شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اردبیل
ساعت: 16:41 منتشر شده در مورخ: 1399/07/17 شناسه خبر: 1655306
رئیس دانشگاه باقرالعلوم(ع):

زیارت اربعین، برطرف کننده تحیّر انسان است+فیلم

زیارت اربعین، برطرف کننده تحیّر انسان است+فیلم
حجت الاسلام مریجی رئیس دانشگاه باقرالعلوم(ع) به تبیین جامعه شناختی زیارت اربعین پرداخت و گفت: زیارت اربعین، عنصر شناختی است که جامعه متحیّر جهانی می تواند با اتصال به چشمه جوشان وحی که از امام حسین(ع) متبلور شده است بهره مند شده و به حرکت انسانی خود برسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام شمس اله مریجی رئیس دانشگاه باقرالعلوم(ع) در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، به تبیین اهمیت و ارزش زیارت اربعین در جامعه پرداخت و گفت: زیارت اربعین، عنصر شناختی است که جامعه متحیّر جهانی می تواند با اتصال به چشمه جوشان وحی که از سینه ناب امام حسین(ع) متبلور شده است بهره مند شده و به حرکت انسانی خود برسد.

حجت الاسلام مریچی زیارت اربعین را یکی از زیارات مهم برای انسان ها عنوان کرد و گفت: این زیارت در فرهنگ شیعه و اسلامی می تواند با رویکردهای متفاوت مورد مطالعه و پژوهش قرار گیرد.

وی در ادامه سخنان خود به تبیین جامعه شناختی زیارت اربعین پرداخت و گفت: جامعه به عنوان محیطی است که افراد در آن روزگار می گذرانند تا بتوانند به اهداف خودبرسند.

رئیس دانشگاه باقرالعلوم(ع) به شرایط تشکیل جامعه پرداخت و گفت: برای برای شکل گیری جامعه نیز 2 شرط برقراری روابط متقابل و ایجاد هدف مشترک لازم است.

وی تصریح کرد: چه بسا روابط متقابل می تواند هدف را نیز در انسان متحول کند از این رو در تشکیل جامعه متعالی برقراری روابط سازنده مهم و لازم است.

این مبلغ اسلامی با بیان اینکه انسان خودخواه است گفت: انسان بر جسب ذات خود، خودش را مورد توجه قرار می دهد و کمتر به خواسته دیگران تن می دهد ولی وقتی به جامعه وارد شد، زندگی جمعی وی را  ناچار به پذیرش خواست جمعی می کند.

حجت الاسلام مریجی با بیان اینکه فرهنگ عنصر لازم برای دستیابی به روابط متقابل است گفت: فرهنگ در واقع همانند نخی است که دانه های تسبیح را به هم متصل می کند و افراد در کنار هم می توانند با برقراری روابط  متقابل  به هدف مشترک برسند.

وی در ادامه سخنان خود به تعریف فرهنگ در جوامع پرداخت و گفت: بعد شناختی فرهنگ مهمتر از ابعاد دیگر آن است.

رئیس دانشگاه باقرالعلوم(ع) به ارش های ایجاد شده توسط فرهنگ در جامعه نیز اشاره کرد و گفت: ارزش ها در حقیقت شکل دهنده سایر جنبه های فرهنگ هستند.

وی با بیان اینکه ارزش ها هدایتگر رفتار انسان ها هستند، گفت: ارزش ها در واقع چراغ هدایت در مسیر زندگی انسان ها هستند.

این پژوهشگر علوم اسلامی در ادامه سخنان خود به تبیین انواع ارزش ها در جامعه پرداخت و گفت: ارزش ها همانند انواع آب هستند که تنها یک قسم از آنها می تواند انسان را به سر منزل مقصود هدایت کند.

وی با بیان اینکه ارزش های مبتنی بر ذوق و سلیقه همانند آب راکد هستند گفت: همانگونه آب راکد متزلزل است و بر اثر نور افتاب تبخیر می شود و یا بدون آن گندیده می شود،گفت: ارزش های سلیقه ای هم نمی تواند برای انسان مفید واقع شود.

حجت الاسلام مریجی با بیان اینکه ارزش های مبتنی بر عقل نیز همانند آب چاه هستند گفت: این ارزش ها نیز به دلیل اینکه در دسترس عموم قرا ندارند یا ابزار لازم برای کسب و بدست آوردن آن برای عموم مهیا نیست، نمی تواند آنسان را به سر منزل مقصود هدایت کند.

وی ارزش مبتنی بر وحی را تنها ارزشی دانست که توانایی هدایت انسان برای دست یابی به کمال را دارد چراکه این ارزش ها همانند چشمه جاری، جوشان هستند و در هر شرایط و زمان و مکانی در دسترس عموم مردم قرار دارند.

رئیس دانشگاه باقرالعلوم(ع) در بخش دیگری از سخنان خود به احادیث برجای مانده ار امام حسن عسگری(ع) در خصوص زیارت اربعین اشاره کرد و گفت: زیارت اربعین در کلام نورانی امام عسگری(ع) در کنار نماز قرار دارد چراکه زیارت اربعین همانند نماز برطرف کننده تحیر انسان است

وی افزود: زیارت اربعین به عنوان عنصر شناختی در دیدگاه جامعه شناسان، هنجاری به عنوان پیاده روی را شکل می دهد که انسان ها را به حرکت در می اورد.

این پژوهشگر اسلامی به بیان  تاریخچه زیارت اربعین نیز پرداخت و گفت: زیارت اربعین از زمان جابربن عبداله انصاری  توسط شیعه  اغاز شد و امروز پیروان مذاهب و جامعه بشری در پرتو این عنصر شناختی هدایت شده و به حرکت درآمده اند.

حجت الاسلام مریجی با بیان اینکه زیارت اربعین، عنصر شناختی است که جامعه متحیّر جهانی می تواند با اتصال به چشمه جاری وحی که از سینه ناب سیدالشهداء متبلور شده و بهرمند شود از عموم مومنین خواست تا در طول زندگانی خود با توسل جستن به زیارت اربعین، دل های خود را منوّر به نور معنوی سیدالشهداء(ع) کنند تا بتوانند با تبین ارزش های دینی به ویژه زیارت اربعین، در تعالی جامعه نقش آفرینی کنند.

 

انتهای پیام/

حجت الاسلام مریجی
https://www.dana.ir/1655306
ارسال نظر
نظرات