شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 11:25 منتشر شده در مورخ: 1399/07/16 شناسه خبر: 1654888
کاروانسرا، یک سند و چند پرسش؛

آیا اداره‌کل زندان‌ها برای اخذ سند کاروانسرا، گواهی بند دال ارائه کرده است؟

آیا اداره‌کل زندان‌ها برای اخذ سند کاروانسرا، گواهی بند دال ارائه کرده است؟
پرسش این است که آیا اداره‌کل زندان‌ها برای اخذ سند کاروانسرا، گواهی بند دال ارائه کرده است؟ اگر آری، چگونه برای یک بنای ثبت‌شده در فهرست آثار ملی گواهی بند دال گرفته‌اند و اگر خیر، چگونه سند تک‌برگی برای آن‌ها صادر شده است؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، یکی از مخاطبان مرآت با ارسال یادداشتی، پرسش‌هایی را در خصوص نحوه اخذ سند کاروانسرا توسط اداره‌کل زندان‌ها، با مخاطبان این رسانه در میان گذاشته است. متن این یادداشت کوتاه را از نظر می‌گذرانید:

به تازگی، مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی استان در گفتگو با شبکه اطلاع‌رسانی مرآت استان سمنان اعلام کرده است که اداره‌ متبوعش نسبت به اخذ سند تک‌برگی برای کاروانسرا اقدام کرده و دادگستری نیز بخش دیگری از عرصه را به نام خود سند ‌تک‌برگی اخذ کرده است. اما یک پرسش مهم در این میان وجود دارد؛ برای صدور سند داشتن گواهی بند دال الزامی است؛ آیا اداره‌کل ثبت اسناد گواهی بند دال را از اداره‌کل زندان‌ها طلب کرده و سپس نسبت به صدور سند تک‌برگی برای کاروانسرا اقدام کرده است؟

در این‌جا نیاز به توضیحاتی وجود دارد. کاروانسرای شاه‌عباسی سمنان در سال 1352 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و اخذ سند برای آن کار شگفتی است. چرا شگفت؟ به این دلیل که کاروانسرای ثبت‌شده در فهرست آثار ملی، پس از انقلاب و بنا به مقتضیات زمان به عنوان امانت در اختیار زندان قرار می‌گیرد اما بعد، برای این امانت به نام خود سند می‌گیرند!

ساخت‌وسازهای غیراصولی انجام‌شده در داخل و حریم بنا، آسیب‌های جدی به کاروانسرا وارد کرده است. هم ساختمان اداره‌کل زندان‌ها و هم ساختمان دادگستری، ترکیب تاریخی بنای کاروانسرا را به شدت بر هم زده است.

بر این اساس، داده‌ها و قوانینی وجود دارد که اصل صدور سند برای اداره‌کل زندان‌ها و دادگستری را با ابهاماتی مواجه می‌کند. اما گواهی بند دال چیست؟ این گواهی، توسط وزارت دارایی و ادارات ذی‌ربط در استان‌ها صادر می‌شود.

مطابق برخی داده‌ها، در برهه‌ای مدیرکل اقتصادی و دارایی استان مأموریت پیدا می‌کند که از وزارتخانه و از اداره‌کل اموال دولتی، پرس و جو کند که گواهی بند دال برای اداره‌کل زندان‌ها صادر شده است یا خیر؟ ظاهرا خود مدیرکل اقتصادی و دارایی، در بررسی‌ها به این نتیجه می‌رسد که این گواهی صادر نشده است؛ به همین خاطر در صورتجلسه‌ای که چندی قبل در خبرگزاری مرآت هم منتشر شد، قید می‌شود که باید نسبت به ابطال سند کاروانسرا اقدام شود؛ اقدامی که متأسفانه مورد پیگیری قرار نگرفت.

پرسش این است که آیا اداره‌کل زندان‌ها برای اخذ سند کاروانسرا، گواهی بند دال ارائه کرده است؟ اگر آری، چگونه برای یک بنای ثبت‌شده در فهرست آثار ملی گواهی بند دال گرفته‌اند و اگر خیر، چگونه سند تک‌برگی برای آن‌ها صادر شده است؟

پرسش دیگر من این است؛ چرا در حالی که مطابق صورتجلسه سوم مردادماه سال 96 کارگروه ساماندهی فضاهای اداری، مقرر شده بود که ساختمان شهرداری در جاده نظامی، به عنوان ساختمان اداری اداره‌کل زندان‌ها مورد بهره‌برداری قرار بگیرد، این اتفاق نیفتاد تا اکنون و پس از چند سال کشمکش، اداره‌کل زندان‌ها همچنان برای تأمین ساختمان اداری خود، کاروانسرا را در تملک نگهدارد؟

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1654888
ارسال نظر
نظرات