصوصی سازی بسیاری از صنایع در اراک و کشور نگرانی هایی را بخصوص در بین کارکنان این واحد تولیدی ایجاد کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ واژه «خصوصی سازی» با سبک و سیاق نادرستی که اجرایی شد و به واسطه بحران های ناشی از واگذاری صنایعی همچون «هپکو» و «آذرآب» طی سال های اخیر همواره مفهوم تلخی را برای مردم استان مرکزی و شهر اراک تداعی کرده است.

بدون تردید می توان گفت که صنایع شهر اراک یکی از قربانیان بزرگ خصوصی سازی های غیراصولی طی سالیان اخیر هستند، از شرکت هپکو اراک که در سال ۸۵ و در اوج شکوفایی به بخش خصوصی -بهتر است بگوییم شخص خصوصی- واگذار شد و این غول صنعتی خاورمیانه را دچار بحران کرد و در در ادامه بار دیگر طعمه یک واگذاری اشتباه شد و به سمت مرز نابودی پیش رفت تا شرکت آذرآب اراک یکی از بزرگترین پیمانکاران پروزه های نفت، گاز و نیروگاهی کشور که هنوز هم از حواشی خصوصی سازی رهایی پیدا نکرده اند.

این روزها اما با تمام این تجربه های تلخ، بحث واگذاری و فروش شرکت «شیر پاستوریزه پگاه اراک» یا همان شرکت «صنایع لبنی اراک» به بخش خصوصی مطرح است و نگاه به سوابق خصوصی سازی بسیاری از صنایع در اراک و کشور نگرانی هایی را بخصوص در بین کارکنان این واحد تولیدی ایجاد کرده است.

علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی اما طی نامه ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که نامه اعتراضی کارکنان شرکت صنایع لبنی اراک در خصوص واگذاری این شرکت را نیز به پیوست دارد ضمن ابراز نگرانی از این تصمیم و منجر شدن به تعطیلی این واحد تولیدی و بیکاری ۲۰۰ کارگر شاغل مستقیم و نابودی ۱۵۰۰ فرصت شغلی غیر مستقیم آن خواستار توقف روند مزایده و فروش سهام این شرکت به بخش خصوصی شده است.

در بخشی از نامه نماینده مردم اراک کمیجان به محمد شریعتمداری آمده است: حسب هماهنگی های انجام شده قبلی مقرر شده بودسهام این شرکت به شرکت صنایع شیر ایران «پگاه» واگذار شود اما متأسفانه طی روزهای اخیر آگهی مزایده فروش سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه اراک منتشر شده و حسب اطلاع واصله واگذاری این شرکت به بخش خصوصی مورد نظر می باشد.

گفتنی است شرکت شیر پاستوریزه پگاه اراک (سهامی عام) در سال ۱۳۵۵ با نام شرکت کشت و صنعت اراک تأسیس شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در یک مقطع زمانی به بانک کشاورزی و سپس به صندوق بازنشستگی وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد.

شیر پاستوریزه بطری از اولین محصولات تولیدی این شرکت بوده و همچنین اولین دستگاه بسته بندی شیر سه گوش استریل در این شرکت مستقر شد که در سال هایی بخش مهمی از شیر مدارس را تأمین می کرد.

در دی ماه ۱۳۷۹ «شورای صندوق تأمین معذوریت از کار و از کارافتادگی و وظیفه اعضای جهاد سازندگی» در حضور وزیر وقت جهاد سازندگی با بررسی گزارش عملکرد صندوق و شرکت های وابسته، مقرر نمود که با الگوی  شرکت های موفق متعلق به سازمان بازنشستگی کشوری، شرکتی را با عنوان هلدینگ «صبا جهاد» و با هدف ساماندهی فعالیت های اقتصادی تمامی مجموعه های مربوط به صندوق تأسیس کند که این شرکت نیز با بیش از ۹۹% سهام جزو شرکتهای تابعه صبا جهاد به فعالیت خود ادامه داد.

در سال ۱۳۸۱ نام شرکت به «صنایع لبنی اراک» تغییر یافت و نام تجاری محصولات با برند «صلا» برگرفته از حروف اول کلمات نام شرکت به بازار عرضه شد، در اوایل سال ۱۳۹۷ نام شرکت به «شیرپاستوریزه پگاه اراک» تغییر یافت و در حال حاضر محصولات لبنی متنوعی چون شیر، پنیر، خامه، ماست، دوغ و کشک با برندهای «پگاه» و «صلا» و محصولات نوشیدنی آبمیوه  با برند «ویتانوش» را تولید و عرضه می کند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1652930
ارسال نظر
نظرات