شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 10:07 منتشر شده در مورخ: 1399/07/26 شناسه خبر: 1657948
گزارشی از مراسم تشییع شهید مدافع حرم در قزوین؛

دیار الموت به میزبانی «آقا ذکریا» آمد/ پیکر شهید شیری در مزار بهشتی خود آرام گرفت

دیار الموت به میزبانی «آقا ذکریا» آمد/ پیکر شهید شیری در مزار بهشتی خود آرام گرفت
مراسم تشییع و تدفین شهید ذکریا شیری امروز همزمان با شهادت حضرت شمس الشموس امام رضا(ع) برگزار خواهد شد و مردم از نقاط مختلف استان قزوین از ساعت‌ها قبل تر در مزار شهدای شهر اقبالیه حاضر شده‌اند تا رسم پذیرایی از میهمان خود را به خوبی به جای بیاورند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین؛ این روزها خبری در شهر است، خبر بازگشت یک پدر، یک قهرمان، یک شهید! اما بیایید از کمی قبل‌تر شروع کنیم.

آن روزهایی که داعش بخش زیادی از سوریه و عراق را تصرف کرده و برای ایرانمان دندان تیز کرده بود، شهید ذکریا شیری یکی از رزمندگانی بود که به ندای کربلایی سیدالشهدا (ع) گوش سپردند که می‌فرمود:

"مَنْ کَانَ بَاذِلًا فِینَا مُهْجَتَهُ، وَ مُوَطِّناً عَلَى لِقَاءِ اللَّهِ نَفْسَهُ، فَلْیَرْحَلْ مَعَنَا" هرکس می‌خواهد جان خود را در راه ما بذل کند و خود را برای ملاقات با خدا آماده کرده است، با ما کوچ کند.

روزی که اصحاب آخرالزمانی سیدالشهدا (ع) خانه و خانواده را به خدا می‌سپردند و راهی سوریه می‌شدند، شاید هنوز غریب بودند و خیلی از ما نه این کار آن‌ها را می‌فهمیدیم و نه آرمان آن‌ها را.

اما تفاوت‌ شهدا همین بود که تکلیف خود را در لحظه درست تشخیص دادند، سرزنش‌ها و ممانعت‌ها پایشان را نلرزاند و بر آنچه یقین داشتند حق است، ثابت قدم ماندند.

حالا اما، با گذشت سه سال از نابودی سلطه‌ی داعش و آزادی شهرهای عراق و سوریه، حقیقت بیش از پیش درخشان شده و هر بار که شهیدی بازمی‌گردد، بار دیگر برای ما یادآوری می‌شود.

جنگ با داعش تهدیدی بود که همچون دفاع مقدس، گوهر وجودی شهدا را به ما شناساند و چه نیک گفت شهید آوینی که " شهدا از دست نمی‌روند، بلکه به دست می‌آیند".

جوان‌هایی متولد دهه شصت و هفتاد که با بذل خونشان اگرچه از میان ما رفتند، اما به جایگاهی رفیع نزد خداوند دست یافتند و واسطه‌ی دستگیری از ما انسان‌های معمولی شدند.

آن‌ها در جهادشان سرزمین‌ها را نجات دادند و پس از شهادت و با بازگشت پیکرشان نیز، دل‌های آلوده به روزمرگی ما را نجات می‌دهند. هر بار که شهیدی باز می‌گردد، حال و هوای شهر تغییر می‌کند و گویی به قلوب زنگار گرفته‌ی ما نظر می‌کنند.

این روزها و در شرایطی که بیماری کرونا توفیقاتی چون پیاده‌روی اربعین و زیارت از نزدیک اهل بیت را از ما سلب کرده، شهدای غریب مدافع حرم بودند که دستی رساندند و به دادمان رسیدند، تا این غربت و تنهایی و بی‌حوصلی روزهای خانه‌نشینی زمین‌گیرمان نکند.

شهید ذکریا شیری جوان دهه شصتی شهر قزوین متولد خدابنده استان زنجان بود از نوجوانی آرزویش شهادت بود، مادرش می‌گوید به حدی این آرزو را تکرار کرده بود که شهادتش برایم غریب نبود.

سال ۹۴ بود که با اصرارهای فراوان شهید با اینکه همسرش محمدصدرا را باردار بود و دختر کوچکی به نام فاطمه داشت همراه دیگر همرزمان شهیدش عازم سوریه شد و پس از چندماه مقاومت و ایستادگی در منطقه خانطومان سوریه به شهادت رسید.

اما، پیکرش در خانطومان ماندگار شد و امروز پس از ۴ سال و ۱۰ ماه به زادگاهش برگشته و امروز مردم قزوین در شهر اقبالیه از شهیدشان به خوبی میزبانی می‌کنند.

