شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 14:49 منتشر شده در مورخ: 1399/07/26 شناسه خبر: 1658005
کارشناس مسائل مذهبی:

بعد سیاسی زندگی امام رضا(ع) سرلوحه کار مسئولین نظام قرار گیرد

بعد سیاسی زندگی امام رضا(ع) سرلوحه کار مسئولین نظام قرار گیرد
حجت الاسلام مهدی توسلی, کارشناس مسائل مذهبی گفت: بعد سیاسی امام رضا(ع ) امروزه باید سرلوحه کار مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران،سران سه قوه و دولتمردان قرار گیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام مهدی توسلی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اظهار داشت: زندگی امام رضا(ع ) دارای ابعاد مختلفی است که می تواند مورد بررسی قرار گیرد اما امروزه آنچه که ضروری به نظر می‌رسد بعد سیاسی زندگی امام رضا(ع ) است.

وی افزود: امام رضا(ع ) در بین ائمه از زمان امام حسن مجتبی(ع ) به بعد تنها امامی است که در بحث حکومت داری با شرایط خاص و ذهنیت هایی که برای مردم وجود داشت، ورود کردند و ولایتعهدی را پذیرفتند.

حجت الاسلام توسلی خاطرنشان کرد: امام رضا(ع) می توانستند چند موضع گیری نسبت به پذیرش ولایتعهدی که منجر به شهادت امام(ع ) شد اعمال کنند از جمله اینکه می‌توانستند به معارض و اپوزیسیون حکومت مامون تبدیل شوند همچنین می‌توانستند تسلیم خواسته های مامون شوند؛ کاری که امروزه بسیاری انجام می دهند.

وی افزود: همچنین می‌توانستند در مقابل مامون چندان مقابله نکنند و از سیاست کناره گیری کنند یا حضور فعالی در جامعه داشته باشند که امام رضا(ع ) با توجه به شرایط روز و مقتضیات بهترین راه را که بحث ولایتعهدی و حضور فعال در اجتماع را پذیرفتند.

این کارشناس مسائل دینی خاطرنشان کرد: امام رضا(ع ) از این طریق توانستند در بحث علویان و زنده نگه داشتن آنها قدم‌هایی را بردارند و از ریختن خون آنها جلوگیری کنند.

حجت الاسلام توسلی گفت: امام رضا(ع ) در بعد سیاسی شخصیتی داشتند که در تصمیم‌گیری‌ها معقول، منطقی و منطبق با عقلانیت رفتار می‌کردند.

وی عنوان کرد: در زمان مامون جلسات مختلف پرسش و پاسخ با امام رضا(ع ) تشکیل می‌شد و امام(ع ) از این جلسات به نحو احسن استفاده می کردند و شبهات و مسائل روز را پاسخ می دادند.

حجت الاسلام توسلی تصریح کرد: بعد سیاسی امام رضا(ع ) امروزه باید سرلوحه کار مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران،سران سه قوه و دولتمردان قرار گیرد.

وی افزود: امام رضا(ع ) در هیچ گفتگویی خود را حق و طرف مقابل را باطل نمی دانستند به گونه ای که کمترین نکته‌ای که در گفتگوی امام رضا(ع ) می توان دریافت این است هیچگاه افرادی که باطل بودند را قبل از آغاز گفتگو باطل اعلام نمی کردند هرچند که پایان کار معلوم بود چه اتفاقی خواهد افتاد.

حجت الاسلام توسلی گفت: امام رضا(ع ) در گفتگو تحکم و خود حق پنداری نداشتند درحالی که امروزه برخی مسئولان در قوای مختلف خود را حق و دیگران را باطل می‌دانند و این اضطراب را هم وارد جامعه می کنند در حالی که به صلاح جامعه اسلامی نیست.

این کارشناس مسائل دینی تصریح کرد: در سیره امام رضا(ع ) و معصومین نبوده که خود را حق بپندارند و دیگران را باطل اعلام کنند بلکه با انصاف رفتار می کردند.

حجت الاسلام توسلی خاطرنشان کرد: امام رضا(ع ) می فرمایند: مسئولین حکومت باید مونس و دلسوز مردم باشند و مثل پدری مهربان و برادری دلسوز رفتار کنند.

وی افزود: باتوجه به ایام شهادت امام رضا(ع ) سیره حکومت داری امام(ع ) باید مورد توجه مسئولین حکومتی قرار گیرد و مسئولین در هر سه قوه از سیره امام رضا(ع ) در حکومت‌داری تبعیت کنند و نشان دهد حکومت اسلامی تنها به اسم نیست بلکه باید آن را عملاً پیاده کنند تا شاهد بهبود معیشت مردم باشیم.

و بتوانیم گفتمان انقلاب اسلامی را که به همه دنیا صادر شده بهتر صادر کنیم و تاثیرگذارتر در دنیا واقع شویم.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1658005
ارسال نظر
نظرات