شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 15:40 منتشر شده در مورخ: 1399/07/16 شناسه خبر: 1655111
استاندار گیلان در ارتباط تصویری با سرکنسول ایران در آکتائو:

ظرفیت‌های بندری گیلان، بسترساز تحقق چشم‌انداز توسعه هستند/ استقبال از بسط همکاری‌های مشترک در صادرات محصولات تولیدی گیلان به آکتائو

ظرفیت‌های بندری گیلان، بسترساز تحقق چشم‌انداز توسعه هستند/ استقبال از بسط همکاری‌های مشترک در صادرات محصولات تولیدی گیلان به آکتائو
ارسلان زارع بر لزوم تقویت مناسبات ایران و قزاقستان از طریق گسترش روابط فرهنگی، علمی و فنآورانه و نیز بسط مبادلات تجاری و گردشگری تأکید کرد و ظرفیت های بندری گیلان را بسترساز تحقق چشم انداز توسعه خواند و گفت: از بسط همکاری های مشترک در صادرات محصولات تولیدی گیلان به آکتائو استقبال می کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ۸دی، ارسلان زارع پیش از ظهر امروز در ارتباط تصویری با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آکتائو جمهوری قزاقستان، نقش گیلان در مسیر ارتباطی کریدور دریای خزر و بندر آکتائو را بسیار اثرگذار ارزیابی و اظهار کرد: از مسیر چین-قزاقستان-ایران طی یک سال و نیم گذشته، ۷۹ کشتی تجاری شامل شش هزار و ۸۰۰ کانتینر مواد اولیه واحدهای تولیدی وارد بندر کاسپین شد و با کالاهای صادراتی بازگشتند.

وی اتصال خط ریلی به بندرکاسپین و منطقه آزاد انزلی تا پایان دولت دوازدهم را در گسترش ارتباطات تجاری و اقتصادی با آکتائو بسیار موثر عنوان و خاطرنشان کرد: فرصت های موجود در بنادر انزلی و آستارا، وجود شش پست اسکله فعال در بندر کاسپین و تکمیل یک پست دیگر به زودی و همچنین انبارهای موجود نگهداری ذخائر محصولات استراتژیک و سردخانه ها ، بسترساز تحقق چشم انداز توسعه هستند.

استاندار گیلان به استقرار و فعال بودن میز دبیرخانه اتحادیه اقتصادی اوراسیا در گیلان از سال گذشته و نیز تمرکز بر تولیدات صادرات‌محور برای بهره‌گیری از ظرفیت این اتحادیه اشاره کرد و گفت: تأسیس مشترک کارخانه فرآوری و بسته بندی محصولات تولیدی گیلان توسط بخش خصوصی در آکتائو، می‌تواند ظرفیت خوبی برای ارسال تولیدات گیلان به قزاقزستان و عرضه در بازار هدف باشد.

وی افزود: توجه به گسترش روابط فرهنگی و اجتماعی، علمی، فناوری و دانشگاهی در کنار مسائل تجاری و اقتصادی با برگزاری نمایشگاه های مشترک همچون گذشته می تواند در تقویت مناسبات دوجانبه موثر باشد.

وی همچنین بر لزوم تقویت بستر تبادل گردشگران و نیز گردشگری سلامت تأکید و در این راستا انعقاد قرارداد خواهرخواندگی میان بندرانزلی و آکتائو را اثربخش توصیف کرد.

گیلان، پیشتاز در استفاده از ظرفیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا

در این ارتباط تصویری که معاون اقتصادی استاندار، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان و مسئول نمایندگی وزارت خارجه در گیلان نیز حضور داشتند؛ سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آکتائو جمهوری قزاقستان، به وجود ظرفیت برای صادرات محصولات تولیدی گیلان به آکتائو اشاره کرد و گفت: گیلان در استفاده از ظرفیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا و تعرفه‌های ترجیحی این اتحادیه پیشتاز بوده و در این راستا امکان افزایش بهره مندی از این فرصت مطلوب از طریق قزاقزستان و آکتائو وجود دارد.

حبیب‌اله ملکوتی‌فر اتصال راه آهن به بندرکاسپین را باتوجه به ارتباط گسترده از طریق دریا با آکتائو در مسیر رونق مبادلات بسیار اثربخش دانست و افزود: ایجاد خط پروازی مستقیم با یکی از استان های شمالی ایران، علاوه بر تقویت ارتباطات اقتصادی در حوزه های گردشگری و درمانی نیز بسیار حائز اهمیت است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1655111
ارسال نظر
نظرات