مزاری که به زیبایی با گل‌های رنگارنگ تزیین شده تا شهید مدافع حرمی را در آغوش بگیرد که فرشته‌ها برای زیارتش لحظه شماری می‌کنند.

مراسم تشییع و تدفین شهید از ساعت ۱۰ امروز(شنبه) ۲۶ مهرماه همزمان با شهادت حضرت شمس الشموس امام رضا(ع) شروع خواهد شد اما مردم از نقاط مختلف استان قزوین از ساعت‌ها قبل تر در مزار شهدای شهر اقبالیه حاضر شده اند و با رعایت پروتکل‌ها بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی منتظر حضور شهید شیری هستند تا رسم پذیرایی از میهمان خود را به خوبی به جای بیاورند.

مادر شهید ذکریا شیری:

"ذکریا" را مانند علی‌اکبر(ع) راهی سوریه کردم و مانند علی‌اصغر(ع) تحویل گرفتم

امروز همه جا پر است از قصۀ بازگشت شهدای خانطومان؛ قصۀ رشادت شهدایی همچون ذکریا شیری، رضا حاجی زاده، علی عابدینی، محمد بلباسی، حسن رجایی‌فر، مجید سلمانیان و مهدی نظری؛ شهدایی که امروز از آنها به عنوان «قهرمانان وطن» یاد می‌شود.

حالا کسی نمانده که داستان پنج سال چشم انتظاری ننه رقیه‌ را برای بازگشت فرزندش نشنیده باشد؛ جوانی که در یکم آذرماه سال ۱۳۶۵ در روستای گرماب خدابنده به دنیا آمد و تحصیلاتش را تا مقطع کارشناسی در رشتۀ مدیریت دفاعی ادامه داد.

در تاریخ ۱۱ فروردین ماه سال ۱۳۸۷ ازدواج کرد و دارای دو فرزند پسر و دختر بوده و پاسدار بود و توسط سپاه صاحب الامر(عج) قزوین به عنوان فرماندۀ دسته و مدافع حرم در جبهه دفاعی سوریه حضور یافت؛ در چهارم آذرماه سال 1394، در حلب سوریه بر اثر انفجار تلۀ انفجاری و اصابت ترکش و جراحات وارده شهید شد.

ذکریا آرزویش شهادت بود، آرزویی که رنگ حقیقت گرفته و برای مادر افتخار آفرید و برای محمدصدرای پنج ساله و فاطمه هم الگو شد.

برای مادر ذکریا بازگشت پیکر مطهر یوسف گم‌گشته، مرهمی بر هجران چندین ساله شد، بالاخره مادر است و خوب می‌داند که چشم انتظاری چه طعمی دارد، آن هم پنج سال!

از ننه رقیه در مورد احساسش نسبت به بازگشت پیکر مطهر فرزندش که می‌پرسم، صلابت در کلامش جاری می‌شود و می‌گوید: مسلما هر مادری بعد از بازگشت فرزندش خوشحال می‌شود، لحظه‌ای که ذکریا را برای اعزام به سوریه بدرقه می‌کردم، تصورم این بود، او را زمان برگشتش هم مانند زمان اعزامش ببینم اما وقتی پیکر برگشت و او را زخمی دیدم، مصیبت کربلا و حضرت زینب(س) در ذهنم تداعی شد.

وی با صدایی حاکی از بغضی فروخورده‌ ادامه می‌دهد: ذکریا را مانند علی اکبر(ع) بدرقه کردم و مانند علی اصغر(ع) تحویل گرفتم؛ خدا را برای بازگشت فرزندم و شهادتش شکر می‌کنم.

از این مادر شهید می‌پرسم، چشم انتظاری برای یک مادر سخت است، آن هم پنج سال دور از وطن؛ ادامه می‌دهد: بسیاری از خانواده‌های هشت سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم از جمله خانواده الیاس چگینی از شهدای مدافع حرم، چشم انتظار هستند، به حق مظلومیت این شهید، از خداوند درخواست داریم که چشم انتظاری همه خانواده‌ شهدا هم به پایان برسد.

مادر شهید ذکریا شیری عنوان می‌کند: چشم انتظاری برای یک مادر سخت است اما افتخاری که شهادت دارد، این چشم انتظاری را جبران می‌کند؛ در مدت پنج سالی که منتظر بازگشت ذکریا بودم، انتظار امام زمان(عج) را به معنای واقعی درک کردم و دعایم فرج امام عصر(عج) به حق شهدای مظلوم است.

می‌گویند، شهادت، لیاقت می‌خواهد و شهادت رسم جوانمردان است، وقتی از مادر شهید درباره شهادت فرزند شهیدش می‌پرسم، می‌گوید: ذکریا نسبت به پدر و مادر بسیار ارزش و احترام قائل می‌شد و از همان کودکی عاشق اهل بیت(ع) و شهادت بود؛ تحصیلات دورۀ متوسطه را که تمام کرد، تصمیم گرفت با نیت شهادت و اعزام به سوریه، به سپاه برود.

