شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 17:12 منتشر شده در مورخ: 1399/07/20 شناسه خبر: 1656237
رهبر حزب جبهه خلق آذربایجان؛

الهام علی اف ترکیه را از روند مذاکرات صلح مسکو کنار گذاشت

الهام علی اف ترکیه را از روند مذاکرات صلح مسکو کنار گذاشت
علی کریملی، رئیس حزب جبهه خلق آذربایجان امضای توافق آتش‌بس حاصل شده در مسکو را مغایر با منافع ملی جمهوری آذربایجان دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، علی کریملی، رئیس حزب جبهه خلق جمهوری آذربایجان که هم‌زمان با درگیری نظامی ارتش این کشور با ارمنستان ، انتقاد از الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان و سایر ارکان حکومت را کاملاً متوقف کرده بود، امضای توافق آتش‌بس حاصل شده در مسکو را مغایر با منافع ملی جمهوری آذربایجان دانست.

علی کریملی در صفحه فیس‌بوک خود نوشت:

توافق آتش‌بس به ابتکار روسیه، بدون در نظر گرفتن شروط و منافع جمهوری آذربایجان امضاء شده است. نارضایتی ملتمان از این توافق طبیعی است. پنج روز پیش از آتش‌بس، شروط زیر از طرف الهام علی‌اف برای آتش‌بس مطرح شده بود:

  • نیروهای ارمنستان باید از آذربایجان خارج شوند
  • تمامیت ارضی آذربایجان به رسمیت شناخته شود
  • ارمنستان برای خارج کردن نیروهای خود از اراضی آذربایجان جدول زمانی مشخص کند،
  • پاشینیان از آذربایجان عذرخواهی کند
  • و...

در روزهای جنگ، قاطعانه در کنار ارتش‌مان قرار گرفتیم اما در توافق امضاء شده در مسکو هیچ یک از این شروط در نظر گرفته نشده است. توافق آتش‌بس در مسکو که با تأکید و فشار روسیه حاصل شد، موقعیت روسیه را در منطقه قوی‌تر کرد.

روسیه، موقعیت متزلزل خود را در ارمنستان تحکیم بخشید و نفوذ خود در جمهوری آذربایجان را افزایش داد و به دنیا این پیام را آشکارا داد که  حرف آخر در موضوع جنگ و صلح در قفقاز جنوبی، به روسیه تعلق دارد. اما به‌رغم وعده جمهوری آذربایجان، ترکیه از روند صلح کنار باقی ماند.

حاکمیت آذربایجان باید احساسات ملت را در نظر بگیرد و بفهمد که حمایت مردمی که طی 13 روز جنگ احساس کرد، یک حمایت مشروط بود.

ملتمان نه از یک نیروی سیاسی خاص، بلکه از آزاد شدن اراضی حمایت کرد. از سیاستی که منافع آذربایجان را در نظر نگیرد و برای تداوم اشغال اراضی کشور زمینه فراهم کند و وابستگی به دولت خارجی ایجاد کند، هیچ حمایتی نمی‌شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1656237
ارسال نظر
نظرات