شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 17:32 منتشر شده در مورخ: 1399/07/20 شناسه خبر: 1656172
جوی فاضلاب در گذرگاه شهروندان تبریزی؛

اینجا کوچه ها در حسرت بهداشت است

اینجا کوچه ها در حسرت بهداشت است
اهالی و کسبه خیابان خرمشهر واقع در چهارراه نادر تبریز از وضعیت نامطبوع فاضلاب در گذرگاه شهروندان و تهدید سلامت آنها شکوه می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تبریز بیدار،موضوع بهداشت یکی از مهم ترین وجوه زندگی انسان است و در صورت اخلال، مشکلات زیادی به بار می آورد؛ یکی از موضوعاتی که با بهداشت انسانی مستقیم در ارتباط است، بحث فاضلاب شهری و تخلیه به موقع و صحیح آن می باشد.

مدتی است که اهالی و کسبه خیابان خرمشهر واقع در چهارراه نادر تبریز از بوی بد فاضلابی که به جوی آب ریخته می شود، شاکی هستند.

درخواست های مکرر کسبه محل به تحریریه تبریزبیدار برای پیگیری موضوع ما را بر آن داشت تا با حضور میدانی در این محله، جویای وضعیت باشیم.

در بدو ورود به منطقه، بوی نامطبوع فاضلاب و بافت کریه المنظر خبر از عمق فاجعه می دهد.

 

پیگیری از شهرداری، شکایت به مرکز بهداشت

رحمان نیکروز یکی از کسبه های چهارراه نادر به خبرنگار ما می گوید: روزانه نیم الی یک ساعت فاضلاب را از طریق پمپ به داخل جوی آب هدایت می شود و معذب می شویم.

او می افزاید: این کار از نظر اصول بهداشتی صحیح نیست، تقاضای ما اینست که مسئولین به این وضعیت رسیدگی کنند.

این شهروند در خصوص پیگیری این وضعیت از نهادهای مربوطه اظهار می دارد: سال های قبل از شهرداری پیگیر شدیم و قول مساعدت دادند ولی کاری انجام ندادند. همچنین به اداره بهداشت شکایت کردیم گفتند به ما ربطی ندارد و مشکل شهرداری است.

طرحی که به درازا کشید

این شهروند تشریح می کند: شهرداری می گوید طرحی برای حذف بافت فرسوده دارد و به دنبال آن این مشکل حل می شود اما خبری نشده است. شاید مدت زمان تخریب خانه ها زیاد طول کشید؛ بالاخره باید فکری به این فاضلاب بکنند.وی اظهار می دارد: می توان از طریق تانکرهایی، فاضلاب را از این مکان خارج کنند و به جوی آب نریزند. با این وضعیت بیماری کرونا، زندگی کردن در شرایط کنونی سخت است.

آقای جمشیدی، کسبه دیگری است که با او همصحبت شدیم. او با اشاره به وضعیت نابسامان خانه های مردم این منطقه می گوید: این خانه ها را ویران گذاشته اند و مردم درمانده شده اند.

طبق اظهارات این شهروند، زمان خروج فاضلاب از چاه و روانه شدن آن به جوی آب، منجر به انباشت آنها در اطراف خروجی پمپ می باشد که بسیاری از شهروندان را از نظر بهداشتی آزار داده و سلامت آنها را تهدید می کند.

تبریزبیدار ابتدا سراغ اعضای شورای شهر رفته تا حرف دل مردم را به نمایندگان آنها در پارلمان محلی برساند.

محرم محمدزاده به محض شنیدن موضوع، بر حضور میدانی در محله تاکید کرده و وعده بررسی موضوع از نزدیک و گفتگو با اهالی را می دهد.

او همچنین می گوید: مسئولیت های مربوط به شهرداری را پیگیری خواهم کرد و البته برخی امورات مربوط به شرکت آب و فاضلاب می باشد.

با وجود پیگیری های بی نتیجه تبریزبدیار از شرکت آب و فاضلاب، به ناچار سراغ یک عضو دیگر شورای شهر تبریز رفتیم.

علی آجودان زاده یکی دیگر از اعضای شورای شهر در این خصوص به خبرنگار تبریزبیدار می گوید: طرح بازسازی بافت فرسوده در این منطقه مصوبه شورای شهر می باشد و طی بازدید رئیس سازمان شهرداری های کشور، بودجه ای برای تملک از سوی این سازمان به این طرح معرفی شده است.

آجودان زاده می افزاید: برای بهسازی آن منطقه کارهای اساسی صورت خواهد گرفت.

وی در خصوص مشکلات تخلیه فاضلاب منطقه نیز می گوید: با وجود همکاری شهرداری با شرکت آب و فاضلاب، اما از نظر قانونی  تخلیه فاضلاب آن منطقه برعهده شرکت آب و فاضلاب می باشد. شهرداری راهکار برای تخلیه فاضلاب آن منطقه ندارد.

وی با اشاره به بی اطلاعی معاون خدمات شهرداری منطقه ۴ از این موضوع، می گوید: بر اساس ادعای این معاونت، باز آفرینی، توسط شرکت توسعه عمران صورت می گیرد و استعلام در این مورد انجام خواهم داد.

در ادامه طبق پیگیری ها از معاونت عمرانی شهرداری منطقه ۴ مشخص شد که فاضلاب این منطقه به فاضلاب شهری متصل نیست.

در این منطقه از شهر در مجموع ۱۵۰ خانه وجود دارد که بر اساس ادعای شهرداری منطقه ۴ تبریز ۸۰ خانه آن جهت طرح بازسازی بافت فرسوده، تملک شده که ۷۰ خانه تخریب و آماده ساخت ایستگاه مترو می باشد و قسمت هایی نیز از طریق بهسازی و ساماندهی برای کاربری تجاری آماده می شود.

پیگیری های بعدی تبریزبیدار حکایت از آن داشت که فاضلاب خانه ها به دو چاه عمیق انتقال یافته و شهرداری به وسیله پمب فاضلاب آن چاه ها را به شبکه فاضلاب منجم انتقال می دهد و چند روزی بود که به دلیل مشکلات و نقص فنی، تخلیه چاه ها صورت نگرفته و نشتی پیدا کرده و محله را درگیر کرده بود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1656172
ارسال نظر
نظرات