وی تصریح می‌کند: در منزلمان وقتی موضوع شهادت به عنوان یکی از موضوعات اصلی عنوان شد؛ از شنیدن خبر شهادت ذکریا تعجب نکردم زیرا می‌دانستم این خواسته قلبی شهید است؛ امروز هم به رضای الهی، از شهادت ذکریا راضی‌ام.

ننه رقیه لبخندش دوباره جان می‌گیرد و می‌گوید: قبل از شهادت ذکریا، یک اتاق ساختیم و گویا به خواست خداوند آن اتاق مخصوص ذکریا شد، بعد از ازدواج، ذکریا با همسرش چهار سال در آن اتاق ۱۲ متری زندگی کردند.

مادر شهید شیری ادامه می‌دهد: بعد از شهادتش، این اتاق را سروسامان داده و عکس، لباس رزم، ساک و کفش‌هایش را در آن چیدم؛ گاهی در آن اتاق با خدا رازو نیاز می‌کردم و می‌گفتم خدایا هرآنچه را خودت صلاح می‌دانی برایمان قسمت کن؛ اگر صلاح فرزندم در بازگشت به میهن است زودتر برگردد و اگر هم صلاح به بازگشت نیست، فرزندم را در راه زینب(س) هدیه دادم.

وی بیان می‌کند: وقتی بر بالین پیکر مطهر فرزندم حاضر شدم، دورکعت نماز شکر اقامه کردم و امروز هم این شهید را برای آمرزش و خوشبختی تمام جوانان شفیع قرار می‌دهم.

از این مادر شهید می‌پرسم، حالا که پسرت شهید شده، شما چه انتظار از مردم و مسئولان دارید که در پاسخ می‌گوید: شهدای هشت سال دفاع مقدس مظلومانه شهید شدند و برای حفظ وجب به وجب کشور و میهن از جان خود گذشتند؛ این شهدا مظلومانه شهید شدند و از مسئولان درخواست دارم نگذارند خون شهدا پایمال شود و راه شهدا را ادامه دهند.

مادر شهید شیری تصریح می‌کند: مردم همیشه برای دفاع از کشور ایستادگی کردند و با خلوص نیت در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی حضور داشتند، مسئولان باید قدر زحمات مردم را بدانند و توجه کنند که در روز قیامت باید جوابگوی این مردم باشند.

وی اضافه می‌کند: مسئولان به فکر مردم، فریادرس مظلومان، کارگران و خانواده‌های بی بضاعت باشند و اگر این امور را درنظرداشته باشند، مسلما حقوق خود را نسبت به شهدا ادا کردند.

فرصت کوتاهمان برای شنیدن صدای باصلابت و لبخند بی پایان مادر تمام شد؛ حالا ما مانده‌ایم با روایت ناتمام از مادران و نهضتی که بعد 1400 سال همچنان ادامه دارد.

حالا ما مانده‌ایم با عکس‌هایی از محمدصدرای 5 ساله با لباس رزم که بر بالین پیکر مطهر پدر به او ادای احترام نظامی می‌کند و فاطمه نازدانۀ پدر شهید که اشک امان صحبت با پدر را نمی‌دهد.

داستان ما بعد از پنج سال فراق از فرزند و پدر هم به سررسید اما روایت پرکشیدن عاشقان الهی تا رسیدن به ظهور منجی عالم همچنان باقیست.

امام جمعه قزوین:
 
صبر و استقامت، جلوه‌ای دیگر از منش والدین شهدا است
 
آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در حاشیه مراسم تشییع شهید شیری گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین اظهار کرد: شهید ذکریا شیری از مدافعان حرمی بود که با علاقه و اختیار خود جهت دفاع از حرم حضرت زینب(س) و مردم مظلوم مسلمان سوری و حضور در صحنه جهاد و شهادت وارد میدان سوریه شدند.
 
وی بیان کرد: خانواده شهید ذکریا شیری در روند پاسداری، نهایت همکاری و همراهی را با شهید داشتند؛ حتی بعد از شهادت با صبر و استقامت و حمایت از شهید و مسیر شهادت او جلوه‌ی ستودنی دیگری را به نمایش گذاشتند.
 
امام جمعه قزوین تصریح کرد: شهید ذکریا شیری در زمان اعزام به سوریه فرزندی در راه داشت، اما عشق وافر او به مجاهدت در راه خدا و  دفاع از حرم  مانع حضورش در میدان جهاد نشد.

وی در پایان گفت: همه ی ما مردم باید راه خلوص، معنویت، شجاعت و ذلت ناپذیری را از شهید ذکریا شیری و همرزمانش بیاموزیم و امانت انقلاب را با زمینه سازی به ظهور منجی عالم بشریت متصل کنیم.

