شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قم
ساعت: 12:36 منتشر شده در مورخ: 1399/07/22 شناسه خبر: 1656794
مدیرکل انتقال خون استان قم:

همشهریان با اهدای خون به خانواده بزرگ انتقال خون بپیوندند/افزایش9درصد مصرف خون در مراکز درمانی

همشهریان با اهدای خون به خانواده بزرگ انتقال خون بپیوندند/افزایش9درصد مصرف خون در مراکز درمانی
مدیرکل انتقال خون استان قم با اشاره به افزایش 9درصد مصرف خون و فرآورده های خونی در مراکز درمانی نسبت به مشابه سال قبل، گفت: همشهریان با اهدا خون به خانواده بزرگ انتقال خون بپیوندند تا نیاز استان و کشور تامین شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  مرتضی نوریان در گفتگو با خبرنگار  قم فردا با اشاره به میزان اهدا خون در سال جاری، اظهار داشت: در خصوص میزان اهد خون در شروع نیم سال دوم سال جاری با کاهش مراجعه کننده و اهدکننده مواجه هستیم و در حال حاضر آمار مراجعات و اهدا خون رو به کاهش است.
وی ادامه داد: البته میزان اهدا خون در 6ماهه اول سال جاری نسبت به مشابه سال قبل روند افزایشی داشته است اما امیدواریم که مردم استان و اهداکنندگان خون در این مدت هم برای رفع نیاز بیماران به خون و فرآورده های خونی اهدا خون داشته باشند.
مدیرکل انتقال خون استان قم بااشاره به اهدا خون در روز اربعین، گفت: در روز اربعین شهادت سید و سالار شهیدان حدود 50واحد اهدا خون صورت گرفت.
وی بیان داشت: ذخایر خونی استان مطلوب است و ما هم نیاز درمانی مراکز استان را به همت اهدا کنندگان تاکنون توانسته ایم برطرف کنیم.
نوریان بااشاره به شبکه خون رسانی کشور خاطرنشان کرد: یکی از وظایف ما علاوه بر تامین خون مورد نیاز استان ، کمک به تامین خون مورد نیاز شبکه کشوری نیز است.
وی تاکید کرد: این موضوع اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه اهدا کنندگان خون ؛ از سن 18سال تا 60؛ نسبت به اهدا خون در طول سال اقدام کنند.
مدیرکل انتقال خون استان قم با اشاره به اینکه هر فرد در سال می تواند چندین مرتبه خون اهدا کند، ابراز داشت: هر کسی که می تواند خون اهدا کند باید در این عمل خیر شرکت کند تا به خانواده بزرگ انتقال خون بپیوندد و ما را در تامین خون و فرآورده های خونی موردنیاز بیماران کمک کند چرا که طول عمر خون و سلول های خونی کوتاه است.
وی اضافه کرد: همچنین مصرف خون و فرآورده های خونی در مقایسه با سال گذشته حدود 9درصد افزایش داشته است که به همین دلیل باید مردم نسبت به اهدا خون همت بیشتری داشته باشند.
نوریان با اشاره به اهدا پلاسمای بیماران بهبود یافته کرونا، گفت: همچنان مانند قبل مرکز انتقال خون روح الله که در میدان روح الله قرار دارد آماده دریافت پلاسمای خون از بهبودیافتگان بیماری کرونا است.
وی خاطرنشان کرد: از بهبود یافتگان این بیماری به جهت شکرانه این سلامتی که خداوند به آنها عطا کرده است تقاضا داریم به دلیل وجود پادزهر بهبودی این بیماری در خون آنها ، پلاسما اهدا کنند چرا که این پلاسما می تواند جان یک بیمار کرونایی را نجات دهد.
مدیرکل انتقال خون استان قم با اشاره به اینکه هر ده دقیقه فراوده های خونی در مراکز درمانی توزیع می شود، اضافه کرد: از ابتدای این طرح تاکنون 144واحد پلاسما از این بیماران بهبود یافته کرونا دریافت شده است و در ذخایر استان وجوددارد و در موارد لزوم به مراکز درمانی ارسال می شود.
وی تصریح کرد: مرکز انتقال خون 15خرداد در روز شهادت امام رضا(ع) از ساعت 8تا14 در بخش آقایان فعال است تا هرکدام از همشهریان در صورت تمایل بتوانند نذر خون داشته باشند.


انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1656794
ارسال نظر
نظرات