شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:43 منتشر شده در مورخ: 1399/07/27 شناسه خبر: 1658118
اگر سهام جدیدی برای تخصیص وجود ندارد پس ETFهای دولتی چیست؟

کمیسیون اقتصادی همچنان پیگیر سهام عدالت جاماندگان

کمیسیون اقتصادی همچنان پیگیر سهام عدالت جاماندگان
دولت اصرار دارد سهام جدیدی برای تخصیص به جاماندگان سهام عدالت ندارد، از طرف دیگر سهام عرضه شده در قالب ETFهای دولتی مشابهت زیادی با سهام عدالت دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ در سال‌های ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ شش دهک از جامعه به‌صورت گروه‌های شغلی از جمله کارمندان دولت، نیرو‌های مسلح، بازنشستگان، روستاییان و عشایر، جانبازان و... توسط قانون‌گذار انتخاب شدند. بر این اساس از ۲۰ گروه انتخاب شده حدود ۴۹ میلیون نفر سهامدار سهام عدالت شدند و برخی از افراد مشمول هم از دریافت سهام عدالت جا ماندن.

با شروع به کار مجلس یازدهم، بهبود وضعیت اقتصادی جامعه یکی از اولویت های این مجلس عنوان شد.

در همان ایام شاخص بورس با افزایشی بی سابقه مواجه شد و به تبع آن ارزش سهام عدالت به حدود ۲۰ میلیون تومان رسید. سهام عدالتی که تا چند سال پیش بود و نبودش برای کسی مهم نبود حالا روز به روز به ارزش آن افزوده می شد و همین باعث شد تا بسیاری از افرادی که به هر دلیل از دریافت سهام عدالت جامانده اند خواستار فرصتی دوباره برای ثبت نام شوند. این خواسته مردم، نمایندگان مجلس یازدهم که اولویت خود را بهبود مسائل اقتصادی قرار داده اند را به این سمت کشاند تا این خواسته را از دولت بخواهند.

اما دولت ثبتنام مجدد هرگونه سهام عدالت را رد کرد و سازمان خصوصی‌سازی عنوان کرد که دولت سهمی در سهام عدالت ندارد که آن را بین مردم تقسیم کند.

این در حالی است که اگر دولت سهمی در سهام عدالت ندارد، دارایی موجود در ای‌تی‌اف‌های دولتی (دارا اول، دوم، سوم و احتمالاً چهارم) از کدام محل تأمین شده است؟ نکته جالب توجه اینکه مشابهت‌های زیادی میان پرتفوی سهام عدالت و سهام موجود در ای‌تی‌اف‌های دولتی وجود دارد که می توان به سهام بانک صادرات، بانک ملت، بانک تجارت، پالایشگاه های تهران، تبریز، بندرعباس و اصفهان اشاره کرد.

البته پیشنهاداتی برای تخصیص سهام عدالت به جاماندگان ارائه شده است. برای مثال قبلا سازمان خصوصی‌سازی پیشنهاد کرده بود با توجه به اینکه ۲ میلیون و ۲۰۰‌‌ هزار متوفی در فهرست مشمولان سهام عدالت وجود دارد، سازوکاری پیاده‌سازی شود که سهام متوفیان به جاماندگان تعلق پیدا کند اما این موضوع به دلایل حقوقی هنوز مورد تایید نهایی قرار نگرفته است.

کمیسیون اقتصادی در حال بررسی تخصیص سهام عدالت به جاماندگان است

در جدیدترین اظهار نظر، محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در خصوص این موضوع، گفت: بسیاری از افرادی که از دریافت سهام عدالت بازمانده اند از افراد آسیب پذیر جامعه هستند لذا امیدوار بودیم دولت خودش دست به کار شود و لایحه اختصاص سهام عدالت به ۳۰میلیون نفری که جامانده اند به مجلس بیاورد و تصویب شود تا این سهام به افراد بازمانده برسد.

وی افزود: ولی با توجه به اینکه تا به حال اقدامی از سوی دولت انجام نشده، مجلس خودش دست به کار شده و در کمیسیون اقتصادی در حال بررسی چگونگی اختصاص آن به افراد جامانده است که امیدواریم در کمیسیون به تصویب برسد و به صحن مجلس بیاید.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1658118
ارسال نظر
نظرات