برادر شهید:

برادرم همیشه به موضوع پیروی و حمایت از ولایت فقیه تاکید می‌کرد

مجید شیری در حاشیه مراسم تشییع پیکر برادرش ذکریا شیری به خبرنگار صبح قزوین؛ درباره ویژگی‌های شهید ذکریا شیری اظهار کرد: از مهمترین ویژگی‌های برادرم، احترام به پدر و مادرمان بود که به نظرم به همین علت این مقام را بدست آورد و به درجه شهادت رسید؛ چراکه از دعای پدر و مادر عاقبت به خیر شد.
 
وی درباره احساس خود درباره بازگشت پیکر برادرش، افزود: بسیار احساس خوبی دارم که پس از پنج سال پیکر برادرم به وطن بازگشته و چشم انتظاری خانواده، بخصوص مادرم به پایان رسید و امیدوارم چشم انتظاری همه خانواده‌های شهدا از جمله شهید الیاس چگینی، با بازگشت پیکر شهیدشان به پایان برسد.
 
برادر شهید ذکریا شیری بیان کرد: برادرم همیشه به موضوع پیروی و حمایت از ولایت فقیه تاکید می‌کرد و سعی می‌کرد که حتی در کار خود هم همه افراد را به پیروی از ولایت فقیه دعوت کند.
 

وی ابراز کرد: ماندگارترین خاطره‌ای که از برادرم به یاد دارم این است که شب ماموریت در جمع دوستانش گفته بود که اگر اتفاقی افتاد، جانباز شدم و پیکرم به زمین افتاد کسی به خاطر پیکر من جان خود را به خطر نیندازد و طبق خواسته خود ذکریا، شهادتش همین گونه رقم خورد و پس از پنج سال پیکرش به وطن بازگشت.

نماینده قزوین در مجلس:
 
شهدا رزق معنوی ما هستند/ شهادت به معنای حضور همیشگی و ابدی شهداست
 
فاطمه محمدبیگی در حاشیه مراسم تشییع شهید شیری گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین با اشاره به بازگشت پیکر مطهر شهید مدافع حرم "ذکریا شیری" به میهن اظهار کرد: شهدا رزق معنوی ما هستند و ما باید ادامه دهنده راه و یاد آنها باشیم، مردم با دیدن پیکر پاک شهدا با آرمان‌های این عزیزان تجدید بیعت می‌کنند و با شهدا عهد می‌بندند که ادامه دهنده راه آنها باشند.
 
وی با اشاره به تاثیر حضور شهدای مدافع حرم در کشور و خصوصا استان قزوین عنوان کرد: دشمنان اسلام بدانند تا وقتی تفکر شهادت‌طلبی در زندگی ما جریان دارد از مبارزه باکی نداریم.
 آنهایی که درصدد تخریب تفکر انقلابی جوانان ما هستند آگاه باشند که ما تمام تلاش خود را برای اقامه قسط و عدل در سراسر جهان خواهیم کرد.
 
محمدبیگی در ادامه با بیان اینکه شهادت به معنای حضور همیشگی و ابدی شهداست؛ گفت: برپایی انقلاب جهانی مهدوی در ادامه مسیر انقلاب اسلامی ایران با ظهور حضرت حجت(عج) و برافراشتن پرچم اسلام به دست ایشان تحقق می‌یابد.
 
عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس اذعان کرد: مادران مسلمان ایرانی بارها توانایی پرورش و تربیت فرزندانی با روحیه عشق به ایثار و شهادت طلبی را ثابت کرده و عزیزانشان را در راه خدا و اعتلای نظام اسلامی هزینه کردند.
 
وی با تاکید بر وظیفه مردم و مسئولان در برابر ایثارگری‌های شهدای مدافع حرم همچون شهید ذکریا شیری یادآور شد: ما مدیون خانواده شهدا هستیم؛ زیرا حق بزرگی بردوش همه مردم دارند؛ مسئولان نیز باید در مقابل خون شهدا و  مسئولیتی که برعهده دارند؛ با دوری از کج روی‌ها، بدی‌ها، تنبلی و سستی‌ها در مسیر خدمت به مردم پاسخگو باشند.
 
محمدبیگی بیان کرد: خدمت جهادی و مخلصانه از اهم وظایف مسئولین در قبال خون‌هایی است که برای رشد نهال انقلاب ریخته می‌شود؛ چراکه به همان نسبت وظیفه ما در پاسداری از خون شهدا سنگین‌تر می‌شود. 
 
نماینده مردم قزوین در مجلس در پایان گفت: بهترین خدمت و پاسداشت خون شهدا، احترام به خانواده‌های شهدا و ایثارگران، رسیدگی به آنها و در راس آن پیروی از رهبری معظم انقلاب است.

