شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 13:33 منتشر شده در مورخ: 1399/07/20 شناسه خبر: 1656137
رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان شمالی خبر داد؛

دسترسی ۷۲ درصدی دانش آموزان استثنایی به سامانه شاد

دسترسی ۷۲ درصدی دانش آموزان استثنایی به سامانه شاد
متقیان گفت: از ابتدای سال تحصیلی جدید تمامی دانش آموزان این مدارس تحت پوشش آموزش قرار گرفته اند که براساس آمار اعلام شده 72 درصد دانش آموزان و 93 درصد معلمان موفق شده اند به سامانه شاد دسترسی داشته باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی متقیان، رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک اظهار داشت: جهت بهره مندی دانش آموزان استثنایی استان از سامانه شاد به صورت کشوری در این سامانه کانالی تهیه شده که تمامی محتواهای حوزه استثنایی در آن بارگذاری می شود.

وی با اشاره به اینکه برای تولید محتوا در کشور سهمیه بندی انجام شد، گفت: سهمیه خراسان شمالی در گروه ناشنوایان و گروه کم توان ذهنی بود که 30 درصد کتاب تاکنون توسط همکاران استان خراسان شمالی تدوین و در سامانه بارگذاری شده است و مابقی نیز در دست تولید قرار گرفته است.

متقیان با بیان اینکه این فایل ها به صورت ویدیو آماده شده است، عنوان داشت: این فایل ها بعد از بارگذاری در سامانه به صورت کشوری قابل دسترس و استفاده سایرین قرار خواهد گرفت.

این مقام مسئول تعداد دانش آموزان استثنایی مشغول به تحصیل در استان خراسان شمالی را یک هزار و 450 نفر عنوان کرد و گفت: از تعداد کل دانش آموزان 61 درصد را پسران و 39 درصد را دانش آموزان دختر به خود اختصاص داده اند.

متقیان با بیان اینکه در استان خراسان شمالی 367 نفر در بخش های مختلف این مدارس مشغول به ارائه خدمت به دانش آموزان هستند، گفت: دانش آموزان استثنایی استان در 59 مدرسه سطح استان 220 کلاس درس مشغول به تحصیل هستند.

رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تحصیلی جدید تمامی دانش آموزان این مدارس تحت پوشش آموزش قرار گرفته اند که براساس آمار اعلام شده 72 درصد دانش آموزان و 93 درصد از معلمان موفق شده اند به سامانه شاد دسترسی داشته باشند.

 

70 درصد کلاس های روستایی حضوری برگزار می شود

وی با اشاره به اینکه مدارس باز هستند، گفت: سایر دانش آموزانی که به سامانه شاد دسترسی ندارند به صورت حضوری در کلاس ها شرکت می کنند، در مدارس روستایی با توجه به حجم کم دانش آموزان ، 70 درصد کلاس ها به صورت حضوری برگزا می شود و در مدارس شهری حضور در مقطع پیش دبستانی و ابتدایی نسبت به متوسطه بیشتر است.

متقیان گفت: در مدارس استثنایی تنها موضوع آموزش مطرح نیست بلکه کلاس های توانبخشی دانش آموزان مهم و قابل توجه است ، بنابراین اگر خانواده ها فرزندانشان را برای دریافت این کلاس ها به مدارس نیاورند باید از خدمات بیرون از مدرسه با هزینه های بالایی و در عین حال به خطر افتادن سلامت دانش آموزان استفاده کنند.

وی ادامه داد:  از ابتدای شیوع کرونا با همکاری خیران ، برای تمام مدارس دستگاه اتوماتیک ضدعفونی خریداری و اقلام ضدعفونی و بهداشتی تهیه شده و  به مدارس تحویل داده شده که مدارس به صورت مرتب ضدعفونی و نظارت توسط مدیران مراکز و کارشناسان در حال انجام است.

متقیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر توانبخشی در حوزه کاردرمانی، گفتار درمانی و شنوایی شناسی و تربیت شنوایی در مدارس در حال انجام است و استقبال از مدارس ابتدایی و پیش دبستانی بیشتر است.

وی کم سوادی و بی سوادی خانواده های این دانش آموزان را یکی از مشکلات خواند و گفت: باتوجه به اینکه آموزش های استثنایی به صورت خانواده محور است و باید حتما خانواده در کنار دانش آموز حضور داشته باشد، بی سوادی خانواده مشکلات زیادی به همراه دارد.

متقیان افزود: علاوه بر این اغلب این خانواده ها از  اقشار ضعیف جامعه هستند  و به دلیل نداشتن تمکن مالی دسترسی به فضای مجازی برایشان دشوار است.

 

تهیه تبلت برای 50 درصد از دانش آموزان خوابگاهی مدارس استثنایی

این مقام مسئول همچنین رفت وآمد دانش آموزان استثنایی استان را یکی دیگر از این مشکلات خواند و گفت: با توجه به اینکه یک مدرسه در یک نقطه از شهر قرار دارد و باید از نقاط مختلف شهر و روستا در آن حضور پیدا کنند، از طرفی براین اساس که برخی از دانش آموزان شرایط زدن ماسک را ندارند رعایت بهداشت در سرویس ها کار دشوار است.

وی ادامه داد: براساس اصل قانون پرداخت هزینه از سمت خانواده ها 40 درصد است اما در استان خراسان شمالی به دلیل مشکلات معیشتی خانواده ها، بالای 70 درصد هزینه ها توسط اداره پرداخت می شود.

متقیان با اشاره به اینکه 66 نفر از دانش آموزان در خوابگاه حضور دارند، گفت: در این ایام باتوجه به اینکه در خوابگاه دسترسی به گوشی و تبلت ندارند، با پیگیری های انجام شده برای 50 درصد این دانش آموزان تبلت تهیه و در اختیارشان قرار داده شد.

این مقام مسئول همچنین بیان داشت: برای گروهی از دانش آموزان که شرایط حضور در مدارس را ندارند، بسته های آموزشی که همکاران تدوین کرده اند به صورت هفتگی در قالب فایل های ویدیویی به آنها تحویل داده می شود تا از طریق تلویزیون برای فرزنداشن آموزش ها را داشته باشند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1656137
ارسال نظر
نظرات