شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:09 منتشر شده در مورخ: 1399/07/16 شناسه خبر: 1655088
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی:

کرونا درمان قطعی ندارد/ توصیه هایی برای دوران قرنطینه

کرونا درمان قطعی ندارد/ توصیه هایی برای دوران قرنطینه
دلشاد گفت: در حال حاضر کویید 19 درمان اختصاصی قطعی ندارد و دارویی که پزشک تجویز می کند براساس تشخیص و وضعیت بالینی بیمار است بنابراین فرد مبتلا به کرونا باید بدون تجویز پزشک اقدام به مصرفخودسرانه دارو نکند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ افشین دلشاد، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک با اشاره به اینکه کرونا هیچ دارویی ندارد، اظهار داشت: بیماری کرونا هیچ درمان خانگی و رژیم غذایی خاصی ندارد و افراد رژیم غذایی متناسب با وضعیت شان را ادامه دهند.

وی با اشاره به اینکه در این شرایط بیمار نیازمند انرژی و غذاهای مقوی است، گفت: لذا از مصرف غذاهایی که فاقد ارزش غذایی هستند خودداری کنند و غذاهای سالم و مقوی را در لیست تغذیه شان قرار دهند.

دلشاد با اشاره به اینکه این بیماری درمان اختصاصی قطعی ندارد، گفت: دارویی که پزشک تجویز می کند براساس تشخیص پزشک و وضعیت بالینی اش می باشد، بنابراین فرد مبتلا به کرونا بدون تجویز پزشک اقدام به مصرف خودسرانه دارو نداشته باشد و در صورت مواجه هر گونه عوارض دارویی با پزشک معالج اطلاع دهد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان اینکه کرونا بیماری مسری، تنفسی و تماسی است، یادآور شد: فرد مبتلا در یک اتاق جداگانه، حدالامکان در یک طبقه مجزا استراحت کند و فردی از اعضای خانواده که به عنوان پرستار از او مراقبت می کند سالم باشد و هر دو طرف حتما از ماسک استفاده کنند.

وی اضافه کرد: لوازم آلوده به ترشحات بیمار در داخل نایلون بسته و دفع شود، همچنین لباس های بیمار به صورت مرتب با آب داغ شسته و در نور آفتاب خشک شود.

دلشاد با اشاره به اینکه از ظروف جداگانه ای برای بیمار استفاده شود و اشتراک نباشد، گفت: سطوحی از جمله حمام و دستشویی که بیمار با آنها در تماس است به صورت روزانه با محلول سفید کننده یا وایتکس به نسبت یک به 9 ضدعفونی شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بیمار به هیچ وجه در دوره درمان قرنطینه خانگی از منزل خارج نشود و باید در صورت اینکه بیمار سرپایی باشد به مدت 14 روز در قرنطینه منزل و در غیراینصورت که به هر دلیلی فرد بستری نشده است باید مدت 21 روز در منزل قرنطینه باشد و در صورت مواجه علائم تنفسی و تب بالا به دکتر مراجعه کنند.

دلشاد افزود: بیمار بعد از گذراندن زمان قرنطینه در صورت نداشتن علائم کرونا و تصمیم پزشک می تواند به فعالیت های اجتماعی اش برگردد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1655088
ارسال نظر
نظرات