رزمنده تیپ فاطمیون:

حضور شهدا باعث بیداری و هوشیاری شیعیان می‌شود
 
حسن جعفری در حاشیه برگزاری مراسم تشییع شهید ذکریا شیری در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین اظهار کرد: برای تشییع پیکر شهید شیری و احترام به مقام والای این شهید بزرگوار و هم به عنوان همرزم این شهید در این مراسم شرکت کردم.
 
وی افزود: ما مدافعان حرم برای دفاع از مقدسات و حریم حضرت زینب(س) که به دست تکفیری‌های داعش افتاده بود به سوریه اعزام شدیم.
 
رزمنده لشکر فاطمیون بیان کرد: حضور شهدا باعث بیداری و هوشیاری مردم شهیدپرور می‌شود تا مردم به این آگاهی برسند، تکفیری‌ها کسانی هستند که دنیا را ویران کردند و باید جلوی آنها ایستاد. مردم نباید بگذارند این خون‌ها پایمال شود و باید راه شهدا را ادامه دهند.

فرمانده سپاه ناحیه امام سجاد(ع) استان قزوین

از شرمندگی درآمدیم 
 
سرگرد محمد اصلی بیگی در مراسم تشیع پیکر شهید مدافع حرم شهید "ذکریا شیری" در گلزار شهدای شهر اقبالیه که با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، ضمن تسلیت سالروز شهادت امام رضا(ع) خطاب به فرزندان این شهید بزرگوار اظهار کرد: فاطمه عزیز چشمت روشن، محمدصدرای عزیز چشمت روشن که قبل از به دنیا آمدنت پدر به آسمان بال کشیده بود؛ نه پدر شما را دید و نه شما پدر را دیدی و اکنون پنج سال چشم انتظاری به سر آمد.
 
وی افزود: خاک‌های گرم سوریه با پیکر شهید شیری خداحافظی کردند و این شهید بزرگوار اکنون به آغوش وطن بازگشته است.
 
فرمانده سپاه ناحیه امام سجاد(ع) استان قزوین ابراز کرد: پنج سال پیش در آذر ماه سال 94 ذکریا را در سوریه جا گذاشتیم و برگشتیم؛ ما شرمنده خانواده شهدا شدیم اما الحمدلله به برکت دعای مادر شهید، ما از شرمندگی درآمدیم و شهید شیری به وطن بازگشت.
 
اصلی بیگی عنوان کرد: پیکر شهید چگینی هم هنوز در سوریه جا مانده است؛ ما شرمندگی را از امام حسن(ع) که روز گذشته شهادتش بود درک کردیم و امیدواریم این شهید بزرگوار نیز به وطن بازگردد و چشم انتظاری خانواده‌اش به پایان برسد.
 
این مقام مسئول با اشاره به روحیه بالای مادر شهید تصریح کرد: پنج سال شرمندگی به پایان رسید و برای بیشتر شرمنده نشدن ما، مادر بزرگوار شهید ذکریا شیری به اعضای خانواده گفته بود که "زمانی که سردار آذربایجانی، فرمانده لشکر به خانه ما می‌آید حق ندارید گریه کنید و آن‌ها را شرمنده کنید".
 

وی در پایان گفت: در استان قزوین ۱۷۲ شهید گمنام و مادران چشم انتظار وجود دارد؛ مادرانی که هر وقت در خانه‌ها به صدا در می‌آید گمان می‌کنند که خبری از شهیدشان رسیده است؛ امیدواریم چشم انتظاری تمامی خانواده شهدا به پایان برسد.

مسئولان همچون شهدا برای مردم خالصانه خدمت کنند

عبدالله کشاورز در حاشیه برگزاری مراسم تشییع شهید ذکریا شیری در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین اظهار کرد: شهدای مدافع حرم برای دفاع از حریم اهل بیت(ع) به سوریه رفتند و شخصی که جانش را برای دفاع از اسلام و اهل بیت به دست می گیرد برای مردم ارزشمند است.
 
وی افزود: شهدای صدر اسلام، شهدای دفاع از وطن، شهدای مدافع سلامت و دیگر شهدای ایران اسلامی برای مردم ارزشمند هستند و این تاثیر مهمی در جامعه دارد و مردم باید از ایثار شهدا الگو بگیرند.
کارشناس پرستاری تصریح کرد: انتظار شهدا از مسئولان این است که ادامه دهنده راه و منش شهیدان باشند و همانطوری که شهدا برای خدمت به مردم رفتند و شهید شدند از مسئولان هم انتظار دارند خالصانه به مردم جامعه خدمت کنند و جلوی باطل بایستند.

