شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 16:20 منتشر شده در مورخ: 1399/07/19 شناسه خبر: 1655861
در جلسه ستاد بحران رشت مطرح شد؛

عمده ترین نقاط ضعف در مدیریت بحران عدم هماهنگی بین دستگاهی است/ شناسایی نقاط آسیب پذیر و بحران زای رشت

عمده ترین نقاط ضعف در مدیریت بحران عدم هماهنگی بین دستگاهی است/ شناسایی نقاط آسیب پذیر و بحران زای رشت
جلسه ستاد بحران شهرستان رشت با حضور نمایندگان مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل بحران استانداری و مدیر کل هواشناسی گیلان برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از 8دی، ناصر عطایی سرپرست شهرداری رشت صبح امروز در جلسه ستاد بحران شهرستان رشت اظهار کرد: نزولات جوی نعمت الهی هستند که به دلایل مختلف از جمله عدم تاب آوری شهرها تبدیل به بحران می شوند.

وی با بیان اینکه عمده ترین نقاط ضعف در مدیریت بحران عدم هماهنگی و هم گرایی بین دستگاهی است و باید تفکر جزیره ای را کنار بگذاریم تصریح کرد: کمبود امکانات، فرسودگی ماشین آلات و محدودیت منابع مالی از مواردی است که هنگام نزولات جوی باعث بروز مشکلات می شود.

وی با اشاره به اینکه در سنوات گذشته سازمان خدمات موتوری مسئولیت نگهداری و تامین ماشین آلات شهرداری را برعهده داشت، مطرح کرد: انحلال سازمان خدمات موتوری مشکلات شهرداری را مضاعف کرد.

عطایی در ادامه پیشنهاد داد: استفاده از ظرفیت ماده ۱۵ قانون مدیریت بحران و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی کمک خوبی خواهد بود.

سرپرست شهرداری رشت با اشاره به اینکه شهرداری رشت برای اداره خوب شهر در شرایط بحران به ۱۲۰ دستگاه آماده به کار نیاز دارد بیان کرد: در حال آماده سازی ۴۰ دستگاه هستیم و بیش از ۷۰ دستگاه نیز می بایست اجاره و یا از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنیم.

عطایی اذعان کرد: محدودیت منابع مالی در شرایط بحران مشکلات را مضاعف می کند و باید پیش از شرایط بحران منابع مالی لازم پیش بینی شود.

سرپرست شهرداری رشت خاطرنشان کرد: پیشنهاد می کنم در برنامه کلان مدیریت شهری شهرستان های معین مشخص شوند.

در ادامه علی فتح اللهی، فرماندار رشت در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان رشت با تاکید بر اینکه باید علاج واقعه را قبل از وقوع کرد، اظهار داشت: می توان پیش از وقوع بحران، با برنامه ریزی مناسب و مدون از پیامدهای بعدی جلوگیری کرد و یا آنها را کاهش داد.

وی با بیان اینکه حوادث و بحران ها می توانند طبیعی و یا ناشی از بی تدبیری و برنامگی انسان ها باشد، خاطرنشان کرد: رخداد انواع بلایای طبیعی در شهرستان های استان گیلان، نشان دهنده این است شهرستان های ما همواره می توانند آبستن وقوع حوادث مختلفی باشند.

فرماندار رشت با تاکید بر لزوم وجود بانک اطلاعاتی جامع در خصوص ماشین آلات موجود، افزود: علاوه بر به روز رسانی و رفع نواقص و معایب ماشین آلات، باید نسبت به تهیه یک بانک اطلاعاتی کامل که شامل اطلاعاتی چون تعداد، نوع ، کارایی ماشین آلات و آدرس و شماره تماس رانندگان باشد، اقدام نماییم تا در زمان بروز حوادث بتوانیم در سریع ترین زمان ممکن به عادی سازی شرایط بپردازیم.

 فتح اللهی، شناسایی نقاط آسیب پذیر شهرستان را از سوی دستگاه مرتبط بسیار حائز اهمیت دانست و تاکید کرد: همه دستگاه ها باید نسبت به شناسایی مشکلات و آسیب های حیطه کاری خویش، اشراف بیشتری داشته باشند و از این رو می توان با پیش بینی مناسب، مدیریت شایسته و صرف اعتبارات موجود، اقدام مورد نیاز را در خصوص رفع یا کاهش مشکلات انجام داد.

فرماندار رشت، شناخت محدودیت ها و استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس را دو مقوله مهم در خصوص پیشبرد امور مدیریت بحران دانست و افزود: استفاده از توان کاری نمایندگان و جذب اعتباراتی که از طریق ملی و زمینه های مختلف برای شهرستان در نظر گرفته می شود و همچنین تلفیق اهداف و دیدگاه های مدیریتی در دو مبحث پدافند غیرعامل و مدیریت بحران، باعث کاهش پیامدهای ناشی از این بلایا می شود.

فرماندار شهرستان رشت استفاده از تجربیات سالیان گذشته را در مدیریت بحران های آتی بسیار کارگشا خواند و اظهار داشت: با توجه به اینکه بخش زیادی از ارائه خدمات عمومی به سایر شهرستان های استان از مجرای شهر رشت انجام می شود، باید دقت شود هر گونه اختلال در راه های مواصلاتی و دیگر زیرساخت های مرکز استان، موجب ایجاد بحران در سایر شهرستان ها نیز خواهد شد.

انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1655861
ارسال نظر
نظرات