نمای هوایی از مراسم تشییع پیکر شهید مدافع حرم شهید شیری/ برگزاری مراسم همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

انتقال پیکر شهید به منزل ابدی

همرزم شهید شیری: 
 
شهید ذکریا شیری، شخصیتی متخصص و عمل‌گرا و جهادی بود
 
سید حسن موسوی در حاشیه مراسم تشیبع شهید در گفت‌وگو با خبرنگار صبح قزوین با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی شهید شیری اظهار کرد: شهید ذکریا شیری در بُعد شخصیتی، انسانی مودب، متین، کم‌صحبت، خوش‌اخلاق و صبور و در حیطه مسئولیتی، پاسداری به معنای واقعی کلمه، جدی درانجام مسئولیت‌های محوله و متخصص در کار خود بود.
 
وی عنوان کرد: شهید ذکریا شیری به دلیل شخصیت والایی که داشت در هر جمعی که حضور می‌‌یافت با برخوردی سرشار از محبت و احترام همکاران مواجه می ‌شد و همه این شهید بزرگوار را قلبا دوست داشتند.
 
همرزم شهید شیری اذعان کرد: شهید علاقه وافری به اهل‌بیت(ع) و شرکت در مجالس منتسب به ائمه اطهار داشت و بارها ارادت قلبی وی نسبت به اهل بیت در مجالس روضه مشاهده می‌شد و این ارادت خالصانه  سرنوشت او را به گونه‌ای رقم زد که شهید عزیز در جوار حضرت زینب(س) و حضرت رقیه سلام الله به فیض شهادت نائل شود.
 
وی در ادامه گفت: شهید ذکریا شیری اعتقاد و علاقه وافری به انقلاب و مقام معظم رهبری داشت و در مصاحبه‌های شهید این عشق و ارادت عینا مشاهده می‌شود.
 
مسئول کانون مداحان سپاه استان قزوین اضافه کرد: شهید اگر صحبتی می‌کرد و یا نظری می‌‌داد قطعا آن را محقق می‌کرد و با رفتار خود اثبات کرد که می‌شود اهل عمل بود و به نتیجه مطلوب رسید و به حرف اکتفا نکرد.

موسوی در پایان با اشاره به شیوه شهادت شهید ذکریا شیری گفت: شهادت شهید شیری توسط همرزمانش در محل تایید شده بود؛ اما به دلیل موقعیت خطرناک منطقه‌ و در تیررس دشمن بودن محل با وجود ریسک خطر بالا، امکان انتقال پیکر شهید شیری و دیگر شهدا از منطقه عملیاتی عملا ممکن نبود.

فرمانده مدافع حرم:

دستاورد مدافعان حرم قدرت‌گرفتن جبهه مقاومت بود/ دشمنان می‌گویند هر هزینه‌ای در دنیا انجام دادیم، محصولش را ایران برداشت می‌کند
 
سردار هاشم آذربایجانی در مراسم تشییع شهید شیری که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مزار شهدای گمنام شهر اقبالیه برگزار شد، اظهار کرد:
یاد شهدای مدافع حرم استان قزوین، شهید محمدرضایی، شهید سیاهکالی مرادی، شهید الیاس چگینی که هنوز پیکرش بازنگشته، شهید  پورمراد، شهید حجت اسدی، شهید روح‌الله رحیمی،  شهید حسین محمدی و در راس همه‌ی اینها فرمانده عملیات مبارزه با داعش حاج قاسم سلیمانی را گرامی می‌داریم.
 
وی افزود: به من امر کردند که از رشادت‌های این شهید بگویم و تحلیل کنیم که شهدای این میدان چه دستاوردهایی داشتند؟ گاهی در فضای مجازی حرف‌های طعنه‌داری به خانواده شهدا می‌زنند، ما به خانواده شهید شیری می‌گوییم اگر حضور فرزندان شما در جبهه‌ی مقاومت نبود، امروز باید در کوچه‌پس‌کوچه‌های استان با داعشی‌ها می‌جنگیدبم.
 
این فرمانده مدافع حرم تصریح کرد: از زمانی که حضور تکفیری‌ها در سوریه شروع شد، امام خامنه‌ای با فرماندهی خودشان و فرماندهی میدانی حاج قاسم سلیمانی تاکید کردند که تکفیری‌ها باید از بین بروند. 
 
وی تاکید کرد: اوایل هیچ‌کس از کار شهدای مدافع حرم مطلع نبود و حتی مسئولین هم نمی‌دانستند. آن زمان اجازه نداشتیم برای تشییع در شهرها بگوییم این شهید مدافع حرم حضرت زینب(س) است. از سال ۹۴ بود که رهبری اجازه دادند شهدای مدافع حرم معرفی و رسانه‌ای شوند. 
 
 آذربایجانی گفت: قرار بود با آمدن داعش کشور اسلامی سوریه و عراق تشکیل شود و حول محور داعش جمهوری اسلامی ایران را از بین ببرند، هدف اصلی از تشکیل داعش ایران بود. اگر این شهدا حضور پیدا نمی کردند، معلوم نیست اکنون وضعیت چه بود؟ 
 
این فرمانده سابق سپاه در قزوین ابراز کرد: دشمن و فرماندهان داعشی هم قسم شده بودند تا تمام زیارتگاه‌های اهل بیت را در عراق و سوریه از بین ببرند. این تهدید را ابتدا رهبری متوجه شد و با نیروهای سازماندهی شده‌ی لبنان در دفاع از حرم حضرت زینب جبهه‌ی مقاومت را فرماندهی کرد.
 
وی یادآور شد: در سوریه "شعار لبیک یا زینب" و "کلنا عباسک یا زینب" مرسوم بود و در سربندها و بازوبند‌ها استفاده می‌شد. یعنی ما همه عباس توییم و اگر روز عاشورا نبودیم تا از تو دفاع کنیم، امروز جانفشانی می‌کنیم تا دشمن به حرمت نزدیک نشود.
 
این فرمانده مدافعان حرم ادامه داد: شعار رزمندگان ما در سوریه عملیاتی شد و رزمندگان در میدان عمل ثابت کردند که نمی‌گذارند یک آجر از حرم حضرت زینب (س) کم شود و امروز افتخار می‌کنیم آن‌هایی که در آرزوی خرابی حرم اهل بیت بودند، همه رفتند و نظام جمهوری اسلامی مانده است. 
 
این فرمانده مقاومت بیان کرد: دستاورد شهدای مدافع حرم قدرت گرفتن جبهه مقاومت بود، یک زمانی حزب‌الله لبنان گروه شبه نظامی بود و در جنوب لبنان دفاع می‌کرد؛ اما امروز حزب‌الله از یک نیروی شبه‌نظامی به نیروی نظامی فرامنطقه‌ای تبدیل شده است، امروز به برکت خون شهدا و هدایت رهبری و فرماندهی حاج قاسم و سید حسن نصرالله امروز هرجا نیاز به نیروی مقاومتی زبده سازمان‌دهی شده و مومن و مسلح به سلاح پیشرفته حزب‌الله اماده است. 
 
وی اظهار کرد: سیدحسن نصرالله به یمن اعلام کرد ما آماده‌ی اعزام نیروی کمکی به یمن هم هستیم ولی آن‌ها قبول نکردند، اما در یمن هم با سازماندهی نیروهای یمنی در قالب عماریون و کسب تجربه در مبارزه با تکفیری‌ها، امروز سه چهارم یمن دست این نیروهاست.
 
آذربایجانی تصریح کرد: نیروهای افغانی در تیپ فاطمیون، نیروهای عراقی در تیپ حیدریون و لشکر فتح و حشد‌‌الشعبی که در مقابله با داعش ایجاد شد در محور مقاومت نقش‌آفرینی می‌کنند.
 
وی افزود: برخی می‌گویند چرا پول کشور را به کشورهای عربی می‌برید؟ باید پرسید ما کدام بودجه‌ها را به کشورهای عربی بردیم؟ خبرگزاری العربیه که مخالف ایران است، می‌گوید ما هر هزینه‌ای در دنیا انجام می‌دهیم، محصولش را ایران برداشت می‌کند.
 
این فرمانده جبهه مقاومت اضافه کرد: دشمنان ما می‌گویند ما بعد از صدام ۵۸ هزار میلیارد در عراق هزینه کردیم تا حکومتی بر سر کار بیاید که در مقابل ایران بایستد و همراه ما باشد، اما امروز طوری شده که هرکس را ایران بخواهد رئیس جمهور عراق می‌شود. در لبنان، قطر و ترکیه نیز همینطور است و با وجود هزینه‌ی دشمنان، به هم پیمانان ایران تبدیل شده‌اند.
 
آذربایجانی تاکید کرد: دستاور دیگر شهدا فاش کردن پوشالی بودن قدرت رژیم صهیونیستی است، قبلا تهدید می‌کردند که اسرائیل با هر حرکت مخالفی مقابله می‌کند، اما عاقبت شعار "نیل تا فرات" این شده که امروز اسرائیل در مرزهایش دیوار می‌کشد و این یعنی دیگر قدرت گسترش مرزهای خودم را ندارم. 
 
وی ابراز کرد: امروز دیگر لازم نیست شما به مرز اسرائیل بروید و آن را از بین ببرید، امروز جوانان تربیت شده‌ی حزب‌الله اسراییل را از بین می‌برند، سیدحسن نصرالله گفته که ما تابع فرماندهی ولایت فقیه و تهران هستیم. 
 
فرمانده سابق در سپاه قزوین در پایان گفت: روزی تنها انقلاب اسلامی ایران بود، امروز انقلاب اسلامی عراق، انقلاب اسلامی یمن، انقلاب اسلامی لبنان و ان‌شاءالله در آینده‌ای نزدیک انقلاب اسلامی عربستان خواهیم داشت.
 
 
همه نیازمند تلنگر شهدا هستیم
 
مریم گروسی در حاشیه مراسم تشییع شهید شیری به خبرنگار صبح قزوین اظهار کرد: همه ما مدیون شهدا هستیم؛ چون شهدا در راه ائمه اطهار(ع) و برای امنیت مردم کشور رفتند و ما هم باید ادامه دهنده راه آنها باشیم.
 
وی افزود: قطعا اسم شهید و عنوان مدافع حرم بیانگر علت حضور این عزیزان در سوریه است. شهدا حساب شده عمل می‌کردند‌ و عارفانی بودند که مسیر سعادت را خیلی جلوتر از ما دیده و می‌پیمودند.
 
وی که در دانشگاه تدریس می‌کند، تصریح کرد: این بزرگواران در هر سه حالت اعزام، شهادت و بازگشت به وطن چراغ راه بودند و هرچه به شهدا منتسب است مصباح هدایت است و اکنون هم نیازمند تلنگر شهدا هستیم.
 
وی در پایان گفت: انتظار شهدا از مسئولان پایبندی به آرمان‌هایی است که برای رسیدن به آن جان خود را فدا کردند. آنها از مسئولین می‌خواهند دچار وا‌دادگی و تبعیت بی‌چون و چرا از بیگانه نشوند و در راه تحقق شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی تلاش کنند.
 
شهدا امنیت را برایمان به ارمغان آوردند
 
آیدا کاظمی یکی دیگر از حاضران در مراسم تشییع شهید شیری اظهار کرد: برای خدمت رسانی به استقبال کنندگان از پیکر شهید مدافع حرم زکریا شیری حضور پیدا کردم. شهدا برای اینکه ما در زندگی دچار مشکل نباشیم و همچنین برای حفظ امنیت کشور به سوریه رفتند.
 
داوطلب هلال احمر قزوین عنوان کرد: بازگشت شهدا به شهر این را به مردم گوشزد می‌کند که هنوز افرادی برای حفظ امنیت کشور وجود دارند و کشور در مقابل هجمه دشمن هنوز قوی است.
 
وی در پایان گفت: شهدا از مسئولان انتظار دارند که در مقابل مشکلات مقاوم باشند و با آن بجنگند. حفظ حجاب بانوان و رعایت حقوق مردم در ایام کرونا به ترتیب از جمله وظایف مردم و مسئولین در قبال شهدا است.
 
پیکر شهید شیری در مزار بهشتی خود آرام گرفت
 
به گزارش صبح قزوین؛ به روزهای پایانی ماه صفر و ایام عزاداری سیدالشهداء نزدیک می‌شدیم و شهر را غبار غم و فراق دلدادگان اهل بیت(ع) فراگرفته بود که امسال محرم و صفر متفاوتی را نسبت به هر سال دیگر تجربه کردند؛ امسال از نعمت عزاداری‌های پرشور و گسترده و از همه مهمتر پیاده روی اربعین بی‌بهره بودیم و گویی همگان محکوم یک ویروس ذره‌بینی شده بودیم تا از بهترین لحظه‌های بندگی و عاشقی جا بمانیم.
 
اما انگار قرار بود امسال طور دیگری پرونده نوکری هر ساله عزاداران حسینی بسته شود؛ آری باز هم این شهیدان بودند که دستمان را گرفتند و روح تازه‌ای به شهر و دیارمان بخشیدند؛ خبر آمد که هشت شیردل ایرانی از دیار سوریه به وطن باز می‌گردند که نام شهید مدافع حرم استان قزوین هم در میان آن‌ها خودنمایی می‌کرد.
 
شهید ذکریا شیری، عزم بازگشت به آغوش دیار مینودری را کرده بود تا بار دیگر نفسی تازه به هوای گرفته این دیار شهیدپرور دهد؛ پنج سال چشم انتظاری خانواده این شهید بزرگوار به پایان رسید و استان قزوین فرزند دلیر خود را به آغوش کشید! 
 
گویا خداوند نظری بر دلسوختگان راه سیدالشهداء کرده بود تا در پایان ماه صفر و همزمان با ایام سوگواری رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن (ع) و شهادت هشتمین خورشید آسمان امامت و ولایت؛ حضرت رضا(ع) نیز میهمان شهید ذکریا شیری و مدافع حرم حضرت زینب(س) باشیم.
 
امروز مردم قزوین با این شهید بزرگوار برای همیشه وداع گفتند و پیکر پاکش را در مراسمی باشکوه و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مزار شهدای شهر اقبالیه که زادگاه شهید ذکریا شیری است، تشییع کردند و تمام قد ایستاند تا بگویند که راه شهدا همواره ادامه دارد.
 
 
 
 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1657948
ارسال نظر
نظرات